डेल्टा भेरियन्टको मामला बेलायतमा निरन्तर बढ्दैछ। यस कुरालाई ध्यानमा राख्दै, प्रधानमन्त्री बोरिस जोनसनले प्रतिबन्धमा अन्तिम छुट दिने विचार १९  जुलाईसम्म स्थगित गरिसकेका छन्। उनी भन्छन कि यो एकदम महत्त्वपूर्ण छ।

लन्डन (पीटीआई)। प्रधानमन्त्री बोरिस जोनसनले बेलायतमा डेल्टा भइरहेको खतरा र लगातार बढ्दो घटनालाई ध्यानमा राख्दै १९ जुलाईसम्म तालाबन्दी अन्तर्गतका प्रतिबन्धहरू कम गर्ने विचारलाई स्थगित गरिसकेका छन। कोरोना संक्रमणका केसहरू केही दिनदेखि ब्रिटेनमा लगातार बढ्दै गइरहेका छन् । यो ध्यान दिन लायक छ कि डेल्टा भेरियन्ट भारतमा पहिलो पटक पत्ता लागेको थियो, जस पछि विश्वका ६० भन्दा बढी देशहरुमा मुद्दा रिपोर्ट गरिएको छ। विज्ञहरू र धेरै देशहरूका सरकारहरू यसका बारे चिन्तित छन् र यसलाई पहिलेभन्दा बढी घातक हुदै गएकाे छ।।

बेलायतमा पनि वैज्ञानिकहरूले सरकारलाई सल्लाह र चेतावनी दिएका छन  कुनै पनि हिसाबले प्रतिबन्ध हटाएमा अवस्था झनै नराम्रो हुँदै जान सक्छ। विज्ञहरू यो पनि भन्छन कि त्यसो गर्दा अस्पतालमा धेरै मानिस आउन सक्छ। विशेषज्ञहरू डरा डेल्टा भेरियन्टको उच्च जोखिमको कारण आउँछन् कि आउने दिनमा धेरै बिरामीहरू अगाडि आउन सक्छन्। सरकारले विज्ञहरूको सल्लाह अनुसरण गर्दै केही समयका लागि प्रतिबन्धहरू हटाउन अस्वीकार गरेको छ। प्रधानमन्त्री जोनसनले भने कि यो ठीकै छ कि हामी केही दिन पर्खौं। उनले यो आशा पनि व्यक्त गरे कि १ ९जुलाईदेखि बेलायतमा सबै थोक सामान्य हुनेछ र प्रतिबन्धहरू विस्तार गर्न आवश्यक पर्दैन।

बेलायतका प्रधानमन्त्रीका अनुसार देशका ४० बर्ष भन्दा माथि उमेरका व्यक्तिलाई दोस्रो खोप खोप दिने कार्य जोसका साथ चलिरहेको छ। सरकारले हालसम्म अधिकांश व्यक्तिलाई भाइरस बिरूद्ध संरक्षण प्रदान गरेको छ र सकेसम्म उनीहरूलाई बचाउन काम गरेको छ। उनले भने कि प्रतिबन्ध हटाउनका लागि विस्तार गरिएको एक महिनाको म्यादले सरकारलाई थप समय दिएको छ, यद्यपि यो समय धेरै संवेदनशील हुनेछ। किनभने डेल्टा भेरियन्ट्सका केसहरू निरन्तर अगाडि आउँदछन्। यस कारणले गर्दा संक्रमणको गति द्रुत भएको छ। यो मात्र होईन, यस कारणले गर्दा केसहरू दोब्बर भएको छ। यस कारणले, देशका केहि क्षेत्रहरू नराम्ररी प्रभावित भएका छन्। हामीले यससँग बस्न सिक्नुपर्दछ। जोखिम एक खोपले कम गर्न सकिन्छ।

महत्त्वपूर्ण कुरा, आइतबार बेलायतमा ७४९० नयाँ घटनाहरू रिपोर्ट गरिएको थियो। यस बाहेक, देश मा आठ बिरामी मरेका थिए। वैज्ञानिकहरु र स्वास्थ्य विभागका अधिकारीहरु पनि खोप कार्यक्रम छिटो र समय प्रतिबन्धित स्थगित गर्न अपील गरे। वरिष्ठ सरकारी स्रोतहरू भन्छन् कि यो भ्याक्सिन र भाइरस बीचको दौड हो र कसले जित्छ भनेर हेर्नु पर्छ। डेली टेलिग्राफले एक रिपोर्टमा भनेको छ कि वरिष्ठ वैज्ञानिकहरु र देशका विज्ञहरु बाहेक प्रधानमन्त्री बोरिस जोनसनले मन्त्रिपरिषद्को बैठकमा सबैले प्रधानमन्त्रीलाई स्वतन्त्रता दिवस स्थगित गर्न सल्लाह दिएका थिए। यसमा विशेषज्ञहरूले पनि सरकारसामु नयाँ आंकडा राखेका थिए। प्रतिबन्ध कम गर्ने निर्णयलाई स्थगित गर्ने प्रस्ताव अब सरकारले हाउस अफ कमन्स मार्फत पारित गर्नुपर्नेछ। यो प्रधानमन्त्रीको पार्टीको लागि केही हदसम्म गाह्रो पनि छ किनकि केही सदस्यहरू लामो समय बितिसकेकोले केही समयका लागि प्रतिबन्ध हटाउन चाहन्छन्।