रूसको राष्ट्रिय विजय दिवस २०२२: पछिल्लो २ महिनादेखि युक्रेनमा लगातार मिसाइल र विनाशकारी बमको वर्षा गरिरहेको रुसले अब अमेरिका र नाटो देशहरूलाई ठूलो चेतावनी दिन लागेको छ । उनले मे ९ मा हुने वार्षिक विजय दिवसमा यस्तो विमान अवतरण गर्न लागेका हुन्, जसलाई विश्वले डूम्सडे प्लेन मानेको छ । विजय दिवसको परेडमा यो विमान समावेश हुनुको सीधा अर्थ विश्वलाई चेतावनी दिनु हो कि उनीहरूले युक्रेन युद्धमा खुट्टा नराख्नुस् नत्र रुसले उनीहरूबाट कुनै पनि हालतमा बदला लिन सक्छ।

संसारको सबैभन्दा खतरनाक लडाकु विमान

रिपोर्टका अनुसार रुसको यो प्रलयकारी विमानको नाम Il-80 हो। यो रुसको सबैभन्दा खतरनाक रणनीतिक फाइटर जेट प्लेन (डुम्सडे प्लेन) हो, जुन आणविक युद्धमा दुश्मनलाई नष्ट गर्ने उद्देश्यले निर्माण गरिएको हो। अमेरिका लगायत विश्वका धेरै देशले यो विमानलाई निकै खतरनाक र मानवताका लागि खतरा मान्ने गरेका छन् ।

उडान रसियाको राष्ट्रिय विजय दिवसमा उडान हुनेछ

रुसको यो रणनीतिक विमानले मे ९ मा आयोजना हुने राष्ट्रिय विजय दिवस परेडमा मस्को माथिबाट उडान भर्नेछ । यस शक्तिशाली विमान (डुम्सडे प्लेन) लाई एस्कर्ट गर्दा दुई मिग-२९ जेट विमानहरू चल्नेछन्। बुधबार आयोजित रिहर्सल परेडमा यो विनाशकारी विमान सहरमाथि उडिरहेको देखिएको थियो । यससँगै युक्रेनमा विशेष सैन्य कारबाही चलाउने रुसी सेनाको समर्थनमा Z आकारमा ८ मिग-२९ एसएमटी विमानहरू आकाशमा उडेका छन्। 

रूसी सेना को प्रतीक Z प्रतीक भयो

Z को आकार युक्रेन विरुद्ध लडिरहेको रूस को प्रतीक भएको छ। त्यहाँ, सबै रूसी जहाजहरू, ट्यांकहरू र अन्य सवारी साधनहरू एउटै प्रतीक छन्। युद्धको मैदानमा आपसी गोलाबारीबाट बच्न हरेक देशले आफ्ना सवारीसाधनमा यस्तो चिन्ह लगाउँछन् । युक्रेनविरुद्धको युद्धमा रुसले जेडको प्रतीक बनाएको छ, जुन अहिले रुसी सेनाको प्रतीक बनेको छ । 

नाजी जर्मनीमाथिको विजयको सम्झनामा विजय दिवस

रूसले नाजी जर्मनी विरुद्धको दोस्रो विश्वयुद्धमा सोभियत संघको विजयको सम्झनामा हरेक वर्ष मे ९ मा राष्ट्रिय विजय दिवस मनाउने गर्दछ। यो वर्ष यसको 77 औं वार्षिकोत्सव मनाइन्छ। रुसी रक्षामन्त्री सर्गेई शोइगुले बुधबार यस पटकको परेडमा करिब ११ हजार सैनिक सहभागी हुने बताएका छन् । उनीहरुसँगै १ सय ३१ प्रकारका हतियार र सैन्य उपकरण र ७७ वटा विमान यो वर्ष रेड स्क्वायर हुँदै जानेछन् । 

विजय दिवस कार्यक्रमहरू 28 शहरहरूमा आयोजित हुनेछन्

राजधानी मस्को बाहेक यस पटक रुसका २८ सहरमा सैन्य परेड हुने भएको छ । परेडमा करिब ६५ हजार सैनिक, करिब २४ सय प्रकारका हतियार र सैन्य उपकरणका साथै ४६० भन्दा बढी लडाकु विमानहरू सहभागी हुनेछन् ।