श्रीलंका आर्थिक संकट नवीनतम अपडेटहरू: इतिहासको गम्भीर आर्थिक संकटको सामना गरिरहेको श्रीलंकामा रनिल विक्रमासिङ्घेलाई नयाँ प्रधानमन्त्रीको रूपमा नियुक्त गरिएको छ। उनी संयुक्त राष्ट्रिय पार्टी (युएनपी) का नेता हुन् । उनले पछिल्लो पटक संसदीय चुनाव हारे । चाखलाग्दो कुरा के छ भने उनको पार्टीको श्रीलंकाको संसदमा एउटा मात्र सिट छ। यद्यपि, राजापाक्षे परिवारसँगको निकटताका कारण उनी देशको प्रधानमन्त्री बन्न सफल भएका छन् ।

विक्रमासिंघेको सरकार ६ महिना चल्न सक्छ

स्रोतका अनुसार जन बालवेगयाको गुट श्रीलंका पोदुजाना पेरामुनालगायत अन्य धेरै दलहरूले रनिल विक्रमासिंघेको नियुक्तिलाई समर्थन गर्ने घोषणा गरेका छन्। युएनपीका अध्यक्ष भी अबेवर्देनाले २२५ सदस्यीय संसदमा रनिल विक्रमासिङ्घेले बहुमत ल्याउने विश्वास व्यक्त गरे। रनिल विक्रमासिङ्घे अन्तरिम सरकारको प्रधानमन्त्री बनेका छन् । उनको सरकार ६ महिना चल्न सक्छ । यो अवधिमा उनले देशलाई आर्थिक संकटबाट निकाल्ने व्यवस्था मिलाउनुपर्नेछ ।

रनिल विक्रमासिंघे ४ पटक प्रधानमन्त्री भइसकेका छन्

तपाईलाई भनौं कि UNP श्रीलंकाको सबैभन्दा पुरानो पार्टी हो। तर, २०२० मा भएको आम निर्वाचनमा यो पार्टीले एउटा मात्र सिट जित्न सकेको थियो । कोलम्बोबाट प्रधानमन्त्रीका उम्मेदवार रनिल विक्रमासिङ्घे पनि चुनाव हारे । रनिल विक्रमासिङ्घे श्रीलंकाको ४ पटक प्रधानमन्त्री भइसकेका छन् । उनलाई तत्कालीन राष्ट्रपति मैत्रीपाला सिरिसेनाले अक्टोबर २०१८ मा पदबाट हटाएका थिए । तर, २ महिनापछि उनले फेरि रणिललाई पदमा बहाल गर्नुपरेको थियो ।

गोटाबाया राजपाक्षेको राजीनामा माग सुरु भएको छ

यसैबीच श्रीलंकाका विपक्षी दलहरूले पनि राष्ट्रपति गोटाबाया राजापाक्षेको राजीनामा माग गर्न थालेका छन् । गोताबाया राजापाक्षेविरुद्धको अविश्वासको प्रस्तावमाथि आगामी मे १७ मा संसदमा छलफल हुनेछ । ‘द डेली मिरर’ दैनिकमा छापिएको समाचार अनुसार बिहीबार बसेको बैठकमा विभिन्न विपक्षी दलको बैठकले यस विषयमा निर्णय गरेको हो । संसदमा विशेष अनुमोदन भएपछि यो प्रस्तावमाथि छलफल सुरु हुनेछ ।