अमेरिकी राष्ट्रपति जो बाइडेनले मंगलबार संयुक्त राष्ट्र संघको महासभालाई सम्बोधन गर्ने भएका छन्, जहाँ उनले लोकतन्त्रलाई बढावा दिने र युक्रेनको लागि बढ्दो समर्थनको वकालत गर्ने योजना बनाएका छन्। उनको सम्बोधन विहान ९ बजे सुरु हुने अपेक्षा गरिएको छ ।

बाइडेनका लागि निरंकुशताका विरुद्ध कूटनीति र लोकतन्त्रका विचारहरूलाई अगाडि बढाउने अर्को अवसर हो, जसरी उनले यस महिनाको सुरुमा हालैको जी२० शिखर सम्मेलनमा गरेका थिए। ह्वाइट हाउसका राष्ट्रिय सुरक्षा सल्लाहकार जेक सुलिवानका अनुशार बाइडेनेले विश्वका लागि आफू र उनको प्रशासनले अमेरिकी नेतृत्वको दृष्टिकोणलाई अगाडि बढाउनका लागि चालेका कदमहरू प्रस्तुत गर्नेछन्, जुन विश्वको सबैभन्दा अत्यावश्यक समस्याहरू समाधान गर्न अरूसँग काम गर्ने आधारमा निर्माण गरिएको हो।

बाइडेनको सम्बोधनका बेला कम्तिमा १४५ देशका नेताहरू उपस्थित हुने अपेक्षा गरिएको छ । फ्रान्स, यूके, चीन र रुस भने अनुपस्थित हुनेछन् । अर्थात् संयुक्त राष्ट्रसंघको सुरक्षा परिषदमा स्थायी सीटहरू राख्ने पाँचमध्ये चार देशहरू उपस्थित हुने छैनन्। चीन र रुसको अनुपस्थितिले बाइडेनलाई अमेरिका र साना विकासोन्मुख राष्ट्रहरू बीचको सम्बन्धलाई अगाडि बढाउने बाटो खोल्छ।

बाइडेनले बुधबार ब्राजिलका राष्ट्रपति लुइ इनासियो लुला दा सिल्भासँग भेट्ने कार्यक्रम छ । लुला ग्लोबल साउथका प्रमुख नेता हुन्, जो रूस र युक्रेन बीचको शान्ति वार्ताका समर्थक पनि थिए। लुलाले अमेरिका र अन्य पश्चिमी राष्ट्रहरूले आफ्नो रक्षा समर्थनमा युद्धलाई लम्ब्याउने तर्क गरेका छन्। अमेरिका र अन्य पश्चिमी राष्ट्रहरूले आफ्नो रक्षा सहयोगमा युद्धलाई लम्ब्याउने तर्क लुलाले गरेका छन्।

अमेरिकी राष्ट्रपतिले मध्य एसियाका पाँच राष्ट्र काजाकिस्तान, किर्गिस्तान, ताजिकिस्तान, तुर्कमेनिस्तान र उज्वेकिस्तानका नेताहरुसँग पनि भेट गर्नेछन् । संयुक्त रुपमा पहिलो पटक यस्तो भेट गर्न लागेका हुन् । उनले इजरायली प्रधानमन्त्री बेन्जामिन नेतन्याहुसँग पनि भेट्ने छन् ।

युक्रेनी राष्ट्रपति भोलोडिमिर जेलेन्स्कीले फेब्रुअरी २०२२ मा युद्ध सुरु भएदेखि संयुक्त राष्ट्र संघको शिखर सम्मेलनमा व्यक्तिगत रूपमा उपस्थीत भएर भाग लिएको यो पहिलो पटक हुनेछ। उनले गत वर्षको पूर्व रेकर्ड गरिएको भाषण दिएका थिए ।

राष्ट्रपति बाइडेन यी सबैमा राष्ट्रपति जेलेन्स्कीको दृष्टिकोण सुन्न र विश्व र संयुक्त राज्य अमेरिकाका लागि, अमेरिकी जनताका लागि, युक्रेनलाई समर्थन गर्न विश्वको नेतृत्व गर्न जारी राख्ने आफ्नो प्रतिबद्धतालाई पुन पुष्टि गर्न तत्पर रहेको ह्वाइट हाउसका राष्ट्रिय सुरक्षा सल्लाहकारको भनाई छ । बाइडेनको भाषणको पर्याप्त खण्ड युक्रेनको युद्धमा समर्पित हुनेछ ।