रेबिज विनाशकारी नतिजाहरु संग एक उपेक्षित रोग हो। प्रत्येक दश मिनेटमा कम्तिमा एक व्यक्तिको मृत्यु एउटा रोगबाट हुन्छ जसले तिनीहरूलाई अन्त्यको लागि भिख माग्न छोड्छ। अनुमानित 55,000 मानिसहरू मध्ये 60% सम्म 15 वर्ष मुनिका बालबालिका हुन्। 95% पीडितहरू अफ्रिका वा एसियाका छन्, थोरैसँग प्यालिएटिभ हेरचाहमा पहुँच छ जसले उनीहरूको अन्तिम घण्टाको पीडालाई कम गर्दछ।
यो अनुमान गरिएको छ कि प्रत्येक वर्ष 20,000,000 कुकुरहरू अन्धाधुन्ध रूपमा मारिन्छन्, रोग नियन्त्रण गर्ने भ्रामक प्रयासहरूमा, दुर्भाग्यवश, हत्याले जनसंख्या अवरोध निम्त्याउँछ, वास्तवमा प्रकोप बढ्छ।
रेबिजबाट मर्ने मानिसहरूमध्ये 84% अफ्रिका र एसियाका ग्रामीण क्षेत्रका गरिब समुदायका छन्। जहाँ रेबिज स्थानीय हुन्छ, प्रत्येक कुकुरको टोकाइ सम्भावित जोखिम हो, त्यसैले प्रत्येक वर्ष लाखौं मानिसहरू यसलाई रोक्नको लागि पोस्ट-एक्सपोजर प्रोफिलेक्सिस खोज्छन्। रोग को शुरुवात। यो उपचार महँगो र अत्याधिक छ, कम से कम खर्च गर्न सक्नेहरूले तिरेको मूल्यको साथ। गरीबीबाट आफूलाई बाहिर निकाल्न संघर्ष गरिरहेका परिवारहरूमा यसले पारेको विनाशकारी प्रभाव विनाशकारी छ। गत वर्ष प्रकाशित गरिएको एक अध्ययनले रेबिजले हाल विश्वका गरिबलाई १२४ बिलियन डलर खर्च गरेको देखाएको छ। तर यसलाई ६ अर्ब डलरमा मात्रै रोक्न सकिन्छ ।
विश्व रेबिज दिवस हरेक वर्ष सेप्टेम्बर 28 मा मनाइन्छ, जुन लुइस पाश्चरको मृत्युको दिन हो, जसले आफ्ना सहकर्मीहरूसँग मिलेर पहिलो प्रभावकारी रेबिज खोप विकास गरेका थिए। विश्व रेविज दिवसको उद्देश्य मानव र जनावरहरूमा रेबिजको प्रभावको बारेमा सचेतना जगाउने, यस रोगलाई कसरी रोक्ने भन्ने बारे जानकारी र सल्लाह प्रदान गर्ने र व्यक्ति र संस्थाहरूले मुख्य विश्वव्यापी स्रोतहरूलाई कसरी हटाउन मद्दत गर्न सक्छन् भन्ने उद्देश्य राख्दछ।
विश्व रेबिज दिवस संयुक्त राज्य अमेरिका र युनाइटेड किंगडममा मुख्यालय रहेको गैर-लाभकारी संस्था, ग्लोबल एलायन्स फर रेबिज कन्ट्रोलद्वारा समन्वय गरिएको अन्तर्राष्ट्रिय अभियान हो। यो संयुक्त राष्ट्र द्वारा पालना गरिएको छ र विश्व स्वास्थ्य संगठन, प्यान अमेरिकन हेल्थ अर्गनाइजेसन र वर्ल्ड अर्गनाइजेसन फर एनिमल हेल्थ (OIE), यूएस सेन्टर्स फर डिजिज कन्ट्रोल एन्ड प्रिभेन्सन जस्ता अन्तर्राष्ट्रिय मानव र पशु चिकित्सा स्वास्थ्य र विश्व पशु चिकित्सा संघ संस्थाहरूद्वारा समर्थन गरिएको छ।
विश्व रेबिज दिवस को इतिहास।
पहिलो विश्व रेबिज दिवस अभियान सेप्टेम्बर 2007 मा रेबिज नियन्त्रण गठबन्धन र सेन्टर फर डिजिज कन्ट्रोल एन्ड प्रिभेन्सन, एटलान्टा, संयुक्त राज्य अमेरिका (CDC) बीचको साझेदारीको रूपमा विश्व स्वास्थ्य संगठन (WHO) को सह-प्रायोजनमा भएको थियो। विश्व पशु स्वास्थ्य संगठन (OIE) र प्यान अमेरिकन हेल्थ अर्गनाइजेसन (PAHO/AMRO)। 2009 मा, तीन विश्व रेबिज दिवस पछि, रेबिज नियन्त्रण गठबन्धनले अनुमान गर्यो कि रेबिज रोकथाम र सचेतना कार्यक्रम 120 भन्दा बढी देशहरूमा भएको थियो, विश्वभर 100 मिलियन भन्दा बढी मानिसहरूलाई रेबिज अभियान सम्बन्धित घटनाहरू बारे शिक्षित गरिएको थियो र यस अवधिमा, लगभग 3 मिलियन कुकुरहरूलाई खोप लगाइएको थियो।
विश्व रेबिज दिवस को संगठन र दर्शन।
विश्व रेबिज दिवस अभियान सरकारदेखि स्थानीय तह र स्वयंसेवकहरूको विश्वव्यापी समुदायसम्मको विश्वव्यापी साझेदारीको प्रणाली मार्फत आयोजना गरिएको हो। अभियानमा 50 भन्दा बढी संगठन साझेदारहरू छन्, जसले व्यक्तिगत रूपमा, छापा र अनलाइनमा रेबिज बारे शैक्षिक सन्देशहरू फैलाउन समर्थन र प्रवर्द्धन गर्छन्। अभियानले रेबिज रोकथाम र नियन्त्रणको प्रयासमा सबै सरोकारवालाहरूलाई एकसाथ ल्याउने लक्ष्य राखेको छ। स्वास्थ्यकर्मी, वैज्ञानिक र रेबिजको जोखिममा रहेका समुदायका कर्मचारीहरूलाई स्थानीय शैक्षिक पहलहरूमा प्रयोगको लागि संगठनको वेबसाइट मार्फत सामग्रीको शैक्षिक बैंकमा पहुँच गर्न प्रोत्साहित गरिन्छ।
रेबिज एक रोग हो जसले सीमाना पार गर्दछ, विशेष गरी जंगली जनावरहरूको जनसंख्यामा, अभियानले रेबिज नियन्त्रण र रोकथाम संगठनहरूको अन्तर्राष्ट्रिय सहयोगलाई प्रोत्साहित गर्दछ। यसले रेबिज रोकथामको लागि एक स्वास्थ्य दृष्टिकोणलाई पनि बढावा दिन्छ, जुन मानव र जनावरको स्वास्थ्यको लागि स्वास्थ्य सेवाका सबै पक्षहरूमा अन्तरविषय सहयोग र सञ्चार विस्तार गर्ने विश्वव्यापी रणनीतिको हिस्सा हो। विश्व रेबिज दिवसको लोगोले रेबिजको जटिलतालाई प्रतिबिम्बित गर्दछ, जसले मानव, वन्यजन्तु र घरपालुवा जनावरहरूलाई संक्रमित गर्न सक्छ।
विश्व रेबिज दिवस अभियानको वकालत कार्यमा रेबिज रोकथाम र नियन्त्रण कार्यक्रमहरूमा सरकारको संलग्नता प्रवर्द्धन गर्ने, घरपालुवा जनावर र सामुदायिक कुकुरहरूको खोप कभरेज बढाउने, र समाजका सबै तहहरूमा रेबिजलाई कसरी रोक्ने भन्ने बारे शैक्षिक जागरूकता सुधार गर्ने समावेश छ। यसले रेबिज रोकथामका लागि ब्लुप्रिन्टको प्रयोगलाई पनि बढावा दिन्छ, रोग व्यवस्थापनको एकीकृत मोडेल। संयुक्त राष्ट्र संघको खाद्य तथा कृषि सङ्गठन (एफएओ) ले विश्व रेविज दिवसले रेबिजको रोकथाम र नियन्त्रणका लागि नीति निर्माताहरूका बीचमा विशेष गरी रेविजलाई बेवास्ता गर्ने देशहरूमा महत्वपूर्ण भूमिका खेल्ने विश्वास गरेको छ।
विश्व रेबिज दिवस कार्यक्रम।
विश्व रेबिज दिवसको अवसरमा आयोजित कार्यक्रमहरूमा वर्तमान रेबिज नियन्त्रण विधिहरू सम्बन्धी सेमिनारहरू र राम्रो रोकथाम अभ्यासहरू बारे सचेतना जगाउन सार्वजनिक कार्यक्रमहरू, प्रायोजित पैदल यात्रा, दौड वा बाइक सवारी, कुकुरहरूको लागि नि: शुल्क वा बाहिरी पैदल यात्रा, अनुदानित खोप क्लिनिकहरू समावेश छन्। रेबिज नियन्त्रण अभियान, बँजिकृत सडक कुकुर, गोष्ठी, प्रेस विज्ञप्ति, रेडियो कार्यक्रम, रोड शो र विद्यालय शिक्षा मार्फत जनचेतनामुलक कार्यक्रमहरु आयोजना गरिदै आएको छ ।
विश्व रेबिज दिवस यहाँ रेबिज रोकथामयोग्य छ भन्ने सन्देशमा मसाज फैलाउनको लागि हो। यो लुइस पाश्चरको सपना थियो र सेप्टेम्बर 28 उहाँको पुण्यतिथि हो यो उहाँलाई अभिवादन गर्ने उत्तम तरिका हो। वाचा गरौं।