हमास-इजरायल युद्धविरामपछि इजिप्टले दुई चरणको मध्यस्थतामा कदम चालेको छ।
इजिप्टका एक अधिकारीकाअनुसार कामिलले वेस्ट बैंकमा प्यालेस्टाइनका अधिकारीहरूलाई पनि भेट्ने छन्। यस पछि उनी गाजामा हमासका नेताहरूसँग कुरा गर्ने छन्।

काएरो: इजिप्ट र इजरायलले आइतबार युद्धविरामलाई सुदृढ पार्न र इजरायल र कट्टरपन्थी समूह हमास बीच ११ दिनको लडाई पछि गाजा पट्टी पुनर्निर्माण गर्न उच्चस्तरीय वार्ता गरे। यस युद्धमा २५०० भन्दा बढी व्यक्तिको ज्यान लिइएको थियो, अधिकतम प्यालेस्टाइनका नागरिकहरू मारीएका थिए ।

पछिल्लो दशकमा इजिप्टको पहिलो यात्रा इजिप्टको विदेश मन्त्री समी शाकरीले आइतबार काएरो पुगेका इजरायली समकक्षी गबी अशकनाजीसँग भेट गरे। गत दशकमा इजरायली विदेशमन्त्री काइरोको यो पहिलो सार्वजनिक भ्रमण हो। इजिप्टको विदेश मन्त्रालयले  जानकारी दिएकाे थियाे। काएरोमा इजरायली दूतावासले ट्वीट गर्याे  २००८ पछि शीर्ष इजरायली कूटनीतिज्ञको रूपमा अश्कनाजीको यो पहिलो भ्रमण हो। दूतावासले लेखेको छ  दुई मन्त्रीले युद्धविराम र हमासले कब्जा गरेका इजरायली सैनिक र नागरिकको रिहाइको बारेमा छलफल गरे।

हमासका दुई इजरायली  छन् “हामी हमाससँग स्थायी युद्धविरामको बारेमा छलफल गर्नेछौं र गाजा र यसको पुनर्निर्माणको लागि मानवीय सहायताका लागि संयन्त्र बनाउने छौं, जसमा अन्तर्राष्ट्रिय समुदायले महत्त्वपूर्ण भूमिका खेल्ने छ।” २०१४ को युद्धमा मारिएका दुई इजरायली सिपाहीको बाँकी चिठी हमासले फिर्ता गरेका छैनन् र गाजामा प्रवेश गरेपछि पक्राउ भएका दुई इजरायली नागरिकलाई अहिलेसम्म रिहा गरेका छैनन्।

सिपाहीको अवशेष फिर्ता गर्न मांग
यसै बीच इजरायली प्रधानमन्त्री बेन्जामिन नेतान्याहूले युद्धविरामको प्रयासको रूपमा इजिप्टको गुप्तचर प्रमुख अब्बास कामिलसँग यरूशलेममा भेट गरे। नेतान्याहूले भने कि बैठकमा उनले सैनिक र दुई नागरिकको बाँकी अवशेष फिर्ता गर्ने र हमासलाई बलियो हुनबाट रोक्न वा नागरिकलाई हमासबाट निकाल्न सहयोग पुर्‍याउने कुरा उठाए।इजिप्टका एक अधिकारीले भने कि कामिलले वेस्ट बैंकमा प्यालेस्टाइनका अधिकारीहरूलाई पनि भेट्ने छन्। यसपछि उनी गाजामा हमासका नेताहरूसँग कुरा गर्न आउनेछन्। उक्त अधिकारीले भने कि कामिलले प्यालेस्टाइनका राष्ट्रपति महमूद अब्बासलाई इजिप्टको राष्ट्रपतिको सन्देश सुनाउनेछन्  “इजिप्टले प्यालेस्टिनि जनतालाई पूर्ण सहयोग गर्छ”। एजेन्सीकाे सहयाेगमा