श्रीलंका राजनीतिक संकट जारी: श्रीलंकामा आपतकालको बीचमा, राजनीतिक अनिश्चितताको अवधि जारी छ। यसैबीच, देशको प्रमुख प्रतिपक्षी दल एसजेबीले राष्ट्रपति गोताबाया राजापाक्षेको प्रस्ताव अस्वीकार गरेको छ। जसमा उनले SJB नेता सजित प्रेमदासालाई अन्तरिम गठबन्धन सरकारको नेतृत्व गर्न प्रस्ताव गरे। यी गतिविधिका बीचमा देशमा सरकार विरोधी आन्दोलन पनि रोकिने नाम लिइरहेका छैनन् ।

राष्ट्रिय संयोजक घोषणा

समगी जन बालवेग्य पार्टीका राष्ट्रिय संयोजक टिसा अत्तानायकेले आफ्नो प्रेस ब्रिफिङमा राष्ट्रपति राजापाक्षको प्रस्तावलाई हाम्रा नेताले अस्वीकार गरेको बताइन् । तपाईलाई बताउन दिनुहोस् कि राजापाक्षेले प्रेमदासा र अन्य महत्वपूर्ण नेता हर्ष डी सिल्भा दुवैलाई अन्तरिम सरकार गठनको सम्भावनाहरू खोज्न बोलाए। यसैबीच, शक्तिशाली बौद्ध भिक्षुहरू र श्रीलंका पोदुजाना पेरामुना (SLPP) नेतृत्वको सत्तारूढ गठबन्धनबाट अलग भएका समूहहरूले अन्तरिम सरकार गठनको मागलाई समर्थन गरेका छन्।

पेंच कहाँ अड्किएको छ?

यसैबीच, SJB ले घोषणा गर्‍यो कि उनको पार्टीले राष्ट्रपतीय प्रणाली खारेज गर्नका लागि 18 महिनाको कार्यकालका लागि अन्तरिम सरकार गठन गर्ने राष्ट्रिय कानून संघ (BASL) को प्रस्तावलाई समर्थन गर्नेछ। स्रोतका अनुसार राष्ट्रपति गोटबाया यी मागमा सहमत नहुने भएकाले मुलुकमा गठबन्धन सरकार गठनको बाटो खुल्न नसकेको बताइएको छ । 

उल्लेखनीय कुरा के छ भने एसजेबीले संविधानको २० औं संशोधन खारेज गर्न पनि माग गरेको छ । जसले सन् २०२० मा राजापाक्षेलाई थप शक्ति दिएको थियो । श्रीलंकाको बार एसोसिएसन (बीएएसएल) ले राष्ट्रपतिलाई भन्दा संसदलाई बढी अधिकार दिएको संविधानको १९औँ संशोधनलाई पुनःस्थापना गर्न माग गरेको छ । SJB नेता हरिन फर्नान्डोले SJB ले BASL सँग प्रस्ताव छलफल गर्ने बताए।