घाँस परालमा पाइने धेरै अतिरिक्त माइकोटोक्सिनले प्रोटिन संश्लेषणमा विषाक्त प्रभाव पार्छ। यसको मतलब यो हो कि धेरै सामान्य माइकोटोक्सिनहरू जस्तै, तिनीहरूको प्रभाव प्रायः शरीरमा द्रुत रूपमा बढ्दो कोशिकाहरूमा देखिन्छ जसलाई द्रुत प्रोटीन संश्लेषण चाहिन्छ, जसले गर्दा पेटको पर्खाल, कलेजो र प्रतिरक्षा कोशिकाहरूलाई पनि असर गर्छ। सुरक्षित, उच्च गुणस्तरको साइलेजको उत्पादन मुख्य रूपमा निर्भर गर्दछ। । इन्साइलिङमा घाँस पराल संरचना र उपयुक्त साइलेज बनाउने अभ्यासको प्रयोगमा। साइलेज संरक्षणको मुख्य सिद्धान्तहरू ल्याक्टिक एसिड किण्वन र एनोक्सिक अवस्थाहरूको रखरखावद्वारा कम पीएच को द्रुत उपलब्धि हो। ल्याक्टिक एसिड ब्याक्टेरियाले एन्सिलिङ प्रक्रियाको सफलता सुनिश्चित गर्न महत्त्वपूर्ण भूमिका खेल्छ। तिनीहरूले घाँस पराल बालीहरूमा पाइने किण्वनयोग्य कार्बोहाइड्रेटहरूलाई ल्याक्टिक एसिडमा र थोरै मात्रामा उच्च दरमा एसिटिक एसिडमा रूपान्तरण गर्न सक्षम छन्। रासायनिक र जैविक साइलेज एडिटिभहरूले साइलेज पीएचमा द्रुत कमीलाई बढावा दिएर र एरोबिक गिरावटलाई रोक्न राम्रोसँग संरक्षित साइलेज सिर्जना गर्न मद्दत गर्न सक्छ। राम्रोसँग निर्मित र व्यवस्थित साइलेज एक उत्कृष्ट फीड हो जसले मानव वा जनावरहरूको लागि कुनै स्वास्थ्य खतरा उत्पन्न गर्दैन। वास्तवमा, यस्तो साइलेजमा उपस्थित सूक्ष्मजीवहरूले पशुधनमा प्रोबायोटिक प्रभाव पार्न सक्छ। यद्यपि, पीएच अपर्याप्त रूपमा कम छ वा अक्सिजन उपलब्ध छैन भने विभिन्न अवांछनीय सूक्ष्मजीवहरू साइलेजमा बढ्न सक्छ।
साइलेजमा धेरै एजेन्टहरू हुन सक्छन् जुन जनावरको स्वास्थ्य, दूध वा अन्य पशु खाद्य उत्पादनहरू, वा दुवैको लागि सम्भावित रूपमा खतरनाक हुन्छन्। माइक्रोबियल खतराहरूमा क्लोस्ट्रिडियम बोटुलिनम, ब्यासिलस सेरियस, लिस्टेरिया मोनोसाइटोजेन्स, शिगा विष उत्पादन गर्ने एस्चेरिचिया कोलाई, माइकोब्याक्टेरियम बोभिस र विभिन्न मोल्ड प्रजातिहरू समावेश छन्। साइलेजमा क्लोस्ट्रिडियम. बोटुलिनमको उच्च सांद्रता गाईवस्तु बोटुलिज्मसँग सम्बन्धित छ। खराब साइलेज किण्वन अवस्थाको संयोजनमा घाँस परालमा क्लोस्ट्रिडियम. बोटुलिनम स्पोरहरूको उच्च प्रारम्भिक सांद्रताले साइलेजमा क्लोस्ट्रिडियम बोटुलिनमको वृद्धिलाई बढावा दिन सक्छ।एलिभेटेड पीएच स्तरहरू जुन सामान्यतया साइलेजको एरोबिक गिरावटसँग सम्बन्धित हुन्छन् एल। मोनोसाइटोजेन्स एक प्रमुख कारक हो जसले शिगा विष उत्पादन गर्ने ई. कोलाई र साइलेजमा मोल्डहरूको एकाग्रतालाई असर गर्छ र यसले एम. बोभिस, ब्याक्टेरियाको अस्तित्व र वृद्धिलाई पनि बढावा दिन सक्छ। जसले बोवाइन क्षयरोग निम्त्याउँछ। माटो साइलेजमा बी. सेरेसबीजाणु को एक प्रमुख स्रोत हो; यस ब्याक्टेरियाको वृद्धि साइलेजमा सीमित देखिन्छ। बिरुवाका विषाक्त पदार्थहरूबाट हुने खतराहरूमा पाइरोलिजिडाइन, ट्रोपेन र ट्रपोलोन एल्कालोइडहरू, फाइटोएस्ट्रोजेन्स, प्रुसिक एसिड र मिमोसिन समावेश छन्, प्राकृतिक रूपमा केही बिरुवा प्रजातिहरूमा पाइने यौगिकहरू जसले फसल काट्ने समयमा घाँस परालहरूलाई दूषित गर्न सक्छ।
यस वर्गसँग सम्बन्धित विषाक्त पदार्थहरूको अर्को समूह एर्गोट एल्कालोइडहरू हुन्, जुन अग्लो फेस्क्यु घाँस, सोरघम र राईग्रास जस्ता चाराहरूमा एन्डोफाइटिक फंगल प्रजातिहरूद्वारा उत्पादन गरिन्छ। यी बिरुवाको विषाक्त पदार्थको क्षयमा एनसिलिङका विभिन्न प्रभावहरू रिपोर्ट गरिएको छ। रासायनिक खतराहरूमा नाइट्रेट, नाइट्राइट र नाइट्राइटबाट उत्पादित नाइट्रोजन ग्याँसहरूको विषाक्त अक्साइडहरू र ब्यूटाइरिक एसिडको उच्च स्तर, बायोजेनिक एमाइन्स र अमोनिया समावेश छन्। खराब किण्वित साइलेजसँग सम्बन्धित रासायनिक र माइक्रोबायोलोजिकल खतराहरू उचित साइलेज बनाउने अभ्यासहरू प्रयोग गरेर र त्यस्ता अवस्थाहरू सिर्जना गरेर बच्न सकिन्छ। जसले साइलेज पीएचमा द्रुत र पर्याप्त कमीलाई बढावा दिन्छ र एरोबिक गिरावटलाई रोक्छ।
यी अवांछनीय सूक्ष्मजीवहरूले साइलेजको पोषण गुणस्तरको लागि हानिकारक दुवै समावेश गर्दछ। उदाहरणका लागि यीस्ट(खमीर) र ब्यूटाइरिक एसिड ब्याक्टेरिया, र ती जनावरहरूको स्वास्थ्य वा दूध वा अन्य पशु खाद्य उत्पादनहरूको सुरक्षाको लागि खतरनाक हुन सक्छ। जस्तै क्लोस्ट्रीडियम बोटुलिनम, बैसिलस सेरेस, लिस्टेरिया मोनोसाइटोजेन्स, एस्चेरिचिया कोली, अन्य एंटरोबैक्टीरियासी प्रजातिहरू र मोल्डहरू।स्वास्थ्य खतरा भनेको सूक्ष्मजीव आफैं वा उत्पादन गरिएका मेटाबोलाइटहरू हुन सक्छ, जस्तै केही मोल्डहरूद्वारा उत्पादित माइकोटोक्सिन।माइक्रोबियल स्वास्थ्य जोखिमका अतिरिक्त, साइलेजमा घाँस बाली बिगार्ने वा विभिन्न प्रदूषकहरूबाट उत्पन्न हुने विषाक्त रसायनहरू पनि हुन सक्छन्।
साइलेजसँग सम्बन्धित तीन प्रकारका स्वास्थ्य जोखिमहरू वर्णन गरिएको छ।पहिलो, एन्सिलिङको समयमा अवांछनीय सूक्ष्मजीवहरूको वृद्धि र चयापचयसँग सम्बन्धित खतरा छ।जसमा सी. बोटुलिनम, बी. सेरेस, एल. मोनोसाइटोजेन्स, शिगा विष उत्पादन गर्ने ई. कोलाई, र मोल्डहरू।दोस्रो भनेको फसल काट्ने समयमा बिरुवाको तन्तुमा हुने विषाक्त पदार्थ हो, जसले प्रक्रियामा बाँच्नको लागि सुनिश्चित गर्न सक्छ। अन्तमा, नाइट्रोजन ग्यासहरू, उच्च ब्यूटाइरिक एसिड स्तरहरू, र बायोजेनिक अमाइनहरू सहित साइलेज किण्वनसँग सम्बन्धित अवांछनीय रासायनिक खतराहरू छन्।
साइलेजमा रासायनिक र माइक्रोबायोलॉजिकल स्वास्थ्य खतराहरू हुने सम्भावनालाई उचित साइलेज-निर्माण अभ्यासहरूद्वारा कम गर्न सकिन्छ।सी. बोटुलिनम विषाक्त पदार्थ र ब्यूटाइरिक एसिड वा बायोजेनिक अमाइनको उच्च स्तरको उपस्थितिलाई साइलेज पीएच लाई <4.5 मा द्रुत रूपमा घटाएर रोक्न सकिन्छवा इन्सिलिङ गर्नु अघि क्षेत्र छिटो सुकाउँदा पानीको गतिविधिमा उल्लेखनीय कमी आउन सक्छ। कम साइलेज पीएच स्तरले एंटेरोबैक्टीरियेसी को वृद्धिलाई पनि रोक्छ जसले नाइट्रेटबाट नाइट्रोजन ग्याँसहरूको विषाक्त अक्साइड उत्पादन गर्ने जोखिम कम गर्दछ। मोनोसाइटोजेन, एसटीईसी र मोल्डहरूको वृद्धि एरोबिक क्षरण को रोकथाम द्वारा रोक्न सकिन्छ। जुन साइलेजको भण्डारण गर्दा एनोक्सिक अवस्था कायम राखेर र खुवाउनको लागि साइलेज साइलो खोल्दा हावाको एक्सपोजर र प्रवेशमा प्रतिबन्ध लगाएर प्राप्त गर्न सकिन्छ। माथि उल्लेख गरिएझैं, रासायनिक र जैविक साइलेज योजकचाँडै साइलेज पीएच कम गर्न र एरोबिक गिरावट रोक्न मद्दत गर्न सक्छ।साइलेजमा बिरुवाको विषाक्त पदार्थको उपस्थिति या त केही घाँस परालबालीहरूमा विषाक्त पदार्थको प्राकृतिक घटनासँग वा विष युक्त बिरुवाहरूद्वारा घाँस परालको प्रदूषणसँग सम्बन्धित छ।जनावरको स्वास्थ्यमा बिरुवाको विषाक्त पदार्थको प्रभावको बारेमा हाम्रो बुझाइ बढाउन र साइलेज वा जनावरको आहारमा यी विषाक्त पदार्थहरूलाई कम गर्न वा डिटक्सिफाइ गर्न प्रविधिहरू विकास गर्न थप अनुसन्धान आवश्यक छ।