साउदी अरेबियामा निरन्तर उदारवादी नीतिहरू कार्यान्वयन गरिरहेका क्राउन प्रिन्स मोहम्मद बिन सलमानले ठूलो निर्णय लिएका छन्। अब साउदी अरेबियामा मस्जिदहरूका लाउडस्पीकरहरूको आवाज सीमित गर्ने निर्णय गरिएको छ। मस्जिदमा लाउडस्पीकर अब आफ्नो क्षमता को एक तिहाई भन्दा बढी बनाउन सक्षम हुनेछ। स्थानीय मिडिया रिपोर्टका अनुसार लाउडस्पीकरहरू अज़ान र इकमतको लागि मात्र प्रयोग गर्न सकिन्छ। उक्त निर्णयको पक्षमा बोल्दै साउदी अरेबियाका इस्लामिक मामिला मन्त्रीले भने कि लाउडस्पीकरले हल्ला गरिरहेका बारेमा धेरै उजुरीहरू थिए। यस पछि मात्र निर्णय लिइएको छ।

यद्यपि साउदी अरेबियामा महत्वपूर्ण निर्णय लिइएको छ, महिलालाई लाउडस्पीकरको आवाज निर्णय गर्न ड्राइभलाई अनुमति दिएदेखि, तर यसले कट्टरपन्थी वर्गमा असन्तोष पनि बढाउन सक्छ। वास्तवमा राज्यले २००९ मा पनि यस्तै निर्णय लिइसकेको थियो, तर विरोधको कारण यो कार्यान्वयन हुन सकेन। यद्यपि अब जारी गरिएको आदेशमा भनिएको छ कि यदि लाउडस्पीकरले तोकिएको सीमा भन्दा बढी आवाज निकाले भने मस्जिद प्रशासनलाई जरिवाना पनि लगाउन सकिन्छ। इस्लामिक मामिला मन्त्री भन्छन कि यो निर्णय जनताको हितमा लिएको छ।

mohammad bin salman
इस्लामिक मामिला मन्त्री अब्दुल लतीफ अल शेखले नागरिकहरुबाट लाउडस्पीकरहरु बाट बच्चाहरु देखि बुढेसकालसम्म समस्या उत्पन्न भएको भन्ने गुनासो सुनाए। एक भिडियो सन्देशमा, मन्त्रीले भने  जसले ईश्वरको पूजा गर्न चाहन्छन्, उनीहरूले इमामबाट अज़ान कुर्नु आवश्यक पर्दैन। हामी तपाईंलाई बताउँछौं कि विगत केहि दिनहरूमा साउदी किंगडममा त्यस्ता धेरै निर्णयहरू भएका छन्, जसले दशकौं पुरानो परम्परालाई बदल्ने काम गरेका छन्। जस्तै महिलाले गाडि हाँक्नका लागि अनुमति लिन र सिनेमा हलहरू खोल्न।

साउदी अरेबियाका मामिला विज्ञहरू भन्छन कि यसको कारण संसारभरको देशको छवि सुधार गर्नु हो। यस बाहेक विदेशी लगानीलाई आमन्त्रित गर्न उदार नीतिहरु पनि आवश्यक छ। विशेष गरी योजना २०३० अन्तर्गत, क्राउन प्रिन्स मोहम्मद बिन सलमानले उदार नीतिहरू कार्यान्वयन गर्ने निर्णय गरे। उनकाे विचारमा कच्चा तेलको कारोबारमा आएको गिरावटको बीचमा पनि साउदी अर्थतन्त्रलाई सुदृढ पार्न यी सुधार आवश्यक छ।