भारतमा नरेन्द्र मोदीले दोश्रो कार्यकालको लागि सपथ लिए पछि उनको मन्त्रि मण्डलमा सर्वाधिक चर्चामा रहेका दुई चक्र बाहन (साइकल )चलाउने र एक खरको घरमा बसोबास गर्ने अत्यधिक सामान्य व्यक्तिलाई मन्त्रि पद दिदै सपथ गराएका छन् ।

मोबाइल समेत आफु संग नभएका प्रताप सारंगीको चर्चा परिचर्चा बिश्व ब्यापी भएको छ । उनले सपथ लिई रहदा राष्ट्रपति भवन कर्तल ध्वनिले गुन्जयमान भएको थियो ।

उनलाई सूक्ष्म, लघु तथा मध्यम उद्यम, पशुपालन, दुग्ध तथा मत्स्य पालन मंत्रालय विभाग सुम्पिएको छ । सपथ लिना साथ उनि माथि सामाजिक सन्जालमा ७ वटा अपराध फौजदारी (अपराधी ) मुद्धा दायर गरिएको भै ब्यापक भएको छ ।

उनि यति सम्म सरल कि नुहाउन सार्वजनिक रुपमा राखिएको धारामा नुहाउछन । उनि भारतको ओडिसाबाट निर्वाचित भएका हुन् भने उनलाई ओडिशाका मोदी भनेर अनि चिनिन्छ । गरिव सारंगीले बिजेडीका उम्मेदवार अर्बपति र रबिन्द्र जेनालाई हराएका छन् । अहिले सम्म उनि अबिबाहित छन् । गत बर्ष उनले आफ्नी आमा गुमाए ।

को हुन् प्रताप चन्द्र सारंगी ?

ओडिशाको नीलगिरिमा गरीब परिवारमा जन्मेका ६५ बर्षिय प्रताप चंद्र सारंगी अविवाहित हुन् । नीलगिरिको फकीर महाविद्यालयबाट स्नातक गरेका छन् । सन् २००४ सन् २००९ मा नीलगिरिबाट विधायक पनि भएका थिए । तर सन् २०१४ को लोकसभा चुनावमा बीजेडी का रबींद्र जेना संग पराजित भएका थिए ।

हालै सम्पन निर्वाचनमा उनका निकटम प्रतिद्वन्धि रबिन्द्र जेनालाई करिव १३ हजार मत द्वारा हराएका छन् । सारंगीको जीवनका कैयौ कुराहरु मोदी संग मेल खान्छ । सानै देखि यिनी निकै आध्यात्मिक थिए । उनि जोगी बन्न रामकृष्ण मन्दिर गएका थिए तर उनलाई तिम्रो आमा जिउदो छिन् भनि उनलाई फर्काई दिएका थिए ।

उनि त्यसपछि समाज सेवामा जोडिए पछि आदिवासी क्षेत्रमा बिद्यालय खोले र गत बर्ष आमाको निधन भएको थियो । उनि समाज सेवा दुई चक्र बाहन लिएर घुम्छन । सन् २०१७ मा उनको मोद संग चिनजान भएको थियो ।

उनि कुन क्षेत्र बाट बिजयी भए ?

ओडिशाको बालासोर लोकसभा क्षेत्रबाट बीजेडीका रबिन्द्र कुमार जेना लाई १२९५६ मतले हराएका थिए । बालासोर स्थानमा १९५१ ,१९५७ , १९६२ मा कांग्रेसले जितेको थियो । यसै गरि १९६७ मा कम्युनिस्ट पार्टी अफ इंडियाले उक्त स्थानमा बिजयी हासिल गरेका थिए । १९७१ मा पुन कांग्रेसले जितेको थियो ।

१९९८ को निर्वाचनमा बीजेपी ले पहिलो पटक चुनाव जितेको थियो ।