काठमाडौं । देशका ७ सय ५३ स्थानीय तहमध्ये १६ जिल्लाका २८ स्थानीय तहका ४३ मतदान स्थलअन्तर्गतका ७७ केन्द्रबाहेकमा शुक्रबार स्थानीय तहको निर्वाचन सम्पन्न भएको छ । निर्वाचन आयोगका अनुसार २१ हजार ८ सय ७८ केन्द्रमा मतदान भएको हो ।

आयोगले शुक्रबार राति १० बजे दिएको प्रारम्भिक विवरणअनुसार मतदान सम्पन्न भएका स्थानीय तहमा देशभरमा गरी करिब ६५ प्रतिशत मत खसेको छ ।

केही स्थानीय तहमा भने राजनीतिक दलबीचको विवाद र झगडाका कारण छिटपुट घटना भएपछि निर्वाचन स्थगित गरिएको तथा केही स्थानमा खराब मौसमका कारण पनि मतदान स्थगित भएको आयोगले भनेको छ । निर्वाचन शुक्रबार बिहान ७ बजेदेखि सुरु भएको थियो ।

प्रमुख निर्वाचन आयुक्त दिनेशकुमार थपलियाले स्थगित भएका मतदान केन्द्रमा सम्बन्धित निर्वाचन अधिकृतसँग समन्वय गरेर छिट्टै मतदानको व्यवस्था गरिने बताए ।

– २१ हजार ८ सय ७८ केन्द्रमा मतदान, ७७ केन्द्रमा स्थगित

– उम्मेदवारको भविष्य मतपेटिकामा

– ३५ हजार २ सय २१ जनप्रतिनिधि चुनिँदै

‘एकै चरणमा मतदान सम्पन्न हुने अपेक्षा गरेका थियौं तर केही स्थानमा दलहरूको बीचमा उत्पन्न विवादले उग्र रूप लिएको र खराब मौसमपछिको वर्षाका कारण ७७ मतदान केन्द्रमा मतदान सम्पन्न हुन सकेन,’ प्रमुख निर्वाचन आयुक्त थपलियाले भने ।

गाउँको सिंहदरबारका रूपमा मानिएको स्थानीय तहको नेतृत्व चयनका लागि भएको निर्वाचनमा १ लाख ४५ हजार ११ जना उम्मेदवार कायम छन् । करिब ७५ हजार मतपेटिकामा बन्द हुने मतपत्रको गणना सकिएर अन्तिम परिणाम आउँदा स्थानीय तहमा ३५ हजार २ सय २१ जना जनप्रतिनिधि पाँचवर्षे कार्यकालका लागि पदमा पुग्नेछन् ।

निर्वाचन आयोगले धेरैजसो स्थानीय तहको मतगणना शुक्रबार रातिबाट नै सुरु गरेको छ । तर, केही हिमाली र दुर्गम जिल्लामा शनिबारदेखि हेलिकोप्टरको माध्यमबाट मतपेटिका ओसार्न सुरु गरिने आयोगले जनाएको छ ।

आयोगका प्रवक्ता शालिग्राम शर्मा पौडेलले स्थानीय तहअन्तर्गतका सबै स्थानका मतपेटिका मतदानस्थलबाट सम्बन्धित निर्वाचन अधिकृतको कार्यालयमा पुगेपछि मतगणना सुरु हुने जानकारी दिए । सम्बन्धित निर्वाचन अधिकृतको कार्यालयमा मतपत्र पुगेपछि सर्वदलीय बैठक राखेर दल तथा उम्मेदवारका मतगणना प्रतिनिधि राखेपछि मतगणना सुरु गरिनेछ ।

स्थानीय तह निर्वाचनमा ६५ राजनीतिक दलले सहभागिता जनाएका छन् । निर्वाचनमा देशभरमा गरी १ करोड ७७ लाख ३३ हजार ७ सय २३ जना मतदाता कायम थिए । जसमध्ये ८९ लाख ९२ हजार १० जना पुरुष, ८७ लाख ४१ हजार ५ सय ३० महिला र १ सय ८३ अन्य मतदाता रहेको आयोगले बताएको छ ।

आयोगले स्थानीय तह निर्वाचनका लागि १० हजार ७ सय ५६ मतदान स्थल निर्धारण गरेको थियो भने देशभर २१ हजार ९ सय ५५ मतदान केन्द्र कायम गरेको थियो ।

स्थानीय तह निर्वाचनबाट ७ सय ५३ पालिकामध्ये २ सय ९३ मा नगर प्रमुख र ४ सय ६० मा गाउँपालिका अध्यक्ष निर्वाचित हुनेछन् । सोही संख्यामा नगर उपप्रमुख र गाउँपालिका उपाध्यक्ष चयन हुनेछन् ।

यस्तै, निर्वाचनबाट ६ हजार ७ सय ४३ वडाध्यक्ष, ६ हजार ७ सय ४३ महिला सदस्य, ६ हजार ७ सय ४३ दलित महिला सदस्य र १३ हजार ४ सय ८६ खुलातर्फ वडा सदस्य निर्वाचित हुनेछन् ।राजधानी दैनिक बाट