तपाईंले साहसका धेरै कथाहरू सुन्नुभएको होला, तर यो कथा पूर्ण भिन्न छ। यसमा बहादुरीको काम १७ वटा विष्पाेटक बस्तु पत्ता लगाएर हजारौंको ज्यान बचाउने काम विशाल प्राणीले नभई एउटा मुसाले गरेको हो। यो अफ्रीकी जातको मुसाको बहादुरीका कथाहरू प्रख्यात छन्। यसलाई बेल्जियमको एनजीओ एपीओपीओ द्वारा ल्याण्ड माइनहरू फेला पार्न प्रशिक्षण गरिएको छ। यो विश्वको सबैभन्दा सफल कार्य मानिन्छ।

 

71 Land Mines का पता लगाने वाला बहादुर चूहा Magawa, बचाई हैं हजारों लोगों की जान
मागवा नामको यो ७ बर्षे मुसाले गत बर्ष उनको बहादुरीको लागि बेलायती चैरिटीको शीर्ष सिभिलियन अवार्ड पनि प्राप्त गरेको छ। जबकि यो पुरस्कार अघि कुकुरहरूलाई मात्र उनीहरूको बहादुरी कार्यका लागि दिइन्थ्यो। यो मुसालाई प्रशिक्षण दिइयो जब यो दक्षिण पूर्व एशियाई कम्बोडियामा ल्याण्डमाइनहरू पत्ता लगाउने थियो। मगावा प्रशिक्षण पछि राम्रो राम्रो काम गरे।

द गार्डियनमा प्रकाशित एउटा रिपोर्टका अनुसार यस सानो माउसले आफ्नो गन्धको भाव प्रयोग गरी भूमि सुरंगमुक्त बनाउन १.४ लाख वर्ग मिटर वा २० फुटबल पिचहरू बनाउन मद्दत पुर्‍याएको छ। यसद्वारा हजारौंको जीवन बचाइएको छ। यो मात्र होईन, यसले २८ वटा जीवित विस्फोटकहरू पनि फेला पारे। एपोपोले भनेका छन् कि यद्यपि अन्य मुसालाई पनि यस कार्यको लागि तालिम दिन सकिन्छ, तर अफ्रिकी मुसाको आकारले उनीहरूलाई यो कार्यको लागि उत्तम बनाउँदछ।

मगावा रिटायर हुँदैछ
धेरै साहसी कार्यहरू गरिसकेपछि, मगावा अब अवकाश लिदै छन्। म्यागावाको ह्यान्डलर मालेन भन्छन्, “मगावाको प्रदर्शन अजेय रहेको छ। म उनीसँग काम गर्न पाउँदा ठूलो गर्व महसुस गर्छु किनकि ऊ यति जवान छँदै पनि उसले थुप्रैको जीवन बचाउन सहयोग गरेको छ। उसको स्वास्थ्य अहिले पनि राम्रो छ तर अब उसको सेवानिवृत्त हुने समय आइसकेको छ। यद्यपि उसको खाली ठाउँ भर्न सजिलो छैन तर चैरिटीले केही नयाँ भर्तीहरू भर्ती गरेको छ। याे घटना कम्बोडियाकाे हाे।