रामायण कथा: राम नामको महिमा अपार छ। गोस्वामी तुलसीदास जीले रामचरितमानसमा धेरै सुन्दर ढंगले वर्णन गर्नुभएको छ। राम नामभन्दा ठूलो केही छैन। यो सबै भन्दा माथि छ, सबै देवताहरु भन्दा महान छ। कसैलाई वरदान दिने क्षमता भएका देवी-देवताहरूलाई पनि यो राम नामले वरदान दिन्छ। रामले पनि आफ्नो नामलाई पछ्याउँछन्। जसरी सेवकहरूले मालिकलाई पछ्याउँछन्, त्यसरी नै तिनीहरूले नामको अनुसरण गर्छन्। सुन्दा र बुझ्दा नाम र नाम एउटै देखिन्छन् तर यथार्थमा दुवै फरक छन् र प्रीति पनि मालिक र सेवक जस्तै छन् ।

काशीमा मर्नेहरूलाई शिवले रामको नामले मोक्ष दिनुहुन्छ 

भनिन्छ, संसारका सबै प्राणीमा काशीमा प्राण त्यागेमा मुक्ति मिल्छ। संसारको आवागमनको चक्रबाट उहाँ पूर्णतया मुक्त हुनुहुन्छ। यसको पछाडिको कारण यो हो कि भोले नाथ आफैले त्यो प्राणीलाई रामको नामको उपदेश दिन्छन्, जसका कारण उनी ब्रह्माण्डको सागरमा डुबेका छन्।

रूप नहेर, नाम मात्र याद गर, राम आउँछ 

यदि कुनै भक्तले भगवानको रूपलाई याद गर्दैन र हृदयमा उहाँको नाम मात्र याद गर्छ भने भगवान स्वयं आएर नाम लिएर हृदयमा बस्नु हुन्छ। गोस्वामी तुलसीदास जीलाई नामका दुवै अक्षर राम लखन जत्तिकै प्रिय छन्, जो सुन्ने र सम्झनमा धेरै राम्रो छन्। परमात्माको नाम निर्गुण ब्रह्मा र सगुण ब्रह्म रामभन्दा पनि ठूलो छ। यो भेद बुझेर शिवजीले सय करोड राम वर्णहरूमा सारस्वरूप रामको नाम लिएका छन्। यदि कुनै व्यक्तिलाई भित्र र बाहिर उज्यालो चाहिन्छ भने जिब्रोको शरीरमा यस नामको दियो राख्नुपर्छ।

प्रह्लादको नाम जप गरेर हिरण्यकश्यपुबाट रक्षा भयो 

संकटले घेरिएको छ भने राम नाम जप गर्नुपर्छ। जब भक्त प्रह्लादले आफ्नो पिताको हातबाट मर्न लागेको महसुस गरे, तब उनले रामको नाम जप गरे र भगवान नरसिंहको रूपमा प्रकट भए र हिरण्यकशिपुलाई मारेर उनको उद्धार गरे। नामको प्रभावले नै उहाँ भक्तहरूको शिर बन्नु भयो।

नामले ध्रुवलाई अद्वितीय अचल ध्रुव लोक दियो

नाम जप गर्दा ध्रुवले अचल र अद्वितीय ध्रुव लोक प्राप्त गरे। पवनसुत बजरंगबली नामको सम्झनाले नै रामलाई आफ्नो वशमा राखेका छन् । नीच अजमिल, गज र वेश्याले पनि नाम जपको प्रभावबाट मुक्ति पाएका छन् । नामलाई कुन हदसम्म महिमा दिनुपर्छ? रामजी स्वयंले पनि नामका गुणहरूलाई पूर्ण रूपमा वर्णन गर्न सक्दैनन्।