अनाज र फिडको माइकोटोक्सिन प्रदूषण घोडाहरूमा महत्त्वपूर्ण स्वास्थ्य र प्रदर्शन समस्याहरूसँग सम्बन्धित एक प्रमुख विश्वव्यापी चुनौती हो। शाकाहारी भएकाले, घोडाहरू लगातार विभिन्न माइकोटोक्सिनको सम्पर्कमा रहन्छन् र ग्यास्ट्रिक किण्वनको रूपमा, तिनीहरू मोनोग्यास्ट्रिक जनावरहरू जस्तै माइकोटोक्सिनको लागि संवेदनशील हुन्छन्।
घोडाहरूमा माइकोटोक्सिनले इम्युनोसप्रेसन, अंग क्षति, शूल, खराब वृद्धि, कम प्रजनन कार्य र मृत्यु पनि निम्त्याउँछ। घोडाहरू अफलाटोक्सिन, ट्राइकोथेसेन्सहरू जस्तै डिओक्सीनिभलेनोल र टी -2 विषाक्त पदार्थहरू, एर्गोट एल्कालोइड्स, ओक्रेटोक्सिन, फ्युमोनिसिन, जेरालेनोन, स्लाफ्रेमाइन, र ट्रेमोर्जेनिक्स सहित माइकोटोक्सिनहरूको विस्तृत श्रृंखलाप्रति संवेदनशील हुन्छन्। यद्यपि, उमेर, सामान्य स्वास्थ्य, र प्रतिरक्षा स्थिति जस्ता कारकहरूले माइकोटोक्सिनहरूमा घोडाहरूको संवेदनशीलतालाई असर गर्छ। माइकोटोक्सिनले घोडाहरूमा विभिन्न प्रकारका नकारात्मक प्रभावहरू निम्त्याउँछ, जसमा कोलिक, तौल घटाउने, खाना र पानीको कम सेवन, प्रतिरक्षा दमन, कमजोर प्रदर्शन, प्रजनन कार्यमा विफलता समावेश छ , सुस्ती, रक्तपात, र कलेजो, मृगौला, र केन्द्रीय स्नायु प्रणालीमा क्षति।
एफ्लाटॉक्सिन
एफ्लाटॉक्सिन एस्परगिलस फ्लेवस और एस्परगिलस पैरासिटिकस द्वारा उत्पादन गरिन्छ र कार्सिनोजेनिक, टेराटोजेनिक, हेपाटोटोक्सिक, र नेफ्रोटोक्सिक पदार्थहरू हुन्। एस्परगिलस फ्लेवस और एस्परगिलस पैरासिटिकस सामान्यतया मकै, बदाम, र कपासको बीउ, र अन्य अनाज अन्न, र कहिलेकाहीँ घाँस र परालमा बन्छन्। उच्च आर्द्रताको स्तरमा अन्न भण्डारण गर्न, र प्रत्येक प्रयोग गर्नु अघि फसल काट्ने उपकरण, औजर र भण्डारण डिब्बाहरू सफा गर्न असफल हुँदा अफलाटोक्सिन विकासको जोखिम बढ्छ।
प्रभावहरू: एफ्लाटॉक्सिकोसिस घोडाहरूमा दुर्लभ छ। यसले प्रतिरक्षा प्रणालीको दमन, खोप र थेरापीको प्रभावकारिता घटाउँछ, वातावरणीय र माइक्रोबियल तनावहरूमा होस्ट प्रतिरोध कम गर्छ, र रोगहरूको लागि संवेदनशीलता बढ्छ। थप रूपमा, अफलाटोक्सिनले पानी र फिडको सेवन घटाउँछ, कार्यसम्पादन घटाउँछ, र खाना अस्वीकार गर्ने, तौल घटाउने, सुस्ती, रक्तपात, पखाला, कलेजोसम्बन्धी जटिलताहरू जस्तै इक्टेरस, मृगौला क्षति, र मृत्यु पनि निम्त्याउँछ।थप रूपमा, अफलाटोक्सिनहरू नवजात शिशुहरूको जैविक र इम्युनोलोजिकल प्रतिक्रियालाई असर गर्ने गर्भाशयमा घोडीबाट फोलमा स्थानान्तरण गर्न सकिन्छ।
ट्राइकोथेसीन
ट्राइकोथेसीन मायकोटॉक्सिन प्रोटीन संश्लेषण को सबैभन्दा शक्तिशाली सानो-अणु अवरोधक हो, र तिनीहरू टी 2 टॉक्सिन, एचटी 2 टॉक्सिन, डायसेटॉक्सीसिरपेनोल, मोनोएसिटॉक्सीसिरपेनोल, नियोसोलानियोल, 8- एसिटोक्सीनोसोलानियोल, 4-डेसेटाइलनेओसोलानिओल, निवेलेनॉल, 4-एसिटोक्सिनिवलेनॉल, डीऑक्सीनिवेलेनॉल (डॉन) 3-एसिटाइलडीओक्सिनिवलेनॉल या वोमिटॉक्स समावेश गर्दछ।
असर गर्छ: ट्राइकोथेसिनले डीएनए प्रतिकृति र प्रोटीन संश्लेषणमा हस्तक्षेप गर्छ; यसरी, धेरै महत्त्वपूर्ण प्रक्रियाहरू र अंगहरू नकारात्मक रूपमा प्रभावित हुन्छन्। टी-2 विषले प्रतिरक्षा प्रणालीलाई दबाउछ, ल्युकोसाइट गणनाहरू बदल्छ, एन्टिबडी गठन घटाउँछ, वातावरणीय र माइक्रोबियल तनावहरूमा घोडाको प्रतिरोधलाई कम गर्छ, रोग र विकासको लागि संवेदनशीलता बढाउँछ। प्रदर्शन कम हुन्छ र खाना अस्वीकार, रगत बग्ने, रगतको पखाला, मौखिक र छाला, घाउहरू हुन्छन् र पुच्छर नेक्रोसिस।
डीओएन उच्च सांद्रता मा अनाज अन्न मा फ्यूसेरियम प्रजातिहरु द्वारा उत्पादित सबै भन्दा सामान्य ट्राइकोथेसीन हो। डीओएन एक अपेक्षाकृत थर्मोस्टेबल यौगिक हो जुन पानीमा घुलनशील हुन्छ।
प्रभावहरू: घोडाहरूको आहारमा डीओएन को लामो समयसम्म एक्सपोजरले घाँसको सेवनमा कमी, तौल घटाउने, प्रतिरक्षा कार्यमा परिवर्तन, पखाला, शूल, कार्य क्षमतामा कमी, इम्युनोसप्रेसन, बिग्रिएको आन्द्राको स्वास्थ्य, वातावरणीय र माइक्रोबियल तनावमा परिणाम दिन्छ। प्रतिरोधमा कमी हुन्छ। र रोगहरु को लागी संवेदनशीलता बढ्यो।
घोडाहरूमा डीओएन को प्रभावहरू र सीमित मानहरू वा घोडाहरूको लागि डीओएन को सुरक्षित सांद्रताको बारेमा जानकारी दुर्लभ र असंगत छ। अनुसन्धान अध्ययनहरूले घोडाहरूमा प्रभाव पार्ने डीओएन स्तरहरू बीचको ठूलो भिन्नता देखाउँदछ। जबकि केहि अध्ययनहरूले सुझाव दिन्छ कि घोडाहरू डीओएन लाई धेरै संवेदनशील छैनन्, अरूले मकै र गहुँ (क्रमशः 14.9 र 11.8 मिलीग्राम/किग्रा कुल डीओएन)। मा तल्लो स्तरमा फिड खपतमा कमी देखेका छन्।
एर्गोट एल्कलॉइड्स
एर्गोटिज्म क्लाभिसेप्स पर्प्युरिया र क्लाभिसेप्स पासपली ब्लूग्रास, ब्रोमग्रास, राईग्रास र राई, गहुँ र जौ जस्ता अनाजको बीउमा पाइन्छ र तिनीहरूले माइकोटोक्सिन युक्त स्क्लेरोटिया उत्पादन गर्छन् जसलाई एर्गोट्स पनि भनिन्छ।
असर गर्छ: एर्गोट एल्कालोइडहरू भासोकन्स्ट्रिक्टिव, इम्युनोसप्रेसिभ, र न्यूरोटोक्सिक हुन्, र तिनीहरूले नेक्रोसिस र कान, पुच्छर र खुरको लङ्गडोपनलाई उत्प्रेरित गर्छन्। थप रूपमा, घोडीमा एर्गोट अल्कालोइडहरू प्रजनन विफलता, मृत जन्म, गर्भावस्थामा कमी, गर्भपतन, लामो समयसम्म गर्भधारण, कमजोर स्तन ग्रंथि विकास, लामो समयसम्म पाठेघरको अवरोध, प्लेसेन्टल र भ्रूणको असामान्यताहरू, डिस्टोसिया, रोकिने। पृथक प्लेसेन्टा, अवरोध उत्पन्न गर्ने, गर्भावस्थामा अवरोध उत्पन्न गर्नेसँग सम्बन्धित छ कम प्रोल्याक्टिन र कोलोस्ट्रम उत्पादन , एग्लैक्टिया र डगमगाउने। फोल्समा, एर्गोट एल्कालोइडहरूले श्वासप्रश्वासको विफलता, छाला, नाभी, हड्डी र मांसपेशी असामान्यताहरू, अन्धोपन, टेस्टिक्युलर एट्रोफी र इम्युनोग्लोबुलिन एकाग्रतामा कमी निम्त्याउँछ।
ओक्रोटोक्सिन
ओक्राटोक्सिनहरू पेनिसिलियम र एस्परगिलस प्रजातिहरूद्वारा उत्पादन गरिन्छ र तिनीहरू नेफ्रोटोक्सिक, हेपाटोटोक्सिक र कार्सिनोजेनिक हुन्।
प्रभावहरू: ओक्रोटोक्सिन
ले पानी अवशोषण र उत्सर्जन बढाउँछ, र मृगौला र कलेजो क्षति, मूत्राशय रोग, पखाला, र प्रतिरक्षा दमन निम्त्याउँछ। यसबाहेक, ओक्रोटोक्सिनले घोडीमा प्लेसेन्टल अवरोध पार गर्छ र भ्रूणलाई असर गर्छ।
फ्यूमोनीसिन्स
फ्यूमोनिसिन हरू फ्यूसेरियम मोनिलिफोर्म और फ्यूसेरियम वर्टिसिलियोइड्स संस्कृतिहरूबाट पृथक छन् र तिनीहरूलाई 6 विभिन्न (ए 1, ए 2, बी 1, बी 2, बी 3 और बी 4
रूपहरूमा पहिचान गरिन्छ।
असर गर्छ: फ्युमोनिसिनले केन्द्रीय स्नायु प्रणाली, कलेजो, मुटु र प्रतिरक्षा प्रणालीलाई हानिकारक रूपमा असर गर्छ। फ्युमोनिसिन नशाले इक्वाइन ल्युकोएन्सेफेलोमालासिया (अन्धा स्ट्यागर्स वा मोल्डी कर्न रोग पनि भनिन्छ), मस्तिष्कको तरलता, अवसाद, कम दानाको सेवन, सुस्तता, एटाक्सिया, एनोरेक्सिया, असंबद्धता, अति उत्तेजना, पसिना, अन्धोपन र मृत्युको विकासमा परिणाम दिन्छ। पुराना घोडाहरू साना घोडाहरू भन्दा फ्युमोनिसिन नशामा बढी संवेदनशील हुन्छन्।
ज़ीरालेनोन
जिरालेनोन ओसिलो अवस्थाहरूमा विशेष गरी ग्रीष्मको अन्त्यमा र शरद ऋतुको प्रारम्भमा फ्यूसेरियम कवकद्वारा द्रुत रूपमा उत्पादन हुन्छ।
असर गर्छ: जिरालेनोन इन्जेसन पछि ग्यास्ट्रोइंटेस्टाइनल ट्र्याक्टबाट छिट्टै अवशोषित हुन्छ, र यसले गम्भीर प्रजनन विकारहरू, गर्भपात, मृत जन्म, एडेमेटस योनी, फैली हुई योनि, बड़े आकार को गर्भाशय र घोड़ी मा आन्तरिक रक्तस्राव निम्त्याउँछ र गम्भिर वीर्यको गुणस्तरमा कमजोरी हुन्छ। । थप रूपमा, ज़ीरालेनोननशाले श्वासप्रश्वासको विफलता, अन्धोपन, र अन्ततः घोडाहरूमा मृत्यु निम्त्याउँछ।
स्लाफ्रेमिन
स्लाफ्रेमाइन एक अल्कालोइड माइकोटोक्सिन हो जुन राइजोक्टोनिया लेगुमिनीकोला फङ्गसले गीला र आर्द्र अवस्थाहरूमा सामान्यतया वसन्त वा शरद ऋतुमा बनाउँछ।
असर गर्छ: स्लाफ्रेमाइन विषाक्तताले अत्यधिक लार, बढ्दो मद्यपान, वजन घटाउने, पखाला, कोलिक, निर्जलीकरण, र बारम्बार पिसाब निम्त्याउँछ।
ट्रेमोर्जेनिक
ट्रेमोर्जेनिक माइकोटोक्सिनहरू क्लाभिसेप्स पासपालीद्वारा पास्पालम घाँसका बीउहरू, जस्तै डलिस र बाहिया घाँसमा बनाइन्छ। यो माइकोटोक्सिन तल्लो बाहिरी पातको म्यान र बीउहरूमा विकसित हुन्छ।असर गर्छ: यसले हल्का उत्तेजना, मांसपेशी कम्पन, मांसपेशीको ऐंठन, झटका चाल, अतिरंजित खुट्टाको चाल र कहिलेकाहीँ दौरा हुन सक्छ।
सार संक्षेप
माइकोटोक्सिनहरू प्राकृतिक रूपमा हुने विषाक्त पदार्थहरू हुन् जुन घोडाको दानामा मोल्ड र फंगीद्वारा उत्पादन गरिन्छ। माइकोटोक्सिनले घोडाहरूमा शूल, तौल घटाउने, दाना र पानीको कम सेवन, प्रतिरक्षा दमन, कमजोर कार्यसम्पादन, प्रजनन कार्यमा असफलता, सुस्तता, रक्तपात, र कलेजो, मृगौला र केन्द्रीय स्नायु प्रणालीमा क्षति लगायतका विभिन्न नकारात्मक असरहरू निम्त्याउँछ। वसन्त र गर्मी महिनाहरूमा इक्वाइन माइकोटोक्सिन विषाक्तता को जोखिम बढ्छ जब मौसम उच्च आर्द्रताको साथ ओसिलो हुन्छ। यद्यपि घोडाको स्वास्थ्य र कल्याणमा नकारात्मक प्रभावहरू रोक्न घोडाको आहारमा विषाक्त पदार्थहरूको स्थिरता जाँच गर्न थप अनुसन्धान आवश्यक छ।