रूस नयाँ लेजर हतियार: युक्रेन र रसिया (Russia Ukraine War) बीचको युद्ध जारी छ। रुसको आक्रमणको विरोधमा विश्वका अधिकांश देशले प्रतिबन्ध लगाएका छन् । योसँगै रुसले पनि झुक्ने नाम लिइरहेको छैन । यसैबीच, रुसले उपग्रहबाट समेत पत्ता लगाउन नसकिने लेजर हतियारको सफल परीक्षण गरेको दाबी गरेको छ ।

ड्रोन ध्वस्त

‘डेली स्टार’को रिपोर्टका अनुसार रुसका उपप्रधानमन्त्रीले भनेका छन् कि रुसी सेनाले एउटा डरलाग्दो नयाँ लेजर हतियारको सफल परीक्षण गरेको छ, जसले विकिरणको प्रयोग गरी ‘अन्धो’ उपग्रहलाई गर्न सक्छ। उपप्रधानमन्त्री युरी बोरिसोभले परीक्षणको क्रममा पेरेस्भेट हतियार प्रणालीले ३ माइल (५ किलोमिटर) टाढाबाट ड्रोनलाई नष्ट गरेको दाबी गरे।

उपग्रह अक्षम गर्न सक्छ

उनले ९३२ माइल (१५०० किलोमिटर) को उचाइमा रहेका ती उपग्रहहरूलाई निष्क्रिय पार्न सक्ने बताए। यो प्रणाली पहिले नै प्रयोग गरिँदै छ। यो रुसी अर्थोडक्स भिक्षु अलेक्जेंडर पेरेस्भेटको नाममा राखिएको छ, जो 1380 मा कुलिकोभोको युद्धको सुरुमा युद्धमा मरे।

सैनिकहरूलाई आपूर्ति

बोरिसोभ, जसलाई भ्लादिमिर पुटिनले रूसी सैन्य विकासको जिम्मेवारी दिएका छन्। यो पहिले नै ठूलो मात्रामा सैनिकहरूलाई आपूर्ति भइरहेको उनले बताए। लेजर विकिरणको प्रयोगको कारणले उडानको समयमा तिनीहरूलाई असक्षम पार्दै, यसले 1,500 किलोमिटरसम्मका सबै शत्रु स्याटेलाइट रिकोनिसेन्स प्रणालीलाई अन्धा पार्न सक्छ। यो मुख्यतया लेजर हतियार हो, एक इलेक्ट्रोम्याग्नेटिक वाइडब्यान्ड हतियार, जसले अर्को दशकमा परम्परागत हतियारलाई प्रतिस्थापन गर्नेछ।

रुसको दाबी भारी हुन सक्छ

पश्चिमी देशहरू विश्वास गर्छन् कि पेरेस्भेट चलिरहेको युद्धको बीचमा युक्रेनका लागि समस्याग्रस्त साबित हुन सक्छ, यदि बोरिसोभको दृष्टिकोण सही छ भने, युक्रेनी सेनाले रूसी तोपखानाको स्थानलाई लक्षित गर्न ड्रोनको प्रयोग गर्दछ। आणविक हतियार बोक्न सक्ने रुसको इन्टरकन्टिनेन्टल ब्यालिस्टिक मिसाइल (ICBMs) को स्थिति अनुगमन गर्न प्रयोग गरिने अमेरिकी उपग्रहहरूलाई पनि यसले निशाना बनाउन सक्ने डर छ।