केदार कार्की डा.
वरिष्ठ पशु चिकित्सा परामर्शदाता।
ईश्वरीय पशु चिकित्सा क्लिनिक।
सिनामंगल, काठमाडौं ।
मासु, कुखुरा, माछा र शेलफिश, दूध र खाद्य उप-उत्पादनहरू जस्ता जनावरहरूबाट व्युत्पन्न खानाहरू मार्फत जनावरहरूबाट मानिसमा फैलिने रोगहरू (FBZ) हो। प्रभावित व्यक्तिहरूको कुल संख्या (प्रत्येक वर्ष कम्तिमा 17 मिलियन विश्वभर) र खाद्य-जनित zoonoses को कारणले गर्दा तिनीहरूलाई गम्भीर सार्वजनिक स्वास्थ्य चिन्ता बनाउँछ। खाद्य-जनित संक्रमणहरूमा विष विज्ञान र खाद्य-जनित संक्रमणहरूले जनावर र मानव स्वास्थ्य गतिविधिहरू बीचको अटुट सम्बन्धलाई जोड दिन्छ जसले मानव जनसंख्याको स्वास्थ्य र कल्याणको संरक्षण, प्रवर्द्धन र सुधार गर्ने साझा अन्तिम लक्ष्य साझा गर्दछ। फूड ह्यान्डलरहरू र उपभोक्ताहरूलाई जुनोस को खतराहरू र जोखिम कम गर्ने तरिकाहरू बारे सचेत गराउनु पर्छ।
खाद्यजन्य रोगहरू, जसमा खानाबाट हुने नशा र खानाबाट हुने संक्रमणहरू समावेश हुन्छन्, दूषित खानाको उपभोगबाट हुने रोगहरूमा लागू हुन्छन्, र प्रायः खाना विषाक्तता पनि भनिन्छ। विश्वव्यापी रूपमा, खाद्यजन्य रोगहरू एक प्रमुख स्वास्थ्य बोझ हुन्, जसले उच्च बिरामीता र मृत्युदर निम्त्याउँछ। नेपाल मा खाद्यजन्य रोगहरूको बोझ थाहा छैन। धेरैजसो खानाबाट सर्ने रोगहरू रिपोर्ट गरिँदैनन्। सामान्यतया उच्च रोगी र/वा सहरी क्षेत्रमा हुने मात्र मिडियाद्वारा केही रिपोर्ट गरिएको छ।
अनुमानअनुसार विश्वको झन्डै आधा जनसंख्या पानीबाट हुने र खाद्यजन्य संक्रमणबाट प्रभावित छ। दूध, मासु र अण्डा जस्ता जनावरको उत्पत्तिका खानेकुराहरू खाँदा हुने रोगहरूलाई खाद्यजन्य जुनोस भनिन्छ। यो एक फराकिलो परिभाषा हो र यसले ब्याक्टेरिया, भाइरस र परजीवी जस्ता रोगजनकहरूको फराकिलो स्पेक्ट्रमलाई समेट्छ, यद्यपि दैनिक आधारमा सबैभन्दा महत्त्वपूर्ण मुख्य रूपमा ब्याक्टेरियाहरू हुन्। खाद्यान्नबाट हुने जुनोस विश्वव्यापी खाद्य सुरक्षाको एक महत्वपूर्ण समस्या हो र विकसित र विकासोन्मुख देशहरूमा आर्थिक उत्पादकत्व घट्नुको पनि महत्त्वपूर्ण कारण बनेको छ। द्रुत औद्योगीकरण, खाद्य प्राथमिकता र खाना बानीमा परिवर्तन, ठूलो मात्रामा खाद्य प्रशोधन र प्रभावकारी खाद्य गुणस्तर नियन्त्रण प्रणालीको अभावले धेरै खाद्यजन्य रोगजनकहरूको उदय भएको छ। २५० भन्दा बढी ज्ञात रोगहरू खानाबाट मानिसमा फैलिएका छन्।
खाद्य उत्पादन गर्ने जनावरहरू (गाईवस्तु, भेडा, बाख्रा, सुँगुर, कुखुरा र टर्कीहरू) र तिनीहरूका उत्पादनहरू साल्मोनेला एसपीपी, क्याम्पिलोब्याक्टर एसपीपी।, लिस्टेरिया मोनोसाइटोजेन्स, एस्चेरिचिया कोलाई, येर्सिनिया, एन्टेरोकोलिटियम डिफिसेलिटिका, क्लोस्ट्रियम, लिस्टेरिया मोनोसाइटोजेन्सलगायत धेरै जुनोटिक जीवहरूको प्रमुख स्रोत हुन्। , र धेरै अन्य ब्रुसेला एसपीपी., स्टैफिलोकोकस ऑरियस, विब्रियो एसपीपी., एरोमोनस एसपीपी., इत्यादिका साथसाथै नोर्वाक र रोटाभाइरस नामक खाद्यजन्य भाइरसका साथै टोक्सोप्लाज्मा, सार्कोसिस्टिस, क्रिप्टोस्पोरिडियम, ट्रिचिनेला, टायनेन जस्ता खाद्यजन्य परजीवीहरू , डिफिलोबोथ्रियम आदि। यी जीवहरूले पशु/कुखुराको शव मार्ने क्रममा वा अन्य खाद्य पदार्थहरूलाई दूषित गर्न सक्छन्, जसले मानव रोग र ठूलो आर्थिक क्षति निम्त्याउन सक्छ।
विशिष्ट प्रसारण मार्ग
रोगबाट पीडित जनावर जुन स्पष्ट नहुन सक्छ दूध वा शरीरको तन्तु उत्पादन गर्दछ जसमा रोगजनक जीवहरू हुन्छन । यो उत्पादन या त थप प्रशोधन गरिन्छ वा सिधै अन्तिम उपभोक्तालाई डेलिभर गरिन्छ जसले दूषित वस्तु खाना पकाएर वा बिना नै खान्छ र संवेदनशील केसहरूमा परिवर्तनीय इन्क्युबेशन अवधि पछि रोगको विकास हुन्छन ।
केही महत्त्वपूर्ण खाद्यजन्य जीवाणुजन्य रोगहरू:
विश्वका धेरै देशहरूमा, ब्याक्टेरियाबाट हुने खानाबाट हुने जुनोटिक संक्रमण मानव आन्द्राको रोगको सबैभन्दा सामान्य कारण हो। विश्वभरी ब्याक्टेरियाबाट हुने फूड पोइजनिङका ९०% भन्दा बढी घटनाहरू साल्मोनेला र क्याम्पिलोब्याक्टरले गर्दा हुने गर्छ। यी ब्याक्टेरियाका कारण हुने अधिकांश खाद्यजन्य रोगहरू कुखुरा र कुखुराको उत्पादनलाई श्रेय दिइएको छ, यद्यपि सबै घरेलु गाईवस्तुहरू संक्रमणको भण्डार हुन्। अन्य महत्त्वपूर्ण ब्याक्टेरियल जुनोसहरू लिस्टेरिया मोनोसाइटोजेन्स, एस्चेरिचिया कोलाई, येर्सिनिया इन्टरोकोलिटिका, क्लोस्ट्रिडियम एसपीपी, ब्रुसेला एसपीपी, माइकोब्याक्टेरियम एसपीपी, इत्यादि जुनोटिक संक्रमण का कारण हुन्छन्।
केही महत्त्वपूर्ण खाना-जन्म भाइरल ज़ूनोज़:
प्रकृतिमा अनगिन्ती भाइरसहरू फेला पार्न सकिन्छ, तर तिनीहरूमध्ये थोरैलाई मात्र सामान्यतया महत्त्वपूर्ण खाद्यजन्य रोगजनकहरूको रूपमा मान्यता दिइन्छ। तिनीहरूले निम्त्याउने रोगको प्रकार अनुसार, तिनीहरूलाई तीन मुख्य समूहहरूमा वर्गीकृत गर्न सकिन्छ:
नोरोभाइरस, इन्टरिक एडेनोभाइरस (प्रकार 40/41), रोटाभाइरस (समूह A-C), सैपोवायरस, एस्ट्रोवायरस, कोरोनाभाइरस जस्ता ग्यास्ट्रोएन्टेराइटिस निम्त्याउने भाइरसहरू। आन्तरिक रूपमा प्रसारित हेपाटाइटिस भाइरस (हेपाटाइटिस ए र ई); र भाइरसहरूको तेस्रो समूह जसले मानव पेटमा प्रतिकृति बनाउँछ तर अन्य अंगहरूमा स्थानान्तरण भएपछि रोग निम्त्याउँछ, जस्तै केन्द्रीय स्नायु प्रणाली वा कलेजो, जस्तै एन्टरोभाइरस।
केही महत्त्वपूर्ण खाद्य-जनित परजीवी ज़ूनोज़:
खाद्यजन्य परजीवी ज़ूनोज़ ले संसारभरका मानिस र जनावरहरूमा मृत्यु र गम्भीर रोग निम्त्याउँछ, र सार्वजनिक स्वास्थ्य महत्त्व र सामाजिक-आर्थिक महत्त्व दुवै हो। खाद्यजनित परजीवी संक्रमणहरू हालसालै एक महत्त्वपूर्ण सार्वजनिक स्वास्थ्य समस्याको रूपमा पहिचान गरिएको छ, जसले बिरामीता, हराएको उत्पादकता, र स्वास्थ्य हेरचाह लागतहरूको सन्दर्भमा उल्लेखनीय आर्थिक प्रभाव पार्छ। खराब सरसफाइ र खाना पकाउने परम्परागत विधिहरूले खानाबाट हुने परजीवी संक्रमणको फैलावटलाई तीव्र बनायो। केही महत्त्वपूर्ण खाद्य-जनित परजीवी ज़ूनोज़ को रूपमा वर्णन गरिएको छ: टोक्सोप्लाज्मोसिस, सार्कोसिस्टोसिस, क्रिप्टोस्पोरिडिओसिस, टैनियोसिस या सिस्टीसर्कोसिस, मायोसिस्टीसर्कोसिस, ओकुलर सिस्टीसर्कोसिस, ट्राइचिनेलोसिस ।
नियन्त्रण रणनीतिहरू
खाद्यजन्य रोगहरूको नियन्त्रण बहुआयामिक प्रक्रिया हो किनभने धेरैजसो खानाबाट सर्ने रोगजनकहरूको लागि कुनै खोपहरू उपलब्ध छैनन्। संक्रमण रोकथामका लागि खाद्य श्रृंखलाका सबै चरणहरूमा कृषि उत्पादनदेखि लिएर व्यावसायिक प्रतिष्ठानहरू र घरको वातावरणमा खाद्य पदार्थहरूको प्रशोधन र तयारीसम्म नियन्त्रण उपायहरू आवश्यक पर्दछ। नियन्त्रणको लागि सामान्य रणनीति भनेको संयन्त्रहरू बुझ्नु हो जसद्वारा दूषित र रोग प्रसारण राम्रोसँग हुन्छ तिनीहरूलाई बाधा पुर्‍याउन। व्यापारको बढ्दो उदारीकरण र अन्तर्राष्ट्रिय बजारमा बढ्दो प्रतिस्पर्धाको मतलब यो हो कि जीवित जनावरहरू, जनावरहरूको दाना, खाद्य सामग्री र उत्पादनहरू अब विश्वव्यापी प्लेटफर्ममा प्राप्त हुन्छन्, जुन जुनोटिक रोगजनकहरूलाई व्यापक रूपमा फैलिने अवसर प्रदान गर्दछ। सार्वजनिक स्वास्थ्य पशुचिकित्सकहरू प्रवृतिहरू अनुगमन गर्न, प्राथमिकताहरू सेट गर्न, नीति-निर्माताहरूलाई सूचित गर्न, र हस्तक्षेपहरू नियन्त्रण गर्न निगरानी प्रणालीहरू स्थापना गर्नमा दक्ष हुन आवश्यक छ। संक्रमणको सम्भावित मार्गहरू र रोगजनकको जीवन चक्रलाई बुझेर, यसको सबैभन्दा कमजोर बिन्दुमा प्रसारण मार्गलाई तोड्दै, केन्द्रित रूपमा चयनात्मक उपायहरू लागू गर्न अनुमति दिन्छ।
निष्कर्ष
खाद्य-जनित ज़ूनोटिक रोगहरू ब्याक्टेरिया र तिनीहरूका विषाक्त पदार्थ, भाइरस र परजीवीहरू जस्ता रोगजनक (रोग उत्पन्न गर्ने) सूक्ष्मजीवहरूद्वारा दूषित खाना वा पिउने पानीको उपभोगबाट हुन्छन्। तिनीहरू ग्यास्ट्रोइंटेस्टाइनल ट्र्याक्ट मार्फत शरीरमा प्रवेश गर्नेछन् जहाँ पहिलो लक्षणहरू प्राय: देखा पर्दछ। खेतदेखि काँटासम्म प्रदूषण खतराहरू अवस्थित छन् र खाद्य श्रृंखलामा रोकथाम र नियन्त्रण आवश्यक छ। यी खाद्य-जनित जुनोसहरूबाट उपभोक्ताहरूलाई जोगाउन खेतदेखि कांटा चम्चा थाली सम्म खाद्य सुरक्षाको लागि एकीकृत दृष्टिकोण आवश्यक छ।