सरकारको यो निर्णयलगत्तै रुकुमकोटमा आन्दोलन थालिएको छ । बिहीबार राति नाराबाजी गरेका रुकुमकोटवासीले शुक्रबार बिहानदेखि बजार, शिक्षण संस्था, यातायात ठप्प पारेका छन् । उनीहरूले जिल्लाका रुकुमकोट प्रवेश गर्ने हरेक नाकामा ठूल्ठूला खाल्डा खनेर सवारी आवागमनमा रोक लगाएका छन् । स्थानीयको अनिश्चितकालीन आन्दोलका कारण रुकुमकोट बजार सुनसान बनेको छ ।
 
सरकारको निर्णय फिर्ताको माग गर्दै स्थानीयले जिल्ला प्रशासन कार्यालयमा धर्नासमेत दिएका छन् । ‘हामीहरू रुकुमकोटबाट सदरमुकाम सारेर विकट गाउँमा लग्ने सरकारको निर्णयको विरोधमा आन्दोलनमा उत्रिएका छौं,’ आन्दोलनका लागि बनाइएको संघर्ष समितिका संयोजक नन्दलाल शर्माले नागरिकसँग भने, ‘निर्णय फिर्ता नभएसम्म हामीहरू आन्दोलनबाट पछि हट्दैनौं ।’  

प्रदेश सीमांकनका बेला छुट्याइएको यो जिल्लाको सदरमुकाम सरकारले गत असोज १९ गते रुकुमकोटलाई घोषणा गरेको थियो । तत्कालीन गृहमन्त्री एवं रुकुमका नेता जनार्दन शर्माले विभिन्न कार्यालयको उद्घाटन गर्दै सदरमुकाम भएको औपचारिक घोषणा गरेका थिए । हालको जिल्ला सदरमुकाम रुकुमकोटमा कारागारबाहेक अधिकांश सरकारी कार्यालय स्थापना भैसकेका छन् ।

तर, सरकारले एकाएक विकट गाउँमा सदरमुकाम पुर्याउने निर्णय गरेपछि रुकुमकोटका नागरिकले अधिक अन्याय भएको महसुस गरेका छन् । ‘अहिले सदरमुकाम भनेर तय गरिएको गोलखाडा गाउँ निकै विकट हो, त्यहाँ भौतिक पूर्वाधारसंगै यातायात सञ्चारलगायत हरेक चिजको असुविधा छ,’ शर्माले भने, ‘मुख्य व्यापारिक केन्द्र मुसीकोटलाई छाडेर विकटमा सदरमुकाम तय गर्नुले राज्यले नागरिकलाई आहत पार्न खोजेको प्रस्ट भएको छ ।’
दोहोरियो साढे चार दशकअघिको आन्दोलन
कुनै बेला सिंगो रुकुमकै सदरमुकाम थियो रुकुमकोट । १२ सदरमुकाम घोषणा भएको १२ वर्षपछि तत्कालीन सरकारले गरेको अर्को निर्णयबमोजिम २०३० वैशाख १ गते रुकुमकोटबाट सदरमुकाम सारियो । हाल प्रदेश नम्बर ६ मा रहेको पश्चिम रुकुमको मुसीकोटमा रातारात सदरमुकाम सारिएको नन्दलाल शर्मा सम्झन्छन् ।

‘रुकुमकोटलाई पटकपटक हेला गर्ने गरिएको छ,’ उनले भने, ‘२०३० सालमा पनि यसैगरी रातारात सदरमुकाम सारेर यहाँका जनतालाई ठूलो धोका दिइएको थियो ।’ सदरमुकाम सारिएको विरोधमा रुकुमकोटबासी त्यो बेला पनि महिना दिन आन्दोलनमा होमिए । आन्दोलनको २७ औं दिन एकजनाको ज्यान गएको थियो भने दर्जनभन्दा बढीलाई दाङस्थित कारागारमा थुनिएको थियो । रुकुमकोटबाट सदरमुकाम सारेर मुसीकोट पुर्याइएपछि रुकुमकोटलगायत हालको पूर्वी रुकुमले पश्चिमी रुकुमबाट अपहेलित महसुस गर्दै आएको थियो ।

продвижение в соц сетяхsmm инструментысайт с рекламойplanificateurносят ли кедыиндивидуальные туры в китай