हजारौं वर्षदेखि माटो र बरफमा गाडिएको जीवले वैज्ञानिकहरूलाई स्तब्ध पारेको छ। यसको नाम Bdelloid रोटिफर्स हो। रूसी वैज्ञानिकहरूले भने कि यो २४  हजार बर्ष पछि सक्रिय भएको छ, अन्यथा यो शान्तमा सुतिरहेको थियो।

यो जीव पानी  भएकाे वातावरणमा बस्छ
वैज्ञानिकहरूले भने  Bdelloid सामान्यतया एक पानी वातावरण मा याे जीवित रहन्छ यससंग आफैलाई जीवित राख्न को लागी एक अद्भुत क्षमता छ। रिपोर्टका अनुसार रूसी वैज्ञानिकहरूले साइबेरियाको यस अत्यन्त हिमपहिरो क्षेत्रको माटो ड्रिलिंग रिङको प्रयोग गरेर निकालेका थिए। रूसी अनुसन्धानकर्ता स्टस मालाभिनले माटोको अनुसन्धान गरे जसले भने, ‘हाम्रो रिपोर्टले धेरै कोषहरूसहित जीवहरू हजारौंदेखि लाखौं वर्षसम्म क्रिप्टोबायोसिस अवस्थामा रहन सक्छ भन्ने ठोस प्रमाण हो।’

Organism: 25 हजार साल तक सोया रहा Creature, उठने के बाद खुला बड़ा राज

टुटेको पुरानो अवधारणा -पुरानो अनुसन्धानमा भनिएको थियो कि यी सूक्ष्मजीवहरू १० वर्षसम्म स्थिर अवस्थामा बस्न सक्दछन्। Stas मालाभिन पुष्चिनो वैज्ञानिक केन्द्रको जैविक अनुसन्धान, रूसको माइल क्रियोलोजी प्रयोगशालामा एक शोधकर्ता हुन्।

प्रतिवेदन वर्तमान जीवविज्ञान मा प्रकाशित छ
रसियाका अन्वेषकहरूले आफ्नो नयाँ अनुसन्धानमा रेडियोकार्बन डेटिको सहयोगमा पत्ता लगाए  यो सूक्ष्मजीव २४ हजार वर्षदेखि जीवित छ। साइबेरियाको क्षेत्र जहाँ यो सूक्ष्मजीव पत्ता लागेको छ बर्ष भर हिउँले ढाकिएको छ। वैज्ञानिकहरूको यो अनुसन्धान वर्तमान जर्नलमा प्रकाशित भएको छ।