डा केदार कार्की वरिष्ठ पशु चिकित्सक
धेरै माइकोटोक्सिनहरूद्वारा पशुधनको दानालाई दूषित गर्नु खेतहरूमा सामान्य घटना हो किनभने धेरैजसो फङ्गाहरूले धेरै माइकोटोक्सिनहरू उत्पादन गर्न सक्छन्, र धेरै फङ्गाहरूले एकैसाथ एउटै दानालाई दूषित गर्न सक्छन्। माइकोटोक्सिनहरू एस्परगिलस, फ्युसेरियम, अल्टरनेरिया र पेनिसिलियम वंशका फंगल जीवहरूद्वारा स्रावित माध्यमिक मेटाबोलाइटहरूको समूह हो। यी जेनेरासँग सम्बन्धित धेरै फंगल प्रजातिहरूले माइकोटोक्सिनहरू उत्पादन गर्न सक्छन् जस्तै अफलाटोक्सिन, ओक्रेटोक्सिन, ट्राइकोथेसिन, जेरालेनोन (ZEA), फ्युमोनिसिन र अन्य धेरै माइकोटोक्सिनहरू जुन माइनर वा उदाउँदो माइकोटोक्सिन मानिन्छ। बिरुवा उत्पादन र भण्डारणको सबै चरणहरूमा फङ्गाहरू प्रायः उच्च आर्द्रता, उच्च तापक्रम र अक्सिजन पहुँच भएको वातावरणमा फस्टाउँछन्। जब जनावरहरूलाई माइकोटोक्सिन-दूषित आहार खुवाइन्छ, विषाक्त प्रभावहरू, जस्तै दानाको सेवन र दूध उत्पादनमा कमी, प्रजनन समस्याहरू, इम्युनोसप्रेसन, र मृत्यु हुन सक्छ।
माइकोटोक्सिन सांद्रता हरियो चारा, घाँस र साइलेज सहित पशुधनको दानाको श्रृंखलामा पाइन्छ। विश्वभर माइकोटोक्सिनको घटनामा 3-वर्ष (2009 देखि 2011) सर्वेक्षणले अमेरिका, युरोप र एसियाबाट सङ्कलन गरिएका 7,049 पशु दाना नमूनाहरू मध्ये 81% कम्तिमा एक माइकोटोक्सिनको लागि सकारात्मक रहेको देखाएको छ। पोल्याण्डमा भर्खरै गरिएको 4-वर्षको माइकोटोक्सिन सर्वेक्षणले देखाएको छ कि 95% दानाहरूमा कम्तिमा एउटा माइकोटोक्सिन हुन्छ। धेरैजसो अनुसन्धान अध्ययनहरूले मुख्यतया अनाजको दानामा माइकोटोक्सिनको उपस्थितिमा ध्यान केन्द्रित गरेको छ, सायद यी अन्य खाद्य पदार्थहरूको तुलनामा मानिसहरूले बढी मात्रामा खपत गरेको हुनाले। सापेक्ष रूपमा केही अध्ययनहरूले साइलेजमा माइकोटोक्सिनको सर्वेक्षण गरेका छन्, जुन दुग्ध गाईको आहारको ठूलो भाग हो। अझै पनि ड्रिहुइस एट अल (2008ए)द्वारा एक सर्वेक्षणमा नेदरल्याण्ड्सका 24 फार्महरूमा दुग्ध गाईहरूमा माइकोटोक्सिन इन्जेसनमा निश्चित फिडको योगदान अन्य दाना सामग्रीहरूको तुलनामा लगभग 3 गुणा बढी रहेको देखाएको छ।
माइकोटोक्सिनको सर्वव्यापी प्रकृति र मानव स्वास्थ्यमा केही माइकोटोक्सिनको प्रभावहरूको गम्भीरताले तिनीहरूलाई प्रमुख खाद्य सुरक्षा चिन्ताको विषय बनाउँछ। पशुधन र मानव स्वास्थ्यमा तिनीहरूको प्रभावको गम्भीरताको अतिरिक्त, निन्दा गरिएको खाना र फिड सामग्रीको डिस्पोजलको प्रत्यक्ष लागत, र संयुक्त राज्य अमेरिकामा फंगल विषाक्त प्रदूषणको कारण नियामक प्रवर्तन र गुणस्तर नियन्त्रण उपायहरूको अप्रत्यक्ष प्रति वर्ष लगभग $1 बिलियन लागत अनुमान गरिएको थियो।
हे सैलेजमा माइकोटोक्सिनको मिश्रण हुन सक्छ, जसको परिणाम फ्युसरियम र एस्परगिलस प्रजातिहरूद्वारा प्रि-फसल दूषित हुन्छ र वा एस्परगिलस र पेनिसिलियम जस्ता साइलेजमा सामान्य विषाक्त ढालहरूबाट फसलपछिको दूषित हुन्छ। यद्यपि, धेरै सामान्य मोल्डहरूले माइकोटोक्सिनहरू उत्पादन गर्दैनन्, र साइलेजमा मोल्डहरूको उपस्थितिले माइकोटोक्सिनको उपस्थितिलाई संकेत गर्दैन न त तिनीहरूको अनुपस्थितिले माइकोटोक्सिनहरू अनुपस्थित छन् भनेर पुष्टि गर्दैन।
वातावरणीय र भौतिक दुबै अवस्थाहरू माइकोटोक्सिनको संश्लेषणलाई प्रभाव पार्न जानिन्छ। तापक्रम, पानी गतिविधि (AW), र कीट गतिविधि खाद्य पदार्थको माइकोटोक्सिन प्रदूषणलाई प्रभाव पार्ने प्रमुख कारकहरू हुन्। फङ्गस 10 र 40 डिग्री सेल्सियस, pH 4 र 8 मा, र पानी गतिविधि 0.7 भन्दा बढी हुँदा बढ्न सक्छ। यद्यपि, फंगल वृद्धि र माइकोटोक्सिन गठनको अवस्था आवश्यक छैन। उदाहरणका लागि, फ्युसरियम मोल्डहरू 25 देखि 30 °C मा माइकोटोक्सिन उत्पादन नगरी आक्रामक रूपमा बढ्न सक्छ, जबकि चिसो तापक्रममा, तिनीहरूले न्यूनतम वृद्धिको साथ ठूलो मात्रामा माइकोटोक्सिनहरू उत्पादन गर्छन्।
अक्सीडेटिव तनाव पनि अक्सर विभिन्न कवकमा विषैले मार्गहरूका निर्देशकहरू बनाउँछन्। यो ऑक्सीडेटिव प्रतिक्रिया, अक्सर पेरोक्साइड के उत्पादन द्वारा व्याख्या गरिएको छ, फंगल संक्रमण मा मेजबान पौधे द्वारा सुरु कि जाती छ र कवक द्वारा मायकोटक्सिन को संश्लेषण को उत्पादन प्रदान गर्दछ। पेरोक्साइड का उत्पादन कवक द्वारा विभिन्न मायकोटक्सिन को जैवसंश्लेषण को कारण बन्ने गर्दछ । समर्थनमा, फ्यूसेरियममा एक ग्लाइकोजन सिंथेज किनेज़ जीन, प्रतिलेखन कारकको रूपमा अनुमानित भूमिका को साथ जुन स्ट्रिट मायकोटक्सिन उत्पादनको सुविधा दिन्छ, ऑक्सीडेटिव तनाव को आधारमा कवक विकासले व्यक्त गरेको थियो। फ्यूसेरियम द्वारा डीऑक्सीनिवेलेनॉल (डीओएन) उत्पादनको लागि एक अम्लीय पीएच (पीएच = 3) को पनि एक शर्तको रूपमा सुझाव दिइएको छ। हालाँ, यो खेतीमा या भण्डारण के चलन डीओएन उत्पादनको प्रमाणबाट सहमत छैन बाली बढ्दै या संग्रहित फिल्डमा पीएच विरलै 3.0 बाट कम थियो।यसबाहेक, DON उत्पादन को अम्लीय पीएच मानको लागि जिम्मेवारी हुदैन । किनकी अक्सिडेटिव तनाव र अम्लीकरण अक्सर कवकमा एक साथ हुन्छ।
अक्सिजन सीमित नभएमा मोल्ड भिजेको चारा जस्तै साइलेजमा बढ्न सक्छ। फसल काट्नमा ढिलाइ, साइलोको ढिलो वा ढिलो फाइलिङ, साइलोको अपर्याप्त प्याकिङ र सील, ढिलो फिडआउट दर, साइलेज झोलाहरूमा ब्रिजिङ, र क्षतिग्रस्त प्लास्टिकको र्याप, झोला वा साइलो कभरहरूले मोल्डको फैलावट र माइकोटोक्सिन उत्पादनको लागि अनुकूल सूक्ष्म जलवायु सिर्जना गर्न सक्छ। फङ्गलको वृद्धि र माइकोटोक्सिन उत्पादनमा फिडको सम्भावना बढाउने अन्य कारकहरूमा मकैको मकैको घोगा मा भौतिक क्षति हुने र मुसा, वर्षा, असिना र खडेरीले बोटबिरुवा र साइलो कभरहरूलाई क्षति पुर्‍याउँछ।
400 माइकोटोक्सिन प्राकृतिक रूपमा हुन्छ; यद्यपि, थोरै मात्र व्यापक रूपमा अध्ययन गरिएको छ। माइकोटोक्सिनहरू जुन प्रायः संलग्न फिडमा उपस्थित हुन्छन् ट्राइकोथेसेन्स, फ्युमोनिसिन, अफलाटोक्सिन, ज़ीईए,, माइकोफेनोलिक एसिड, र रोकफोर्टिन समावेश छन्।
फ्यूजेरियम विष विषाक्त
फ्युसेरियम प्रजातिहरूलाई फिल्ड फंगीको रूपमा मान्यता दिइन्छ किनभने तिनीहरू बिरुवाको वृद्धि र परिपक्वताको समयमा बढ्छन्। तिनीहरूको वृद्धि उच्च आर्द्रता (> 70%) र तातो दिन र चिसो रात बीचको तापमान उतार-चढ़ाव द्वारा अनुकूल छ। निश्चित अवस्थाहरू फ्यूजेरियम प्रजातिहरूको लागि अनुकूल छैनन्, किनकि तिनीहरू कम pH र एनारोबिक अवस्थाहरू सहन गर्दैनन्। जे होस्, केहि फ्यूजेरियम विषाक्त पदार्थहरू अपेक्षाकृत स्थिर हुन्छन् वा एनसिलिङको समयमा पूर्ण रूपमा नष्ट हुँदैनन्। तसर्थ, साइलेजमा पाइने फुसेरियम विषाक्त पदार्थहरूको सांद्रताले फसल काट्ने समयमा प्रदूषणको स्तरलाई प्रतिबिम्बित गर्न सक्छ।
ट्राइकोथेसेन्स विषाक्त
ट्राइकोथेसेन्सले फ्युसरियम, माइरोथेसियम, फोमोप्सिस, स्टाचाइबोट्रिस, ट्राइकोडर्मा र ट्राइकोथेसियम जस्ता धेरै फङ्गल जेनेराहरूद्वारा उत्पादित सेस्किटरपेनोइड मेटाबोलाइटहरू समावेश गर्दछ। ट्राइकोथेसेन्सहरूलाई या त म्याक्रोसाइक्लिकको रूपमा वर्गीकृत गरिएको छ, जुन कार्बन-4 र कार्बन-15 बीचको एस्टर-इथर पुलको उपस्थितिद्वारा विशेषता हो, वा ननम्याक्रोसाइक्लिक, जुन एस्टर-इथर ब्रिजको अनुपस्थितिद्वारा विशेषता हो। नॉनमैक्रोसाइक्लिक ट्राइकोथेसीन मुख्यतया फ्युसरियम प्रजातिहरु द्वारा उत्पादन गरिन्छ। नॉनमैक्रोसाइक्लिक ट्राइकोथेसीन लाई टी-2 टॉक्सिन, एचटी-2 टॉक्सिन, टी-2 ट्रायोल, टी-2 टेट्राओल, स्किरपेन्ट्रियोल और डायसेटोक्सिसिरपेनोल समावेश गर्ने हाइड्रोक्सिल वा एसाइल समूह द्वारा विशेषता भएको टाइप ए ट्राइकोथेसीन मा थप वर्गीकरण गरिएको छ। । टाइप बी ट्राइकोथेसेन्स, कार्बन-8 स्थितिमा केटो प्रकार्य द्वारा विशेषता, डॉन, निवेलेनॉल, एसिटिलेटेड डॉन र फ्यूसेरेनॉन एक्स समावेश गर्दछ।
टी-2 र एचटी-2 विषाक्त
यी विषहरू मुख्य रूपमा फ्यूसेरियम स्पोरोट्रिचियोइड्स र फ्यूसेरियम पोए द्वारा उत्पादन गरिन्छ, यद्यपि तिनीहरू केही अन्य फ्यूसेरियम प्रजातिहरूद्वारा पनि उत्पादन गर्न सकिन्छ। तिनीहरू चाराको तुलनामा जई र जौ जस्ता अनाजहरूमा बढी प्रचलित छन् र ओसिलो र तातो मौसममा बढ्छन्। दुबै विषाक्त पदार्थहरू रुमिनल माइक्रोबायोटा द्वारा व्यापक रूपमा डिटक्सिफाइड हुन्छन्। यद्यपि, टी-2 ग्यास्ट्रोएन्टेराइटिस र आन्द्राको रक्तस्राव, इम्युनोसप्रेसन, र कम प्रदर्शन र गाईवस्तुहरूमा प्रजनन समस्याहरूसँग सम्बन्धित छ।
डीऑक्सीनिवेलेनोल विषाक्त
डीऑक्सीनिवेलेनॉल का उत्पादन फुसैरियम ग्रैमिनेरम, फुसैरियम निवाले, फुसैरियम कल्मोरम, एफ. पोए, फुसैरियम रोजियम र फुसैरियम ट्राइसिंक्टम द्वारा उत्पादन गरिएको हो। चिसो, भिजेको अवधि पछि छोटो, सुख्खा अवधिले तिनीहरूको स्रावलाई बढावा दिन्छ। भिजेको अवस्था तातो दिन र चिसो रातसँग मेल खाँदा विषाक्तता हुन सक्छ। डीऑक्सीनिवेलेनॉललाई भोमिटोक्सिन पनि भनिन्छ किनभने यो सुँगुरहरूमा बान्ताका साथै खाना अस्वीकार, पखाला, प्रजनन समस्याहरू र अन्ततः मृत्युसँग सम्बन्धित छ।
फ्युमोनिसिन विषाक्त
फ्युमोनिसिनहरू धेरै फ्युसेरियम प्रजातिहरू द्वारा उत्पादन गरिन्छ जस्तै फुसारियम भर्टिसिलिओइड्स, फुसारियम प्रोलिफेरेटम, फुसारियम एन्थोफिलम र फ्युसरियम निगामे। यी एक एसीटेट व्युत्पन्न पूर्ववर्ती मा AA alanine को संक्षेपण द्वारा संश्लेषित छन्। 28 भन्दा बढी विभिन्न प्रकारका फ्युमोनिसिनहरू ज्ञात छन्, जसलाई A-श्रृङ्खला, B-श्रृङ्खला, C-श्रृङ्खला, र P-श्रृङ्खला भनिन्छ। फ्युमोनिसिन B (र विशेष गरी फ्युमोनिसिन B1) फिड प्रदूषणको सन्दर्भमा सबैभन्दा विषाक्त मानिन्छ। फ्युमोनिसिन B1 मुख्यतया एफ. प्रोलिफेरटम और फ्यूसेरियम वर्टिसिलिओइड्स द्वारा उत्पादित छ। फ्युसेरियम कान सड्ने २ प्रमुख कारणहरू मकैको बोटको सबैभन्दा सामान्य रोगहरू मध्ये एक हुन्, । तातो, सुख्खा अवधि पछि आर्द्र अवस्था र किराको क्षति फ्युसेरियम प्रजातिहरूद्वारा फ्युमोनिसिनको स्रावलाई बढावा दिने प्रमुख पूर्वनिर्धारित कारकहरू हुन्।
ज़ीरालेनोन विषाक्तता
ज़ीरालेनोन, एक मैक्रोसाइक्लिक β-रिसोरसाइक्लिक एसिड लैक्टोन, एक एस्ट्रोजेनिक चयापचय हो जुन फ़्यूसेरियमको धेरै प्रजातिहरु द्वारा उत्पादन गरिन्छ, जस्तै F। यो ग्रामिनेरम, एफ., रोजियम, एफ., कलमोरम र फ्युसरियम क्रुकवेलन्स द्वारा उत्पादन गरिएको हो। फ्यूसेरियम ग्रैमिनिएरम प्राकृतिक रूपमा उच्च आर्द्रता भएको मकैमा पाइन्छ र मोल्डी घाँस र दानेदार चाराहरूमा पनि पाइन्छ। यो धेरै कम मात्रामा मकै, जौ र ज्वार जस्ता अनाज बालीहरूमा डी ओ एन, सँग मिलेर हुन्छ। वैकल्पिक कम (११-१४ डिग्री सेल्सियस) र मध्यम (२७ डिग्री सेल्सियस) तापमानको साथ उच्च आर्द्रताको अवस्था यसको उत्पादनको लागि अनुकूल छ। जेड ई ए विषाक्तता संग प्रमुख चिन्ता पशु स्वास्थ्य र प्रजनन मा नकारात्मक प्रभाव छ।
एस्परगिलस विष विषाक्तता
एस्परगिलस मोल्डहरूलाई भण्डारण फंगी मानिन्छ किनभने तिनीहरूले सामान्यतया फसल काट्नु अघि बालीलाई संक्रमित गर्दैनन्। यद्यपि, एस्परगिलस फ्लेवस जस्ता केही प्रजातिहरूले बालीलाई संक्रमित गर्न सक्छन् र उच्च तापक्रम (>32°C), उच्च आर्द्रता (>80%), वा खडेरीको तनावमा खेतमा अफलाटोक्सिन उत्पादन गर्न सक्छन्। कीराले घाँसलाई क्षति पुर्‍याउन सक्छ वा संक्रमण बढ्न सक्छ।
एफ्लाटॉक्सिन विषाक्तता
एफ्लाटॉक्सिन एस्परगिलस फ्लेवस, एस्परगिलस पैरासिटिकस और एस्परगिलस नॉमिनसको धेरै प्रकारहरु द्वारा पॉलीकेटाइड मार्ग द्वारा उत्पादित विषाक्त, कार्सिनोजेनिक डिफ्यूरानोकौमरिन डेरिभेटिभहरूको समूह हो। एस्परगिलसको तापक्रम र आर्द्रताको फराकिलो दायरामा बढ्न सक्ने क्षमताको कारणले प्राकृतिक रूपले अफलाटोक्सिनहरू जस्तै बी1 र जी1, र तिनीहरूका डाइहाइड्रोडेरिभेटिभहरू, बी2 र जी2,, खाना र फिड सामग्रीहरूमा स्वाभाविक रूपमा उपस्थित हुन्छन्। यद्यपि, एस्परगिलस एसपीपी। मुख्यतया उष्णकटिबंधीय वा उपोष्णकटिबंधीय मौसम भएका क्षेत्रहरूमा प्रचलित। एफ्लाटॉक्सिन बी1 (एएफबी1)) मुख्य विष हो र विषाक्त एस्परगिलस प्रजातिहरू द्वारा उत्पादित सबैभन्दा शक्तिशाली प्राकृतिक कार्सिनोजेन हो। राम्रोसँग संरक्षित साइलेजमा अफलाटोक्सिनको उपस्थिति र सांद्रता अन्य माइकोटोक्सिनको तुलनामा अपेक्षाकृत कम हुन्छ। अफलाटोक्सिनको उच्च सांद्रता खराब रूपमा बनाइएको साइलेज वा रोगग्रस्त मकैको बोटबाट बनाइएको साइलेजमा हुन सक्छ। थप रूपमा, अफलाटोक्सिनहरू ब्याग साइलोको तुलनामा ट्रेन्च साइलोमा बढी प्रचलित हुन्छन् किनभने ट्रेन्च साइलोहरू प्राय: कंक्रीट फाउन्डेसन वा खाली जमिनमा बनाइन्छ, र वातावरणीय अवस्थाहरूमा बढी उजागर हुन्छ। स्तनपान गराउने गाईको आहारमा अफलाटोक्सिनको दीर्घकालीन एक्सपोजरले गाईको स्वास्थ्य र कार्यसम्पादनमा ह्रास, कलेजोको कार्यमा कमजोरी, प्रतिरक्षा क्षमता कमजोर हुने र खोपको बावजुद रोगहरूप्रति संवेदनशीलता बढ्ने जस्ता प्रतिकूल असरहरू निम्त्याउँछ। तीव्र एफ्लाटॉक्सिन अंतर्ग्रहण (एफ्लाटॉक्सिकोसिस) सँग सम्बन्धित लक्षणहरूमा भोक नलाग्ने, अटाक्सिया, कपाल खस्रो र ठूलो कलेजो पर्छन्।
पेनिसिलियम विष
पेनिसिलियम मोल्डहरू पानीको गतिविधि स्तरहरू (०.७९–०.८३ एडब्ल्यू) भएको सामान्य साइलेज वातावरणमा बढ्न सक्छ जुन अन्य फंगल जीवहरूको तुलनामा तुलनात्मक रूपमा कम हुन्छ साथै कम अक्सिजन सांद्रता (१%) र कम pH (३.०–६.०) अन्तर्गत हुन्छन्। पेनिसिलियम मोल्डहरू भण्डारणको समयमा धेरै सामान्य हुन्छन्, तर तिनीहरू खेतमा धेरै भिजेको अवस्थामा पनि बोटहरूमा बढ्न सक्छ।
साइलेजमा पाइने माइकोटोक्सिनले मानव स्वास्थ्यलाई असर गर्न सक्छ यदि यी विषाक्त पदार्थहरूले दूषित पशु-स्रोत खानेकुराहरू (मासु, दूध, अण्डा, रगत उत्पादनहरू, र यस्तै अन्य) खाएमा। किनभने साइलेजमा मानव र माइकोटोक्सिनहरू बीचको एक्सपोजर मार्ग अप्रत्यक्ष छ (मानिसहरूले सामान्यतया साइलेजको प्रत्यक्ष उपभोग गर्दैनन्), त्यहाँ कुनै अध्ययनहरू उपलब्ध छैनन् जसले यो विशेष एक्सपोजर मार्ग र सम्बन्धित प्रभावहरूको पुष्टि गर्दछ। यद्यपि, अंतर्ग्रहण ए एफ बी 1 जनावरहरूद्वारा यसको मेटाबोलाइट अफलाटोक्सिन एम1 मा रूपान्तरण गर्न सकिन्छ, जसले मानवहरूमा पनि विषाक्त प्रभाव पार्न सक्छ। अन्य माइकोटोक्सिन पनि दूधमा पाउन सकिन्छ, तर तिनीहरूको स्तर सामान्यतया धेरै कम हुन्छ। ऑक्रैटॉक्सिन ए जनावरहरूको मांसपेशी र अन्य अंगहरूमा पनि जम्मा हुन सक्छ, जसले मासु र मासुजन्य पदार्थको रूपमा उपभोग गर्दा मानिसहरूमा प्रतिकूल प्रभाव पार्न सक्छ। सामान्यतया, प्रायः माइकोटोक्सिनहरू परम्परागत खानाको तयारी र प्रशोधन तापमान (80-121 डिग्री सेल्सियस) भित्र गर्मी सहनशील हुन्छन्। तसर्थ, खाना पकाउने, उमाल्ने, र पाश्चराइजेशनले फिड- वा खाना-जनित-माइकोटोक्सिनमा थोरै वा कुनै कमीको परिणाम दिन्छ।
साइलेजहरू सुरक्षित छन् भनी सुनिश्चित गर्न माइकोटोक्सिनको प्री-हर्वेस्ट नियन्त्रण पहिलो चरण हो। माइकोटक्सिन प्रदुषणलाई स्थानीय परिस्थितिमा अनुकूल हुने र फंगल संक्रमणको प्रतिरोधी प्रजाति वा हाइब्रिडको प्रयोग, फङ्गिसाइड र कीटनाशकको प्रयोगद्वारा कीरा र फंगल प्रकोप रोक्न, उचित व्यवस्थापन जस्ता उपयुक्त कृषि अभ्यासहरू मार्फत बिरुवामा वातावरणीय तनावलाई कम गर्न सकिन्छ। बालीको अवशेष र झारपात, खडेरीको तनावबाट बच्न सिँचाइको प्रयोग, समयमै बाली घुमाउने र उचित उर्वरण। माइकोटोक्सिन, विशेष गरी फ्युमोनिसिन र अफलाटोक्सिन, समशीतोष्ण क्षेत्रहरूमा कीराहरूले फङ्गल स्पोरहरूको भेक्टरको रूपमा काम गर्ने र मकै जस्ता बाली बिरुवाहरूलाई फङ्गल संक्रमणको सम्भावनालाई कीराहरूले क्षति पुर्‍याउने जोखिमलाई कम गर्ने सबैभन्दा महत्त्वपूर्ण अभ्यास हो।
कीटनाशक र फङ्गिसाइडको प्रयोगको बारेमा जनस्वास्थ्य चिन्ता, साथै फंगल जीवहरू द्वारा फङ्गिसाइडहरूको प्रतिरोधको विकासले खेतमा माइकोटोक्सिन प्रदूषण नियन्त्रण गर्न बायो-एजेन्टहरूको विकासको नेतृत्व गरेको छ। ए फ्लेवस या एस्परगिलस पैरासिटिकस को एटॉक्सीजेनिक उपभेदहरु लाई बालीमा प्रयोग गर्ने एउटा सफल तरीका हो जुन खेतमा अफलाटोक्सिन प्रदुषण कम गर्न प्रयोग गरिएको छ। चारामा माइकोटोक्सिन प्रदूषणको स्तरलाई नियन्त्रण गर्न सावधानीपूर्वक फसल काट्ने समय महत्त्वपूर्ण छ। प्रारम्भिक फसलले माइकोटोक्सिन प्रदूषणको जोखिमलाई उल्लेखनीय रूपमा कम गर्छ। यद्यपि, इष्टतम उपज, सुख्खा पदार्थ एकाग्रता र पोषण मूल्य सुनिश्चित गर्न फसल काट्ने समय निर्धारण गर्नुपर्छ।
माटोमा फ्युसेरियम स्पोरहरूको व्यापक उपस्थितिको कारणले माटोको प्रदुषणलाई कम गर्न हार्वेस्टरको काट्ने उचाइ निर्धारण गर्नुपर्छ। थप रूपमा, माइकोटोक्सिन प्रदूषणको जोखिमलाई कम गर्नका लागि फसलको घाँसको तत्काल भण्डारण आवश्यक छ किनकि ढिलो भण्डारणले बाली बिरुवाहरूलाई तापक्रम र आर्द्रताको अवस्थाहरूमा पर्दाफास गर्न सक्छ जसले विषाक्त फंगाई र माइकोटोक्सिन प्रदूषणको निरन्तर वृद्धिलाई बढावा दिन्छ।
भौतिक, रासायनिक र जैविक विधिहरू मार्फत फसल पूर्व चरणमा माइकोटोक्सिन उत्पादनलाई नियन्त्रण गर्नु सबैभन्दा राम्रो तरिका हो। यद्यपि, फिड सुरक्षासँग सम्बन्धित समस्याहरू, वस्तुहरूको गुणस्तरमा सम्भावित हानि, सीमित प्रभावकारिता र लागत प्रभावहरूले यस स्तरमा सफलतालाई सीमित गर्दछ। तसर्थ, फसल पूर्व चरणमा माइकोटोक्सिनको पूर्ण नियन्त्रणको ग्यारेन्टी गर्न सकिँदैन, जसलाई एन्सिलिङ गर्दा माइकोटोक्सिन नियन्त्रण आवश्यक हुन्छ।
साइलेजमा माइकोटोक्सिन वा नचाहिने रोगजनकहरूको वृद्धिलाई कम गर्न वा रोक्नको लागि, सिफारिस गरिएको सुक्खा पदार्थ एकाग्रता वा परिपक्वता चरणमा घाँस काट्नु पर्छ र सिलोजलाई फसल काट्ने पछि तुरुन्तै छिटो भर्नु पर्छ, सिफारिस गरिएको घनत्व प्राप्त गर्न घाँसले भरिएको एनारोबिसिटी जोगाउन पूर्ण रूपमा बन्द हुनुपर्छ। फिड-आउटको समयमा फङ्गल संक्रमण वा माइकोटोक्सिन प्रदूषण (वा दुवै) कम गर्न, एरोबिक स्थिरता-बढाउने उपायहरू प्रयोग गर्नुपर्छ, जसमा सीधा फर्म साइलो अनुहार कायम राख्नु, तुरुन्तै साइलोबाट साइलो हटाए पछिप्रति दिन न्यूनतम 10 देखि 16 सेन्टिमिटरको दरमा हुनुपर्छ । साइलेजमा माइकोटोक्सिनसँग सम्बन्धित समस्याहरू एन्सिलिङ गर्नु अघि र पछि फंगल वृद्धिलाई रोकेर कम गर्न सकिन्छ। तसर्थ, उचित साइलेज व्यवस्थापन र फङ्गस-निरोधक रासायनिक योजक वा माइक्रोबियल इनोक्युलेन्टहरूको प्रयोग पशुको दानामा माइकोटोक्सिन प्रदूषण कम गर्न आवश्यक छ।