तपाईँहरुलाई थाहै होला, निर्वाचन आयोगले राष्ट्रपति निर्वाचनको लागि निर्वाचन कार्यक्रम सार्वजनिक गरिसकेको छ। फागुन २३ गते अर्थात् भोलि बुधबार उम्मेदवारी दर्ता गर्ने दिन हो। वाम गठबन्धनको आवश्यक मत रहेकोले जसलाई उनीहरुले उम्मेदवार उठाउँछन् उही राष्ट्रपति हुने निश्चित छ। तर उम्मेदवार बन्न भने अरुले पनि पाउँछन्। जित्ने नजित्ने कुरा बेग्लै हो।

को बन्न पाउँछन् राष्ट्रपति?

राष्ट्रपति र उपराष्ट्रपतिको उम्मेदवार बन्नका लागि राष्ट्रपति तथा उपराष्ट्रपतिको निर्वाचन सम्बन्धी ऐन, २०७४ अनुसार यी ५ शर्त पूरा गरेको हुनुपर्छ-

(१) सबैभन्दा पहिला त नेपाली नागरिक हुनुपर्‍यो, त्यो पनि वंशजको आधारमा। अर्थात् बुबा नेपाली नागरिक भएको आधारमा पाएको नागरिकता हुनुपर्‍यो।
(२) कम्तिमा ४५ वर्ष उमेर पूरा भएको हुनुपर्‍यो।
(३) कुनै गाउँपालिका वा नगरपालिकाको अन्तिम मतदाता नामावलीमा नाम समावेश भएको हुनुपर्‍यो।
(४) कुनै सङ्घीय कानूनले अयोग्य नभएको हुनुपर्‍यो।
(५) कुनै लाभको पदमा बहाल नरहेको हुनुपर्‍यो। “लाभको पद” भन्नाले निर्वाचन वा मनोनयनद्वारा पूर्ति गरिने राजनीतिक पद बाहेक सरकारी कोषबाट पारिश्रमिक वा आर्थिक सुविधा पाउने अन्य पद सम्झनु पर्छ।

कस्ता मानिसहरु अयोग्य हुन्छन् त उम्मेदवार बन्न?

(ख) नेपाल सरकार, प्रदेश सरकार वा स्थानीय तहमा वा नेपाल सरकार, प्रदेश सरकार वा स्थानीय तहको स्वामित्व वा नियन्त्रणमा रहेको वा नेपाल सरकार, प्रदेश सरकार वा स्थानीय तहबाट अनुदान प्राप्त संस्थामा पारिश्रमिक पाउने गरी बहाल रहेको,

(ग) निर्वाचन सम्बन्धी प्रचलित कानून बमोजिम सजाय पाई त्यस्तो सजाय भोगिसकेको मितिले दुई वर्ष भुक्तान नगरेको,

(घ) भ्रष्टाचार, जबरजस्ती करणी, मानव बेचबिखन तथा ओसारपसार, लागू औषध बिक्री वितरण तथा निकासी वा पैठारी, सम्पत्ति शुद्धीकरण, राहदानी दुरुपयोग, अपहरण सम्बन्धी कसूर वा नैतिक पतन देखिने अन्य फौजदारी कसूरमा सजाय पाई वा कुनै कसूरमा जन्म कैद वा बीस वर्ष वा सो भन्दा बढी कैदको सजाय पाई त्यस्तो पैmसला अन्तिम भएको,

(ङ) सङ्गठित अपराध सम्बन्धी कसूरमा कैदको सजाय पाई वा कर्तब्य ज्यान सम्बन्धी कसूरमा बीस वर्षभन्दा कम कैदको सजाय पाई त्यस्तो सजाय भुक्तान गरेको मितिले छ वर्ष पूरा नभएको,

(च) जातीय भेदभाव तथा छुवाछुत, बोक्सा बोक्सी वा बहुविवाह सम्बन्धी कसूरमा कैदको सजाय पाई त्यस्तो सजाय भुक्तान गरेको मितिले तीन वर्ष पूरा नभएको,

(छ) खण्ड (घ) र (ङ) मा उल्लिखित कसूर बाहेक अन्य कसूरमा पाँच वर्ष वा सोभन्दा बढी कैदको सजाय पाई त्यस्तो सजाय भुक्तान गरेको मितिले छ वर्ष पूरा नभएको,

(ज) प्रचलित कानून बमोजिम कालो सूचीमा रहेकोमा सो अवधिभर,

(झ) कैदमा बसेकोमा कैद बसेको अवधिभर,

(ञ) मानसिक सन्तुलन ठीक नभएको।

यो सब प्रावधान हेर्दा अयोग्यताको कुनै पनि बुँदाले ज्ञानेन्द्रलाई छुँदैन। तर योग्यतासम्बन्धी पाँच शर्तमध्ये ३ नम्बरको शर्त बाधक हुनसक्छ। पहिलो शर्तमा वंशजको आधारमा नेपाली नागरिक हुनुपर्ने उल्लेख छ। ज्ञानेन्द्रका पिता र माता दुवै नेपाली नागरिक नै हुन् भन्नेमा शंका छैन। तर राजाले नागरिकता शायद् लिएका छैनन् होला। राजपरिवारका कुनै सदस्यले नागरिकता लिएको समाचार हामीले पहिले कहिल्यै सुनेनौँ। तर पोहोर ज्ञानेन्द्रकी नातिनी अर्थात् पारस-हिमानीकी छोरी पूर्णिकाले नागरिकता लिएको खबर मिडियामा आएको थियो

नागरिकता ज्ञानेन्द्रको छ नै भनेर मान्ने हो भने पनि अर्को एउटा शर्त उम्मेदवारीका लागि बाधक बन्नेछ। त्यो हो- कुनै गाउँपालिका वा नगरपालिकाको अन्तिम मतदाता नामावलीमा नाम समावेश भएको हुनुपर्ने।

ज्ञानेन्द्रको नाम मतदाता नामावलीमा समावेश छैन। धीरेन्द्र शाहकी छोरीहरुको नाम मतदाता नामावलीमा भए पनि पूर्व राजा ज्ञानेन्द्र, पूर्व रानी कोमल, पूर्व युवराज पारस, पूर्व युवराज्ञी हिमानी कसैको नाम मतदाता नामावलीमा छैन। मतदाता नामावलीमा नाम नभएको व्यक्ति राष्ट्रपतिको उम्मेदवार बन्न ऐनले रोक्छ। त्यसैले ज्ञानेन्द्र राष्ट्रपतिका उम्मेदवार बन्न पाउँदैनन्।

त्यसो भए तपाईँ बन्न पाउनु हुन्छ त?
तपाईँको मतदाता नामावलीमा नाम छ र माथिका सबै योग्यताका शर्त पूरा हुन्छन् भने सक्नुहुन्छ। तर त्यसका लागि तपाईँले ५ जना प्रस्तावक र ५ जना समर्थक तयार पार्नुपर्नेछ। प्रस्तावक र समर्थक जो पायो त्यही भएर हुन्न, राष्ट्रपति र उपराष्ट्रपति निर्वाचनका लागि भोट हाल्ने मतदाता नै हुनुपर्छ। त्यो भनेको प्रतिनिधि सभाका सांसद भए पनि भयो, प्रदेश सभाका सांसद भए पनि भयो। यसरी १० जना पाउनु भयो भने तपाईँ उम्मेदवार बन्न पाउनु हुन्छ।

сайт продажизнаваемость методыпоисковыеС А Фокинтуфли на платформе купитьбилайн отправить смс