इजरायलले सिरियामा आक्रमण गर्‍यो: रुस र युक्रेनबीच जारी युद्धको बीचमा इजरायलले शुक्रबार छिमेकी राष्ट्र सिरियामा पनि मिसाइल आक्रमण गरेको छ । इजरायली विमानहरू सिरियामा प्रवेश गरे र त्यहाँका महत्त्वपूर्ण सैन्य आधारहरूमा हवाई हमला गरे। यस मिसाइल आक्रमणमा ५ सिरियाली नागरिक मारिएका थिए ।

इजरायलले इरानी मिलिशिया अड्डाहरूलाई निशाना बनाएको छ

सिरियाको सरकारी समाचार एजेन्सी ‘साना’ ले शुक्रबार इजरायली विमानले सिरियामा प्रवेश गरी हवाई हमला गरेको जनाएको छ । यस हमलामा उनले सिरियाली सेनाको हतियार भण्डार र मस्याफमा इरानी मिलिशियाको स्थानलाई निशाना बनाएका थिए। इजरायली वायुसेनाले आक्रमणमा कम्तीमा 8 मिसाइल प्रहार गरेको थियो। उक्त आक्रमणमा ५ जनाको मृत्यु भएको थियो भने ७ जना घाइते भएका थिए ।

आक्रमणमा धेरै सिरियाली सैन्य आधारहरू ध्वस्त भएका छन्

सिरियन अब्जर्भेटरी फर ह्युमन राइट्स, सिरियामा द्वन्द्वको अनुगमन गर्ने बेलायतमा रहेको संस्थाले आक्रमणले सिरियाली सैन्य अड्डाहरूमा ठूलो क्षति पुगेको बताएको छ। यससँगै उनको धेरै खेतमा पनि आगो लागेको थियो, जसका कारण उनले अन्नपातको क्षति बेहोर्नुपरेको थियो । इजरायली सेनाले यस आक्रमणको बारेमा कुनै प्रतिक्रिया दिएको छैन। योसँगै सिरियाली सेनाले आफ्नो वायु रक्षा प्रणालीबाट इजरायलले प्रहार गरेका धेरै क्षेप्यास्त्रहरू नष्ट गरेको दाबी गरेको छ ।

इजरायलले सिरियामा किन आक्रमण गर्‍यो ?

तपाईलाई बताउन दिनुहोस् कि इरान समर्थित मिलिशिया लडाकुहरूले सिरियामा आफ्नो बेस राखेका छन्। इजरायलका अनुसार यी लडाकुहरूलाई इरानबाट ठूलो मात्रामा पैसा र हतियार सहयोग मिलिरहेको छ। जसको आधारमा उनीहरू इजरायलमाथि आक्रमण गर्ने षड्यन्त्र गरिरहेका छन् । यस्तो अवस्थामा आफ्नो रक्षाका लागि शत्रुलाई सफा गर्नु उसको बाध्यता हो ।

दुई देशबीच यसअघि पनि युद्ध भइसकेको छ

इजरायलले यसअघि पनि पटकपटक सिरियामा हवाई आक्रमण गरेको थियो । सन् १९६७ मा दुई देशबीच ६ दिने अरब इजरायल युद्ध पनि भएको थियो, जसमा सिरियासहित ६ अरब राष्ट्रले मिलेर इजरायलमाथि आक्रमण गरेका थिए । तर इजरायलको सेनाले सबै शत्रु देशहरू र तिनीहरूको सिमाना नजिकको भूमिहरू खोसेको थियो। त्यसयता कुनै पनि अरब राष्ट्रले इजरायलमाथि प्रत्यक्ष आक्रमण गर्ने आँट गरेका छैनन् ।