डोनाल्ड ट्रम्प समाचारमा : छिमेकी देश मेक्सिकोका कारण अमेरिकामा लागुऔषधको सञ्जाल निकै बलियो छ । अमेरिकाका धेरै राष्ट्रपतिले यसलाई नष्ट गर्ने प्रयास गरे तर सफल भएनन् । यी सबैको बीचमा, अब यो खुलासा भएको छ कि पूर्व अमेरिकी राष्ट्रपति डोनाल्ड ट्रम्पले २०२० मा लागूपदार्थ प्रयोगशालाहरू नष्ट गर्न रक्षा सचिव मार्क एस्परसँग गोप्य बैठक गरेका थिए। भेटमा मिसाइल आक्रमणका विषयमा छलफल भएको थियो ।  

कहाँबाट आयो खुलासा ?

एस्परको संस्मरण ‘ए सेक्रेड ओथ’ अनुसार ट्रम्प अमेरिका-मेक्सिको सीमामा लागूऔषधको तस्करीमा क्रोधित थिए। उनले मेक्सिकोलाई प्याट्रियट मिसाइलले चुपचाप आक्रमण गर्ने र पछि यसको श्रेय लिने बारेमा कम्तिमा दुई पटक बोलेका थिए। यसैलाई ध्यानमा राख्दै उनले पेन्टागनका अन्य व्यक्तिहरूलाई ह्वाइट हाउसको निर्देशनप्रति सचेत रहन आग्रह गरे।

यो कुरा पहिले पनि आयो

तपाईलाई बताउन दिनुहोस् कि यो पहिलो पटक होइन जब उनले ड्रग कार्टेलको बारेमा ट्रम्पको कार्य योजनाको बारेमा बोलेका थिए। गत वर्ष, उनले न्यूयोर्क टाइम्सलाई भने कि कसरी मेक्सिकोको आक्रमणको मुद्दामा ट्रम्पलाई मनाउनुपर्दछ। ट्रम्पले मेक्सिकोको सिमानाबाट अमेरिका प्रवेश गर्न खोज्ने आप्रवासीहरूलाई मार्ने सिफारिस पनि गरेको प्रतिवेदनमा उल्लेख छ ।

आन्दोलनकारीलाई मार्ने पक्षमा पनि थिए

उनका अनुसार २०२० को गर्मीमा ह्वाइट हाउस बाहिर प्रदर्शन गरिरहेका ब्ल्याक लाइभ्स म्याटरका प्रदर्शनकारीलाई पनि गोली हान्न ट्रम्प पक्षमा थिए । एक्सियोसका अनुसार २०१९ मा ट्रम्पले राष्ट्रिय सुरक्षा अधिकारीहरूसँगको छलफलमा खतराबाट बच्न आणविक हतियारको प्रयोगबारे पनि छलफल गरेका थिए। यद्यपि अधिकारीहरूले ट्रम्पको प्रस्तावलाई सम्मानपूर्वक अस्वीकार गरे।