काठमाडौं । स्थानीय तह निर्वाचनको मत परिणाम आउनेक्रम जारी रहँदा प्रमुख सत्तारूढ दल नेपाली कांग्रेस र प्रमुख प्रतिपक्षी दल नेकपा एमालेबीचमा नै कडा टक्कर देखिएको छ ।

शुक्रबार सम्पन्न स्थानीय तह निर्वाचनको मतगणना केही स्थानमा सोही दिन र केही स्थानमा शनिबार बिहानबाट सुरु भएकोमा शनिबार राति १२ बजेसम्मको परिणाम हेर्दा कांग्रेस र एमालेबीचमा नै प्रतिस्पर्धा हुने देखिएको हो ।

शनिबार राति १२ बजेसम्मको परिणामअनुसार ६ वटा स्थानीय तहको प्रमुख÷अध्यक्षमा नेकपा एमालेका उम्मेदवार विजयी बनेका छन् । यस्तै, ५ स्थानीय तहमा एमालेका उपप्रमुख÷उपाध्यक्ष निर्वाचित भएका छन् ।

यसैगरी, कांग्रेसबाट पाँच प्रमुख÷अध्यक्ष तथा पाँच जना उपप्रमुख÷उपाध्यक्ष निर्वाचित भइसकेका छन् । यस्तै, नेकपा एकीकृत समाजवादीका २ प्रमुख÷अध्यक्ष निर्वाचित हुँदा एक उपप्रमुख÷उपाध्यक्ष निर्वाचित बनेका छन् ।

यसैगरी, नेकपा माओवादी केन्द्रका एक जना प्रमुख÷अध्यक्ष विजयी बन्दा २ जना उम्मेदवार उपप्रमुख÷उपाध्यक्षतर्फ विजयी भएका छन् ।

गाउँको सिंहदरबारको रुपमा मानिएको स्थानीय तहको नेतृत्व चयनका लागि भएको निर्वाचनमा १ लाख ४५ हजार ११ जना उम्मेदवार कायम छन् । तीमध्ये स्थानीय तहमा ३५ हजार २ सय २१ जना जनप्रतिनिधि पाँचवर्षे कार्यकालका लागि निर्वाचित हुनेछन् ।

स्थानीय तह निर्वाचनमा ६५ राजनीतिक दलले सहभागिता जनाएका छन् । निर्वाचनमा देशभरमा गरी १ करोड ७७ लाख ३३ हजार ७ सय २३ जना मतदाता कायम थिए । जसमध्ये ८९ लाख ९२ हजार १० जना पुरुष, ८७ लाख ४१ हजार ५ सय ३० महिला र १ सय ८३ अन्य मतदाता रहेको आयोगले बताएको छ ।

आयोगले स्थानीय तह निर्वाचनका लागि १० हजार ७ सय ५६ मतदान स्थल निर्धारण गरेको थियो भने देशभर २१ हजार ९ सय ५५ मतदान केन्द्र कायम थियो ।

स्थानीय तह निर्वाचनबाट ७ सय ५३ पालिकामध्ये २ सय ९३ मा नगर प्रमुख र ४ सय ६० मा गाउँपालिका अध्यक्ष निर्वाचित हुनेछन् । सोही संख्यामा नगर उपप्रमुख र गाउँपालिका उपाध्यक्ष चयन हुनेछन् ।

यस्तै, निर्वाचनबाट ६ हजार ७ सय ४३ वडाध्यक्ष, ६ हजार ७ सय ४३ महिला सदस्य, ६ हजार ७ सय ४३ दलित महिला सदस्य र १३ हजार ४ सय ८६ खुलातर्फ वडा सदस्य निर्वाचित हुनेछन् ।

देशका ७ सय ५३ स्थानीय तहमध्ये १६ जिल्लाका २८ स्थानीय तहका ४३ मतदान स्थलअन्तर्गतका ७७ केन्द्रबाहेकमा शुक्रबार स्थानीय तहको निर्वाचन सम्पन्न भएको हो । निर्वाचन आयोगका अनुसार २१ हजार ८ सय ७८ केन्द्रमा मतदान भएको हो ।

केही स्थानीय तहमा भने राजनीतिक दलबीचको विवाद र झगडाका कारण छिटपुट घटना भएपछि निर्वाचन स्थगित गरिएको तथा केही स्थानमा खराब मौसमका कारण पनि मतदान स्थगित भएको थियो ।

गणनामा कांग्रेसलाई देशभर अग्रता
शुक्रबार सम्पन्न स्थानीय तह निर्वाचनको मतपरिणाम आउने क्रम जारी छ । शनिबार राति ११ बजेसम्मको प्रारम्भिक मत परिणामअनुसार नेपाली कांग्रेसले २ सय ५९ स्थानीय तहमा अग्रता लिएको छ । यसैगरी, कांग्रेसलाई नेकपा एमालेले पछ्याइरहेको छ । एमालेले १ सय ६२ स्थानीय तहमा अग्रता लिएको छ ।

यसैगरी, नेकपा माओवादी केन्द्रले सोही समयसम्म १ सय स्थानीय तहमा अग्रता कायम राखेको छ । यस्तै, नेकपा एकीकृत समाजवादीले १३ तहमा अग्रता कायम गर्दा जनता समाजवादी पार्टी (जसपा)ले १४ स्थानमा अग्रता लिएको छ ।राजधानी दैनिक बाट