• आजीवन ब्रह्मचारी भगवान हनुमानले विवाह गर्नु पर्ने थियो
  • पौराणिक कथामा उल्लेख गरिएको
  • सूर्यबाट शिक्षा लिनुपर्‍यो र आफ्नी छोरीसँग बिहे गरे

सूर्य भगवानकी छोरी सुरवाचलासँग बिहे भयो 

पराशर संहितामा, सुवर्चाला, सूर्य भगवानकी छोरी, बजरंगीको पहिलो पत्नीको रूपमा उल्लेख गरिएको छ। भनिन्छ कि रुद्रावतार हनुमान जी सूर्य भगवानका एक चेला थिए। यस्तो अवस्थामा सूर्यदेवले उनलाई नौ विद्याको ज्ञान दिनुपर्‍यो। यी ५ वटा अनुशासनहरू सिकिसकेपछि, एउटा अनौंठो समस्या उत्पन्न भयो। बाँकी ४  विद्याहरु सिक्नको लागि विवाह गर्नु आवश्यक थियो, त्यसैले सूर्य भगवानले हनुमान जीको विवाह उनकी छोरी सुवर्चलासँग गरे। सुवर्ला सधैं तपस्यामा लीन भइन्। हनुमान जीसँग विवाह गरेपछि सुवर्चाला सदाको लागि तपस्यामा मग्न भइन।

पौम्चरितका अनुसार रावण र वरुण देवको बिरूद्ध युद्ध भइरहेको बेला हनुमान जीले पनि वरुण देवको पक्षमा रावणको साथ युद्ध गरे र उनका सबै छोराहरूलाई पक्रेर लगे। युद्धमा पराजित भएपछि रावणले आफ्नी छोरी अनंगकुसुमाको विवाह हनुमानसँग गरे।

वरुण देवकी छोरी सत्यवतीसँग बिहे भयो 

रावण र वरुण देवको बीचको युद्धमा हनुमानले एक प्रतिनिधि भएर लडे र वरुण देवलाई विजय दिए। यसबाट प्रसन्न भएर, वरुण देवले हनुमान जीसँग उनकी छोरी सत्यवतीसँग विवाह गरे। यद्यपि धर्मशास्त्रमा हनुमान जीका यी विवाहहरुको उल्लेख गरिएको छ, यो पनि भनिएको छ कि हनुमान जीले कहिल्यै विवाहित जीवन बिताएनन् र जीवनको लागि ब्रह्मचारी नै रहे।