फाइल फोटो रुसी राष्ट्रपति भ्लादिमिर पुटिन र उत्तर कोरियाली नेता किम जोङ उन अप्रिल २५, २०१९ मा भ्लादिभोस्टोक रसियामा भएको भेटका क्रममा फोटोको लागि पोज दिइरहेका छन्। तस्विर २५ अप्रिल २०१९ मा लिइएको छ। अलेक्ज्याण्डर जेम्लियानिचेन्कोपुल REUTERSफाइल फोटो
फाइल फोटो: रुसी राष्ट्रपति भ्लादिमिर पुटिन र उत्तर कोरियाका नेता किम जोङ उन, रुसको भ्लादिभोस्टोक, अप्रिल २५, २०१९ मा आफ्नो बैठकको क्रममा फोटोको लागि पोज दिइरहेका छन्। तस्विर अप्रिल २५, २०१९ मा लिइएको। अलेक्ज्याण्डर जेमलियानिचेन्को/पुल मार्फत REUTERS/फाइल फोटो

(रायटर) – रुसी राष्ट्रपति भ्लादिमिर पुटिनले उत्तर कोरियाली नेता किम जोङ उनसँग पत्र आदानप्रदान गरेको ह्वाइट हाउसले गरेको बयानको पुष्टि नगरी रुसले बिहीबार उत्तर कोरियासँग सम्बन्ध विकास गर्न चाहेको बताएको छ।

ह्वाइट हाउसले बुधबार भने कि यो चिन्तित छ कि रूस र उत्तर कोरिया बीच हतियार वार्ता सक्रिय रूपमा अगाडि बढिरहेको छ, र पुटिन र किमले एकअर्कालाई आफ्नो सहयोग बढाउने वाचा गरेको थियो।

क्रेमलिनका प्रवक्ता दिमित्री पेस्कोभले पत्र आदानप्रदान भएको हो कि भनेर पत्रकारहरूले सोध्दा सीधा जवाफ दिएनन्।

“मस्को र प्योङयाङले राम्रो, पारस्परिक रूपमा सम्मानजनक सम्बन्ध कायम राखेका छन्। हामी तिनीहरूलाई थप विकास गर्न चाहन्छौं। विभिन्न तहमा सम्पर्कहरू बनाइएका छन्,” उनले उत्तर कोरियालाई “एक धेरै महत्त्वपूर्ण छिमेकी” भने।

वासिङ्टनले यसअघि नै उत्तर कोरियाले युक्रेनविरुद्ध प्रयोग गर्न रुसलाई थप हतियार उपलब्ध गराउन सक्ने चेतावनी दिएको थियो । यस महिनाको सुरुमा संयुक्त राज्य अमेरिकाले उत्तर कोरिया र रुसबीचको हतियार सम्झौतामा संलग्न भएको आरोप लगाएका तीन संस्थामाथि प्रतिबन्ध लगाएको थियो।

(रोयटर्स द्वारा रिपोर्टिंग, मार्क ट्रेभलियन द्वारा लेखिएको; एलेक्स रिचर्डसन द्वारा सम्पादन)