वरिष्ठ पशु चिकित्सक अस्ट्रिच नेपाल रुपन्देही।
नेपालमा एन्टिबायोटिकको व्यापक दुरुपयोग भइरहेको छ । यहाँ, कुनै पनि एन्टिबायोटिक डाक्टरको नुस्खा बिना सजिलै किन्न सकिन्छ। बेच्न वा खरिद गर्न कुनै बाधा छैन। मनपरी ढङ्गले खान सकिन्छ । एन्टिबायोटिक्स बनाउनु, प्रिस्क्रिप्शन लेख्नु, बेच्नु, खाने र खानु सबै विवेकको क्षेत्र हो।
त्यसैले हाम्रो शरीरमा रोग पैदा गर्ने ब्याक्टेरिया बलियो हुँदै जान्छ । फलस्वरूप कुनै पनि रोग लागेपछि एन्टिबायोटिक खाँदा पनि यसले काम गर्न छाडेको छ । यदि ब्याक्टेरिया एन्टिबायोटिक भन्दा बलियो भयो भने, यो चिकित्सा विज्ञानको क्षेत्रको लागि मात्र होइन मानव संसारको लागि ठूलो चुनौती पनि हो। एन्टिबायोटिक लिनु पक्कै पनि बदाम र छाछ खानु जस्तै होइन।
विडम्बना भनेको देशका दुर्गम क्षेत्रमा बस्ने मात्र होइन सहरी क्षेत्रमा बसोबास गर्ने र किताब पढेका मानिसलाई एन्टिबायोटिक कहिले, कुन मात्रामा, कुन रोगको उपचारमा लिने भन्ने राम्रोसँग ज्ञान नभएको हो । एन्टिबायोटिक खानु बिरामीका लागि ठूलो समस्या होइन र खाना खानु ठूलो समस्या होइन। एन्टिबायोटिकले सबै रोगको उपचारमा काम गर्दैन। एन्टिबायोटिक हरेक रोगको उत्तम समाधान हो भन्ने भ्रम समाजमा छ ।
कोभिड महामारीको बेला एन्टिबायोटिकले काम गरेन। यो प्रमाणित तथ्य हो कि हामी सबैले सामान्य सिटामोल बाहेक अन्य औषधिहरूको फाइदाहरू अनुभव गरेका छौं। संक्रमितमध्ये आधाले कुनै न कुनै एन्टिबायोटिक सेवन गरेको पाइएको छ ।
नेपालमा एन्टिबायोटिकको प्रयोगसम्बन्धी कुनै नीति छैन । छैटौं तह कार्यान्वयन हुन सकेको छैन । नियमअनुसार चिकित्सकले औषधि विना एन्टिबायोटिक बिक्री गर्न पाउँदैनन् । स्तर व्यवहारमा लागू हुन्छ। नेपाली समाजमा एन्टिबायोटिक औषधिप्रति जनविश्वास छ । एन्टिबायोटिकले कुनै पनि रोग निको पार्न सक्छ भन्ने समाजमा बलियो मनोविज्ञान छ। तसर्थ सितिमिती अरुऔषधिमा विश्वास गदैं सितिमिति अरू औषधिमा विश्वास गदैनन् बिरामी पनि। आयुर्वेदिक औषधिको प्रयोग कम हुनुको मुख्य कारण यो पनि हुन सक्छ।

उपभोक्ताहरू फार्मेसीमा गएर मलाइ यो नामक एन्टिबायोटिक माग्छन्। एन्टिबायोटिक बिना क्रिम निको नहुने उनीहरुको विश्वास छ । जनचेतनाको कमीका कारण नेपालमा एन्टिबायोटिकको खपत बढेको छ । एन्टिबायोटिकको बढ्दो प्रयोग नै रोगलाई छिट्टै निको पार्ने दौडको कारण हो भन्नेमा विज्ञहरूबीच सहमति छ । रोग चाँडो निको पार्न बढी डोजको एन्टिबायोटिक दिने र लिने प्रवृति छ । जुन स्वास्थ्यका हिसाबले हितकार होइन ।
एक रुपैया सिटामोल उपभोग गर्ने यो हतारमा यसबाट हुने रोगका लागि दश गुणा महँगो एन्टिबायोटिक खान बाध्य छन् । यसरी विभिन्न औषधि कम्पनी र व्यापारीले पनि अनावश्यक एन्टिबायोटिक प्रयोगमा स्वार्थ लिइरहेका छन् । चिकित्सकहरुका अनुसार एउटै औषधि प्रयोग गर्नुभन्दा रोग निको पार्न विभिन्न प्रकारका औषधि प्रयोग गर्नु राम्रो हुन्छ । बिरामीको लागि एउटा औषधि प्रयोग गर्नु राम्रो चिकित्सा अभ्यास हो, यदि अर्को औषधि होइन। एउटै नोडमा एन्टिबायोटिक दिँदा समस्या निम्त्याउँछ।
ओभर-द-काउन्टर एन्टिबायोटिकको प्रयोगले शरीरका अन्य भागहरूसँगै मृगौला फेल हुन्छ। चिकित्सकहरुका अनुसार एन्टिबायोटिकले रोगको पूर्ण उपचार होइन । एन्टिबायोटिक सेवन गरेपछि यसले शरीरमा रहेका संक्रमित ब्याक्टेरियालाई नष्ट गर्छ । तदनुसार, ब्याक्टेरियाको प्रकार अनुसार एन्टिबायोटिक प्रयोग गर्नुपर्छ। यसको मात्रा, अवधि र समयलाई ध्यानमा राख्नुपर्छ। यद्यपि एन्टिबायोटिक कुनै पनि अवस्थामा लिइन्छ। यस प्रकारको प्रयोगले शरीरमा रहेको ब्याक्टेरिया विरुद्ध यसको सुरक्षात्मक क्षमता बढाउँछ। कक्षहरू परिवर्तन गर्दछ। यसलाई ‘ड्रग रेजिस्टेन्स’ भनिन्छ ।
यदि यस्तो भयो भने यो ठूलो जटिलता हुनेछ। जब शरीरमा ब्याक्टेरियाले आफ्नो कोशिका परिवर्तन गर्छ, औषधि कम प्रभावकारी हुन्छ। यो रोग फेरि फैलन्छ र अझ गम्भीर रूप लिन्छ। एन्टिबायोटिकको बारेमा उपभोक्ता मात्र होइन स्वास्थ्यकर्मी र फार्मेसी सञ्चालकमा पनि चेतनाको कमी छ । एन्टिबायोटिक उपचार कसरी गरिन्छ? एन्टिबायोटिकको अत्याधिक प्रयोगले एन्टिबायोटिकलाई पहिलेको तुलनामा कम उपयोगी बनाउँदै लगेको छ ।
उदाहरणका लागि, टाइफाइडको लागि प्रयोग गरिने एन्टिबायोटिकहरू अब उपयोगी छैनन्। यो हाम्रो मात्रै समस्या होइन, विश्वकै ठूलो समस्या हो । विकसित देशहरूमा उपलब्ध एन्टिबायोटिकहरू बिक्री हुँदैनन्। चिकित्सकले प्रिस्क्रिप्शन बिना एन्टिबायोटिक कसरी बेच्न सक्छन् ? त्यहाँको नियमलाई कडाइका साथ पालना गर्न जरुरी छ । अनुगमन कडा छ। जबकि हाम्रो देशमा न त कडा नियम छ न कार्यान्वयन गर्ने बल। त्यसैले आर्थिक स्वास्थ्य र जनस्वास्थ्यबीच लडाइँ छ ।
पैसा कमाउन बेकारका लागि जनता को स्वास्थ्य प्रयोगशाला निर्माण भइरहेको छ । एन्टिबायोटिकको गुणस्तरमा पनि ध्यान दिनुपर्छ । एन्टिबायोटिक उत्पादन गर्ने कम्पनीले यसको गुणस्तर अनुगमन गर्नुपर्छ। धेरै कम्पनीहरूले एउटै एन्टिबायोटिक उत्पादन गर्छन्। हाम्रो देशमा पनि औषधि प्रशासन विभागले औषधिको गुणस्तर परीक्षण गर्छ । एन्टिबायोटिकलाई पनि गुणस्तरका आधारमा बाँडफाँड गर्नुपर्छ । एन्टिबायोटिकको प्रभावकारी प्रयोग एउटै प्रयासमा सम्भव छैन। यसका लागि सबै पक्षको सहयोग र सहकार्य आवश्यक छ । एन्टिबायोटिक उत्पादन गर्ने कम्पनी, एन्टिबायोटिक प्रिस्क्राइब गर्ने डाक्टर, औषधि बेच्ने फार्मेसी, व्यक्तिगत उपभोक्ता र सबैको समान दायित्व हो, नियम–कानुन बनाउने र कार्यान्वयन गर्ने ।
एन्टिबायोटिकको अनावश्यक प्रयोग रोक्नको लागि नियमको रूपमा बन्द गर्नुपर्छ। राज्यले चाहेमा एन्टिबायोटिकको प्रयोग रोक्न सक्छ । उदाहरणका लागि, नार्कोनन औषधि लाइसेन्स बिना बेच्न सकिँदैन। प्रिस्क्रिप्शन बिना एन्टिबायोटिक कसरी बेच्ने? डाक्टरको ठेगाना, प्रिस्क्रिप्शन नम्बर र व्यक्तिको अभिलेख राखेर नेपाली मेडिकल काउन्सिलमा बिक्री गरिन्छ। यसको प्रयोग तुरुन्तै बन्द गर्नुहो।
त्यसैगरी सरकारले नीति नियम पालना गरेर एन्टिबायोटिकको प्रयोग रोक्न सक्छ । र यसका लागि राज्यको इच्छाशक्ति चाहिन्छ। डाक्टरको प्रिस्क्रिप्शन पनि लेखापरीक्षण गर्ने व्यवस्था मिलाउनुपर्छ । कुन रोगको उपचारको लागि औषधि सिफारिस गरिएको थियो? तपाइँ कुन एन्टिबायोटिक प्रिस्क्राइब गर्दै हुनुहुन्छ? प्रिस्क्रिप्शन अडिट अभ्यास सुरु गर्नुपर्छ। पत्र लेखेर कारबाही गर्नुपर्छ । स्वास्थ्य तथा जनसङ्ख्या मन्त्रालयअन्तर्गत स्वास्थ्य बीमा कार्यक्रमअन्तर्गत प्रयोग हुने औषधिको उपचार, प्रिस्क्रिप्शन र अडिट गर्ने मुख्य शाखाको काम बढेको छ ।
अन्य रोगको उपचारका लागि प्रिस्क्रिप्शन अडिटको व्यवस्था गरिनुपर्छ । यसले आवश्यकता अनुसार एन्टिबायोटिक दिने अभ्यासलाई रोक्न सक्छ। प्रत्येक डाक्टर आफ्नो स्वास्थ्य, समाज र जनस्वास्थ्यप्रति जिम्मेवार हुनुपर्छ। डाक्टर, फार्मेसी र एन्टिबायोटिक औषधि सिफारिस गर्ने उपभोक्तालाई जिम्मेवार नबनाई एन्टिबायोटिकको व्यापक प्रयोग रोक्न सकिँदैन।
यसतर्फ सबैको ध्यान जान जरुरी छ । केही दिनअघि औषधि व्यवस्था विभागले एक वा तीन प्रकारका एन्टिबायोटिक प्रयोग नगर्न उपभोक्ता तथा सरोकारवालालाई आग्रह गरेको थियो । विभागले एन्टिबायोटिकको प्रयोग नियन्त्रण र कम गर्न प्रतिबन्ध लगाएको थियो । एन्टिबायोटिकको व्यापक प्रयोग रोक्न नेपाल चिकित्सक संघले विभिन्न नीतिगत तहमा लबिङ गर्दै आएको छ ।
विश्व स्वास्थ्य संगठनले सन् २०५० सम्ममा एन्टिबायोटिकको दुरुपयोग भएमा राम्ररी काम नगर्ने प्रक्षेपण गरेको छ। विश्व स्वास्थ्य सङ्गठनलगायत स्वास्थ्य क्षेत्रमा कार्यरत विभिन्न सङ्घसंस्थाले एन्टिबायोटिकको उचित प्रयोग सुनिश्चित गर्न यो विषय पटक–पटक उठाइरहेका छन् ।