जलवायु परिवर्तनले शारीरिक र मानसिक स्वास्थ्यलाई फरक फरक तरिकाले असर गर्छ। गर्मी र अत्यधिक मौसमी घटनाहरूले मानव मृत्यु र बिरामीको संख्या मात्र बढाउँदैन, तर लामो समयसम्म खाना र पानीको अभाव, वायु प्रदूषण र रोगहरू निम्त्याउँछ। जंगली आगोको धुवाँ, वायुमण्डलीय धुलो, र हावाबाट हुने एलर्जीको बढ्दो जोखिम पनि हृदय र श्वासप्रश्वासको समस्यासँग जोडिएको छ। अविरल वर्षा र बाढीका कारण बारम्बार खाद्यान्न र पानीजन्य रोगहरू देखा पर्दा स्वास्थ्य सेवा प्रभावित भएको छ । यस्तो अवस्थामा यी सबै कुराले आर्थिक मात्र नभई सामाजिक प्रभाव पनि पार्छ । सन् २०५० सम्ममा विश्वको ५० प्रतिशत जनसंख्या एडिस लामखुट्टेले बसोबास गर्ने क्षेत्रमा बस्नेछ भने सन् २०८० सम्ममा एक अर्ब मानिसले पहिलो पटक लामखुट्टेबाट सर्ने रोगको अनुभव गर्नेछन्।आगामी ५० वर्षमा जलवायु परिवर्तनले विशेष गरी उच्च प्रभाव पार्नेछ। घना जनसंख्या भएको क्षेत्रहरूमा मानव लगायत स्तनधारी प्रजातिहरू बीच भाइरस आदानप्रदानका 15,000 भन्दा बढी नयाँ घटनाहरू हुन सक्छन्। जलवायु परिवर्तनको दीर्घकालीन आर्थिक र सामाजिक प्रभावहरूले पनि विश्वव्यापी रूपमा मानसिक स्वास्थ्य र कल्याणलाई असर गर्ने सम्भावना छ। बारम्बार खडेरी, बेमौसमी वर्षा र बाढीले बाली नष्ट गर्छ र आम्दानी र खाद्यान्नको पहुँचमा कठिनाइ र केही हदसम्म क्षति पुर्‍याउँछ।
वेक्टर जनित रोगहरु मा वृद्धि
लामखुट्टेको टोकाइको दर, लामखुट्टेले रोगजनकहरू प्राप्त गर्ने र सर्ने र जीवनचक्रमा व्यापक प्रभाव पार्ने लामखुट्टेबाट सर्ने रोगहरूको फैलावट तापक्रमप्रति संवेदनशील हुन्छ। मानिसमा लामखुट्टेबाट सर्ने रोग सर्ने मुख्य वाहक एनोफिलिस र एडिस लामखुट्टे हुन्। यसमा पहिलोले औलो र दोस्रोले चिकनगुनिया, डेंगु, फाइलेरियासिस, रिफ्ट भ्याली फिभर, येलो फिभर र जिका जस्ता धेरै रोगको कारकको रूपमा काम गर्छ। सन् २०५० सम्ममा विश्वको जनसङ्ख्याको ५० प्रतिशत एडिस लामखुट्टे बस्ने क्षेत्रमा बस्नेछ भने सन् २०८० सम्ममा पहिलो पटक एक अर्ब मानिस लामखुट्टेको टोकाइबाट सर्ने रोगको चपेटामा परेका छन् । केही मोडेलहरूले प्रसारण वर्षभरि जारी रहने वा उष्णकटिबंधीय र उपोष्णकटिबंधीय क्षेत्रहरूमा विस्तार गर्ने सुझाव दिन्छ। यसबाहेक, यो विश्वको समशीतोष्ण क्षेत्रहरूमा गर्मी महिनाहरू भन्दा बाहिर विस्तार हुनेछ। बढ्दो उत्सर्जन संग, एनोफिलिस लामखुट्टे को दायरा, जनसंख्या र वितरण घनत्व पनि विस्तार देखिनेछ। डेंगु र मलेरियाको महामारीको क्षेत्र पनि २०७० सम्ममा समशीतोष्ण क्षेत्रतर्फ सर्ने सम्भावना छ । जसका कारण ४.७ अर्ब थप मानिस जोखिममा पर्नेछन् । युरोपमा डेंगु सर्ने मोडेलहरूले हरितगृह ग्यास (GHG) उत्सर्जनसँग व्यापक सम्बन्ध देखाउँछन्। यसरी, हरितगृह ग्याँस उत्सर्जन घटाउन र सुधारिएको भेक्टर नियन्त्रणले युरोप र अन्य समशीतोष्ण क्षेत्रहरूमा डेंगु र अन्य लामखुट्टेबाट हुने रोगहरूको महामारीको सम्भावनालाई कम गर्नेछ।
भाइरल ज़ूनोसिस को फैलावट
1940 र 2004 को बीचमा, उदीयमान संक्रामक रोग (EID) घटनाहरूको विश्वव्यापी वितरण गैर-यादृच्छिक र मुख्य रूपमा जुनोटिक थियो। अर्थात्, पहिले जंगली जनावरबाट स्थानान्तरण र पछि मानवमा स्थानान्तरण। यसको स्पिलओभर प्रत्यक्ष रूपमा जनावरको टोकाइबाट, काँचो वा नपाकेको मासु वा दूषित पानीको उपभोगबाट र अप्रत्यक्ष रूपमा लामखुट्टे, टिक्स, आदि जस्ता वाहकहरूबाट हुन सक्छ। घरेलु जनावरहरू र मानिसहरूसँग बस्ने अन्य प्रजातिहरू र वन्यजन्तुहरू जसको बासस्थानहरू शोषण वा नष्ट भएका छन् तिनीहरूमा सबैभन्दा ठूलो स्पिलओभर क्षमता छ। एन्थ्रोपोजेनिक गतिविधिहरू र वातावरणीय परिवर्तन यसको सबैभन्दा ठूलो चालकहरू छन्। जलवायु परिवर्तनले प्रजातिहरूको भौगोलिक वितरणलाई असर गर्छ, जस्तै स्थान र जनावर-मानव भेटघाटहरूको आवृत्ति। विभिन्न स्तनधारी समूहहरू, अर्थात् स्तनधारी प्रजातिहरू, स्पिलओभर जोखिमको प्रमुख निर्धारकहरू भित्र भाइरसहरूको समृद्धि र प्रचुरता। मुसा, गिलहरी, चमेरो जस्ता अन्य टोक्ने जनावरहरूमा कृन्तकहरू क्रमशः ४५ प्रतिशत र २० प्रतिशत हुन्छन्, जुनोटिक भाइरसको ६० प्रतिशत र ३० प्रतिशत होस्ट अर्थात् होस्टहरू हुन्। तिनीहरू मुख्य ट्रान्समिटरहरू हुन्। मानिसहरू सबैभन्दा प्रचुर मात्रामा प्रजाति भएकाले, यो तिनीहरूको सबैभन्दा ठूलो लक्ष्य हुन्छ। सम्भावित कम्तिमा 10,000 विभिन्न भाइरसहरूले मानिसहरूलाई संक्रमित गर्न सक्छन्। जबकि अधिकांश भाइरसहरू जंगली जनावरहरूमा चुपचाप घुम्छन्। जब जनावरहरू सर्छन्, तिनीहरूले यी भाइरसहरू आफूसँगै ल्याउँछन्, फैलाउन र विकसित हुने नयाँ अवसरहरू प्रदान गर्छन्। जलवायु परिवर्तनले आगामी ५० वर्षमा, विशेष गरी सघन जनसङ्ख्या भएका क्षेत्रहरूमा मानवलगायत स्तनधारी प्रजातिहरूबीच भाइरस आदानप्रदानका १५,००० भन्दा बढी नयाँ घटनाहरू निम्त्याउन सक्छ। भारत, इन्डोनेसिया र अफ्रिकी साहेल नयाँ रोगको उदयको लागि पूर्वानुमानित हटस्पट हुन्।
ग्लोबल वार्मिङले स्थायी तुषार भूमि र हिमनदीहरू मुनि सुप्त अवस्थामा रहेका पुरातन जीवाणुहरूलाई पनि पर्दाफास गर्न सक्छ। सन् २०१६ मा साइबेरियामा भएको एन्थ्राक्सको प्रकोपले विश्वलाई स्पष्ट रूपमा देखायो। 15,000 वर्ष पहिलेको ग्लेशियल आइस कोर र 30,000 वर्ष पहिले साइबेरियन पर्माफ्रोस्टमा पनि नयाँ भाइरसहरू फेला परेका थिए। वातावरणमा अज्ञात रोगजनकहरू लुकेका हुन सक्छन्, जुन अहिले ग्लोबल वार्मिङका कारण बढी पहुँचयोग्य भएका छन्।
हालैको एक अध्ययनले ज्ञात मानव संक्रामक रोगहरूमा जीएचजी उत्सर्जनको लागि संवेदनशील 10 जलवायु खतराहरूको प्रभावलाई हेरेको छ। यसले जलवायु सम्बन्धी जोखिमका कारण हुने आधा रोगहरू १,००० भन्दा बढी अनौठो मार्गहरूद्वारा सञ्चालित हुने गरेको पाइएको छ। यो जटिल अवस्थाले जीएचजी उत्सर्जनलाई तत्काल घटाइएन भने सामाजिक अनुकूलन मात्र समस्या समाधान गर्न अपर्याप्त साबित हुनेछ भन्ने कुरामा जोड दिन्छ।
जलवायु संकटले मानसिक स्वास्थ्य बिग्रन्छ
जलवायु संकटले करोडौं मानिसको मानसिक स्वास्थ्यमा पनि असर गरेको छ । बाढी, डढेलो र अन्य प्राकृतिक प्रकोपले पोस्ट-ट्रमाटिक स्ट्रेस डिसअर्डर (PTSD), डिप्रेसन र लतको अनुभव गर्ने व्यक्तिहरूको संख्यामा वृद्धि भएको देखेको छ। यी प्रत्यक्ष जलवायु-संचालित मानसिक स्वास्थ्य प्रभावहरू समान रूपमा वितरित छैनन्। तिनीहरूको प्रभाव सबैभन्दा बढी महिला, बालबालिका, गरिब र विशेष गरी निम्न र मध्यम आय भएका देशहरूमा देखिन्छ र यी समूहहरू सबैभन्दा बढी जोखिममा छन्। ती सबैले असमान रूपमा उच्च मानसिक स्वास्थ्य बोझ साझा गर्छन्। मानिसहरूले यसलाई अरूमा अवलोकन गरेर आफूमा जलवायु-सम्बन्धित प्रभावहरूको अनुमान गरेर ‘इको-अन्जाइटी’ अनुभव गर्छन्। एक विश्वव्यापी सर्वेक्षणमा यो खुलासा भएको हो, जसमा करिब ४० प्रतिशत युवाहरूले जलवायु संकटका कारण बच्चा जन्माउन नसक्ने डर व्यक्त गरेका थिए। जलवायु परिवर्तनको दीर्घकालीन आर्थिक र सामाजिक प्रभावहरूले पनि विश्वव्यापी रूपमा मानसिक स्वास्थ्य र कल्याणलाई असर गर्ने सम्भावना छ। बारम्बार खडेरी, बेमौसमी वर्षा र बाढीले बाली नष्ट गर्छ र आम्दानी र खाद्यान्नको पहुँचमा कठिनाइ र केही हदसम्म क्षति पुर्‍याउँछ। बढ्दो समुन्द्री सतह, मरुभूमि र वन फँडानीले मानिसहरूलाई खेती गर्न, खान, बस्न र काम गर्नको लागि जग्गा र ठाउँ गुमाउँछ। जलवायु-संचालित जीविकोपार्जन र सुरक्षित ठाउँहरूको क्षतिले द्वन्द्व, विस्थापन र जबरजस्ती बसाइँसराइ बढाउनेछ। यसले गरिबलाई झनै असमान असर गर्छ।
समग्र स्वास्थ्य र उत्पादकतामा कमजोर मानसिक स्वास्थ्यको प्रभावलाई ध्यानमा राख्दै, यसले विश्व अर्थतन्त्रलाई 2010 मा लगभग 2.5 ट्रिलियन अमेरिकी डलर खर्च गर्ने अनुमान गरिएको थियो। यो 2030 सम्म वार्षिक US $ 6 ट्रिलियन सम्म बढ्न सक्छ। जलवायु परिवर्तनका कारण मानसिक स्वास्थ्य बिग्रन थालेपछि हामीले ठूलो अतिरिक्त मूल्य चुकाउनुपर्नेछ । यस्तो अवस्थामा जलवायु परिवर्तन न्यूनीकरणका लागि पहल गरि मानसिक स्वास्थ्य सुधार गर्ने प्रयास गरियो भने सबैका लागि राम्रो अवस्था सिर्जना हुनसक्छ । जलवायु कार्य र नीतिहरू प्रायः यसको मानसिक स्वास्थ्य प्रभावहरूप्रति संवेदनशील नहुने भएकाले, यी अवरोधहरू बुझ्न र तदनुसार सक्षम ढाँचा सिर्जना गर्नु हाम्रो लागि महत्त्वपूर्ण हुनेछ।
विश्व स्वास्थ्य सङ्गठन (डब्लुएचओ) ले जलवायु परिवर्तनका कारण 2030 देखि 2050 सम्ममा झाडापखाला, गर्मी तनाव, मलेरिया र कुपोषणका कारण वार्षिक दुई लाख ५० हजार थप मृत्यु हुने अनुमान गरेको छ। यो पनि अनुमान गरिएको छ कि जलवायु परिवर्तनबाट हुने प्रत्यक्ष स्वास्थ्य लागत 2030 सम्ममा वार्षिक 2-4 बिलियन अमेरिकी डलर पुग्ने छ। यो द्रुत जलवायु परिवर्तनले आगामी १० वर्षमा १० करोडभन्दा बढी मानिसहरूलाई गरिबीमा धकेल्ने भविष्यवाणी गरिएको छ।
स्वास्थ्यमा यसको नकारात्मक प्रभावलाई ध्यानमा राख्दै, विश्वले छोटो र दीर्घकालीन दुवै रूपमा उत्सर्जन कम गर्न तत्काल र दिगो कदमहरू चाल्नु पर्छ। यसका लागि हामीले स्वास्थ्य प्रणालीलाई सुदृढ गर्दै, रोग पत्ता लगाउने, निदान गर्ने र अध्ययन गर्ने क्षमता, र स्रोतमा जुनोटिक स्पिलओभरहरू राम्रोसँग व्यवस्थापन गर्न पशु रोगजनकहरूको निगरानी बढाएर तयारी गर्नुपर्छ। हामीले औषधि (विशेष गरी नयाँ एन्टिबायोटिक) र नयाँ खोपहरूको अनुसन्धान, विकास, उत्पादन र बजार पहुँचका लागि आवश्यक प्रबन्ध मिलाएर नयाँ तरिकाहरू खोज्नुपर्छ। सबैभन्दा महत्त्वपूर्ण कुरा, किफायती स्वास्थ्य सेवामा पहुँचको सन्दर्भमा धनी र गरिब देशहरू बीचको खाडललाई कम गर्नु सबैका लागि लाभदायक हुनेछ। कोविडले हामीलाई देखाएको छ कि विश्वको कुनै पनि भागमा देखा परेको नयाँ रोग चाँडै प्रमुख आर्थिक र जनसंख्या केन्द्रहरूमा फैलिन सक्छ र त्यहाँ गम्भीर अवरोध निम्त्याउन सक्छ।