वरिष्ठ पशु चिकित्सक; सेवानिवृत्त प्रमुख भेटेरिनरी जनस्वास्थ्य कार्यालय त्रिपुरेश्वर काठमाडौं
यो भाइरस 1999 मा अलग र पहिचान गरिएको थियो। यो रोगको नाम मलेसियाको सुङ्गाई निपाह गाउँको नामबाट राखिएको हो । सन् १९९८ मा मलेशियामा प्रकोप हुँदा यो रोग पहिलो पटक मलाया विश्वविद्यालयको मेडिसिन संकायका अनुसन्धानकर्ताहरूको टोलीले पहिचान गरेको थियो। मलेसियामा यस रोगबाट पीडित अधिकांश बिरामीहरूलाई मलाया मेडिकल सेन्टर विश्वविद्यालयमा रेफर गरी उपचार गरियो। लाखौं संक्रमित सुँगुरहरूलाई मलेसियाली अधिकारीहरूले 1999 मा रोग फैलाउन रोक्नको लागि मारेका थिए, यो उपाय सफल साबित भयो।
मलेसिया र सिङ्गापुरमा संक्रमित सुंगुरहरूसँग नजिकको सम्पर्कमा रहेका किसानहरू र अरूलाई श्वासप्रश्वाससम्बन्धी गम्भीर समस्याहरू र मस्तिष्क सुन्निने समस्या देखा परेको थियो निपाह भाइरस पहिलो पटक 1999 मा फेला परेको थियो। भारतको केरलामा फेला परेको भाइरस अब बंगलादेशी संस्करण हो, कम संक्रामक तर बढी घातक छ। भारतका स्वास्थ्य अधिकारीहरूले अगस्ट ३० यता दक्षिणी भारतीय राज्य केरलामा एक बच्चासहित भाइरल संक्रमणबाट कम्तिमा दुई जनाको मृत्यु र तीन अन्य घटनाहरूको पुष्टि गरेका छन्। सन् २०१८ यता केरलामा निपाह भाइरसको यो चौथो प्रकोप हो। मिडिया रिपोर्ट। यस पटक केरलामा फेला परेको निपाह स्ट्रेन बंगलादेशको प्रकार हो, जुन कम संक्रामक छ तर मृत्युदर उच्च छ। यो विशेष तनाव एक व्यक्तिबाट अर्को व्यक्तिमा फैलिन्छ।
इतिहासमा निपाह भाइरसको प्रकोप:
मलेसिया, सिंगापुर, बंगलादेश र भारतमा निपाह भाइरसको प्रकोप देखिएको छ । यस क्षेत्रलाई निपाह बेल्ट भनिन्छ। निपाह भाइरस संक्रमणको कारण सबैभन्दा बढी मृत्यु बंगलादेशमा फेला परेको थियो, [उद्धरण आवश्यक] जहाँ प्रकोप सामान्यतया जाडोमा देखिन्छ। निपाह भाइरस पहिलो पटक सन् १९९८ मा प्रायद्वीप मलेसियामा सुँगुर र सुँगुर किसानमा देखिएको थियो। 1999 को मध्य सम्म, मलेसियामा 105 मृत्यु सहित इन्सेफलाइटिसका 265 भन्दा बढी मानव घटनाहरू रिपोर्ट गरिएको थियो, र सिंगापुरमा 11 वटा इन्सेफलाइटिस वा श्वासप्रश्वास रोगका घटनाहरू रिपोर्ट गरिएका थिए। 2001 मा, निपाह भाइरस मेहेरपुर जिल्ला, बंगलादेश र सिलिगुडी, भारतबाट रिपोर्ट गरिएको थियो। यो प्रकोप फेरि 2003, 2004 र 2005 मा नौगाउँ जिल्ला, मानिकगञ्ज जिल्ला, राजबारी जिल्ला, फरीदपुर जिल्ला र टङ्गाइल जिल्लामा देखा पर्‍यो। त्यसपछि बंगलादेशमा थप प्रकोपहरू देखा परे। वर्षहरू।सेप्टेम्बर 1998 – मे 1999: मलेसियाको पेराक, नेगेरी सेम्बिलन र सेलान्गोर राज्यहरूमा। प्रकोपको अवधिमा तीन राज्यहरूमा भाइरसको कारणले गर्दा 105 जनाको मृत्यु भएकोमा तीव्र इन्सेफलाइटिसका कुल 265 घटनाहरू रिपोर्ट गरिएको थियो। मलेसियाका स्वास्थ्य अधिकारीहरूले सुरुमा जापानी इन्सेफलाइटिस (जेई) संक्रमणको कारण हो भनी सोचेका थिए जसले निपाह भाइरसको फैलावट रोक्न प्रभावकारी उपायहरू लागू गर्न बाधा पुर्‍यायो। 2001: 31 जनवरी – 23 फेब्रुअरी, सिलगढी, भारत: 74% संग 66 केसहरू मृत्यु दर। ७५% बिरामीहरू या त अस्पतालका कर्मचारीहरू थिए वा अस्पतालमा अन्य बिरामीहरू मध्ये एकलाई भेटेका थिए, जसले व्यक्ति-व्यक्तिमा सर्ने सङ्केत गर्छ। २००१: अप्रिल–मे, मेहेरपुर जिल्ला, बंगलादेश: १३ वटा घटनामा नौ जनाको मृत्यु (६९% मृत्युदर) २००३। : जनवरी, नौगाउँ जिल्ला, बंगलादेश: आठ मृत्युका साथ १२ घटनाहरू (६७% मृत्युदर)। २००४: जनवरी-फेब्रुअरी, मानिकगञ्ज र राजबारी जिल्लाहरू, बंगलादेश: १४ मृत्यु भएका ४२ घटनाहरू (३३% मृत्युदर) २००४: १९ फेब्रुअरी – १६ अप्रिल। , फरीदपुर जिल्ला, बंगलादेश: 27 मृत्यु (75% मृत्युदर) संग 36 मामिलाहरू। 92% केसहरू निपाह भाइरसबाट संक्रमित कम्तीमा एक अन्य व्यक्तिसँग नजिकको सम्पर्कमा छन्। दुई केसहरूमा बिरामी बिरामीसँग एकल छोटो एक्सपोजर समावेश थियो, रिक्सा चालक सहित जसले बिरामीलाई अस्पताल पुर्‍यायो। थप रूपमा, कम्तिमा छवटा केसहरूमा तीव्र श्वासप्रश्वास समस्या सिन्ड्रोम समावेश छ, जुन मानवमा निपाह भाइरस रोगको लागि पहिले रिपोर्ट गरिएको थिएन। 2005: जनवरी, टङ्गाइल जिल्ला, बंगलादेश: 11 मृत्यु (92% मृत्युदर) सहित 12 घटनाहरू। यो भाइरस सम्भवतः फलफुलको थोपा वा लारबाट दूषित खजूरको जुस पिउनाले सरेको हुन सक्छ। २००७: फेब्रुअरी–मे, नादिया जिल्ला, भारत: ३–५ जनाको मृत्यु भएको ५० संदिग्ध केसहरू सम्म। प्रकोप साइट कुश्तियाको बंगलादेश जिल्लाको सिमानामा छ जहाँ मार्च र अप्रिल 2007 मा पाँच जनाको मृत्यु भएको निपाह भाइरस इन्सेफलाइटिसका आठ घटनाहरू भएका थिए। यो जनवरी र फेब्रुअरीमा ठाकुरगाउँमा फैलिएको प्रकोपबाट तीन जनाको मृत्यु भएको थियो। सबै तीन प्रकोपहरूले प्रमाण देखाए। व्यक्तिबाट व्यक्तिमा सर्ने।2008: फेब्रुअरी-मार्च, मानिकगञ्ज र राजबारी जिल्लाहरू, बंगलादेश: आठ मृत्युका साथ नौ घटनाहरू।2010: जनवरी, भांगा उपजिल्ला, फरीदपुर, बंगलादेश: सात जनाको मृत्यु भएको आठ घटनाहरू। मार्च महिनामा, पुष्टि भएका निपाह केसहरूको हेरचाह गर्ने फरीदपुर मेडिकल कलेज अस्पतालका एक चिकित्सकको मृत्यु भयो। 2011: फेब्रुअरी: बंगलादेशको लालमोनिरहाटको हातीबन्धमा निपाह भाइरसको प्रकोप देखा पर्‍यो। निपाह भाइरस संक्रमणको कारण 4 फेब्रुअरी 2011 मा 21 स्कूली बालबालिकाको मृत्यु रेकर्ड गरिएको थियो। IEDCR ले यो भाइरसको कारण संक्रमण भएको पुष्टि गर्यो। भाइरसको फैलावट रोक्न स्थानीय विद्यालयहरू एक हप्ताका लागि बन्द गरिएको थियो। नपाकिएका फलफूल र फलफूलका सामानको सेवन नगर्न पनि सर्वसाधारणलाई आग्रह गरिएको छ । त्यस्ता खानेकुराहरू, संक्रमित फलफूलका चमेरोको पिसाब वा लारबाट दूषित, यस प्रकोपको सबैभन्दा सम्भावित स्रोत थिए। 2018: मे: भारतको केरलाको कालीकट नजिकै पेराम्ब्रामा २१ जनाको मृत्यु भाइरसको कारण भएको पुष्टि भयो। रिबाभिरिन जस्ता एन्टिभाइरलहरू प्रयोग गरेर उपचार सुरु गरियो।2019: जुन: केरलाको कोचीमा एक 23 वर्षीय विद्यार्थीलाई निपाह भाइरस संक्रमणको साथ अस्पतालमा भर्ना गरिएको थियो। 4 जनवरी 2023 देखि र 13 फेब्रुअरी 2023 सम्म, बंगलादेशले 11 घटनाहरू (10 पुष्टि र एक सम्भावित) रिपोर्ट गरेको छ, जसमा आठ मृत्यु (केस मृत्यु दर (CFR) 73%) समावेश छ। डब्लुएचओले राष्ट्रिय स्तरमा जारी जोखिमलाई उच्च मान्दछ। २०२३: सेप्टेम्बर: कोझिकोड जिल्ला, केरला, भारत: सेप्टेम्बर १४, २०२३ सम्म, कोझिकोड जिल्ला, केरलामा दुई जनाको मृत्यु सहित पाँचवटा घटनाहरू पुष्टि भएका थिए। सरकारले दुई मृत्युसँग जोडिएका ७०० भन्दा बढी व्यक्तिको सम्पर्क सूची तयार गरेको छ, जसमध्ये दुई परिवारका सदस्य र एक स्वास्थ्यकर्मीमा भाइरस पोजेटिभ देखिएको छ।
मानव संक्रमणको दायरा एसिम्प्टोमेटिक संक्रमण देखि तीव्र श्वासप्रश्वास संक्रमण, दौरा, र घातक इन्सेफलाइटिस सम्म हुन्छ। यो रोग सामान्यतया ३-१४ दिनसम्म ज्वरो आउने र टाउको दुख्ने, खोकी, घाँटी दुख्ने, सास फेर्न गाह्रो हुने र श्वासप्रश्वाससम्बन्धी रोगका अन्य लक्षणहरूसँगै देखा पर्छ। संक्रमित व्यक्तिमा सुरुमा ज्वरो आउने, टाउको दुख्ने, वान्ता हुने, घाँटी दुख्ने जस्ता लक्षणहरू देखा पर्छन्। यसपछि चक्कर लाग्ने, निन्द्रा लाग्ने, चेतनामा परिवर्तन आउने र तीव्र इन्सेफलाइटिसको संकेत गर्ने न्यूरोलजिकल लक्षणहरू हुन सक्छन्। केही व्यक्तिहरूले असामान्य निमोनिया र गम्भीर श्वासप्रश्वास समस्याहरू समेत अनुभव गर्न सक्छन्। गम्भीर अवस्थामा इन्सेफलाइटिस र दौरा निम्त्याउँछ, जुन 24 देखि 48 घण्टा भित्र कोमामा जान्छ। इन्क्युबेशन अवधि 4 देखि 14 दिन सम्मको हुन्छ तर इन्क्युबेशन अवधि 45 दिन सम्म रिपोर्ट गरिएको छ।
मृत्यु 40-75% केसहरूमा हुन्छ, र संक्रमणको केही दीर्घकालीन साइड इफेक्टहरूमा लगातार आघात र व्यक्तित्व परिवर्तनहरू समावेश छन्। धेरैजसो बाँचेकाहरू पूर्ण रूपमा निको हुन्छन्, यद्यपि केहीलाई तीव्र इन्सेफलाइटिस पछि अवशिष्ट न्यूरोलोजिकल अवस्थाहरू बाँकी छन्। पुनरावृत्तिको केहि घटनाहरू छन्
अस्पतालका कर्मचारीहरू र भाइरसबाट संक्रमित व्यक्तिहरूको हेरचाह गर्नेहरूलाई जोखिम बढी हुन्छ। मलेसिया र सिङ्गापुरमा निपाह भाइरसले संक्रमित सुँगुरसँग नजिकको सम्पर्कमा आएका मानिसहरूलाई सङ्क्रमित गरेको थियो। बंगलादेश र भारतमा, यो रोग काँचो खजूरको रस (टोडी) को सेवन, चमेरोले आंशिक रूपमा खाएको फलफूल खाने र चमेरोले बसोबास गर्ने इनारको पानी प्रयोग गर्नेसँग सम्बन्धित छ।
निपाह भाइरसको प्रारम्भिक मानव प्रकोप सधैं जुनोटिक दूषित स्राव वा संक्रमित चमेरो वा सुँगुरको तन्तुसँगको सम्पर्कबाट हुने गरेको छ। निपाह भाइरस मानिसबाट मानिसमा सर्छ त्यसपछि NiV-संक्रमित व्यक्तिहरूसँग नजिकको सम्पर्क वा NiV-संक्रमित शरीरका तरल पदार्थहरू (जस्तै, रगत, पिसाब, नाकको स्राव) को सम्पर्कबाट हुन्छ।
धेरैजसो विज्ञहरूले निपाह भाइरसलाई हावाबाट हुने भनी वर्गीकृत गर्दैनन्, यद्यपि निकट सम्पर्क सेटिङहरूमा NiV-संक्रमित श्वासप्रश्वासका थोपाहरूको छोटो दूरीको सम्पर्कबाट प्रसारण हुन सक्छ र हुन सक्छ भन्नेमा सहमति छ। निपाह भाइरसको दूषित फोमाइट्स मार्फत अप्रत्यक्ष प्रसारण सम्भवतः एनआईभी-संक्रमित व्यक्ति वा जनावरसँग प्रत्यक्ष सम्पर्क नभएका धेरै केसहरूको लागि जिम्मेवार छ।
रोगको तीव्र र निको हुने चरणहरूमा, घाँटीको स्वाब, सेरेब्रोस्पाइनल फ्लुइड, पिसाब र रगतको विश्लेषणबाट रिभर्स ट्रान्सक्रिप्टेज पोलिमरेज चेन रियाक्सन (RT-PCR) को प्रयोग गरेर आरएनए पत्ता लगाउन सकिन्छ। रिकभरी पछि, IgG र IgM एन्टिबडीहरूको पहिचानले पहिले निपाह भाइरस संक्रमण पुष्टि गर्न सक्छ। पोस्टमार्टमको क्रममा सङ्कलन गरिएका तन्तुहरूमा इम्युनोहिस्टोकेमिस्ट्रीले पनि रोग पुष्टि गर्छ।
2020 सम्म, निपाह भाइरस संक्रमणको लागि कुनै विशेष उपचार छैन। उपचारको मुख्य आधार सहायक हेरचाह हो। एक व्यक्तिबाट अर्को व्यक्तिमा संक्रमण फैलिनबाट बच्न मानक संक्रमण नियन्त्रण अभ्यासहरू र उचित बाधा नर्सिङ प्रविधिहरू सिफारिस गरिन्छ। निपाह भाइरस संक्रमणका सबै संदिग्ध केसहरूलाई अलग्गै राख्नुपर्छ। जबकि अस्थायी प्रमाणले रिबाभिरिनको प्रयोगलाई समर्थन गर्दछ, यो अझैसम्म यो रोग भएका मानिसहरूमा अध्ययन गरिएको छैन। विशेष एन्टिबडीहरू पनि सम्भावित फाइदाहरूको साथ एक पशु मोडेलमा अध्ययन गरिएको छ। एसाइक्लोविर, फेविपिराविर र रेमेडिसविर को निपाह भाइरस विरुद्ध सम्भावित एन्टिभाइरलको रूपमा मूल्याङ्कन गरिएको छ।
प्रारम्भिक संक्रमणबाट बाँचेकाहरूले प्रायः दीर्घकालीन न्यूरोलॉजिकल सिक्वेलसँग संघर्ष गर्छन्, जसमा स्मरणशक्तिमा कमी, कमजोर अनुभूति, दौरा, आघात, र व्यक्तित्व परिवर्तनहरू समावेश छन्। थप रूपमा, निपाह भाइरस जीवित रहन र निष्क्रिय हुन र बाँचेका व्यक्तिहरूमा पुन: प्रोग्रामिंग गर्न सक्षम मानिन्छ। -प्रारम्भिक संक्रमण पछि धेरै महिना वा वर्षसम्म सक्रिय रहनुहोस्।
स्वच्छता अभ्यासहरू मार्फत रोकथाम सर्वोत्तम सुरक्षा हो। रोग स्थानीय भएको ठाउँमा रोगी सुँगुर र चमेरोको सम्पर्कबाट बच्न जनावरबाट संक्रमणको सम्भावनालाई कम गर्न सकिन्छ। चमेरोहरूले अन्य सबै स्तनधारी समूहहरूको तुलनामा जुनोटिक भाइरसहरूको उल्लेखनीय रूपमा उच्च अनुपात बोक्छन्, र यो ज्ञात छ कि तिनीहरूले बोक्ने धेरै भाइरसहरूबाट प्रभावित हुँदैनन्, स्पष्ट रूपमा तिनीहरूले उडानको तनावसँग सामना गर्नुपर्ने विशेष प्रतिरक्षा प्रणालीको कारणले गर्दा। विकास को लागी। चमेरोबाट सङ्क्रमण चमेरो मलबाट दूषित कच्चा खजूरको रस पिउने, चमेरोले आंशिक रूपमा खाएको फलफूल खाँदा र चमेरोले सङ्क्रमित इनारको पानी प्रयोग गर्दा पनि हुन सक्छ। चमेराहरू खुल्ला भाँडोमा जम्मा गरिएको ताडी पिउन जान्छन्, र कहिलेकाहीं त्यसमा पिसाब फेर्छन्, यसले भाइरसहरू दूषित गर्दछ। बन्द-शीर्ष कन्टेनरहरूमा स्विच गर्नाले यस मार्गबाट प्रसारणलाई रोक्छ। निगरानी र चेतनाको माध्यमबाट प्रकोप कम गर्न सकिन्छ। चमेरोको प्रजनन चक्रसँग यस रोगको सम्बन्ध राम्रोसँग अध्ययन गरिएको छैन। मानक संक्रमण नियन्त्रण अभ्यासहरूले मानव-देखि-मानव नोसोकोमियल संक्रमणबाट जोगाउन सक्छ