रुस–युक्रेन युद्धमा पोपः रुस र युक्रेनबीच २ महिनाभन्दा बढी समयदेखि युद्ध चलिरहेको र रुसी सेनाले लगातार आक्रमण गरिरहेको छ । पोप फ्रान्सिसले युक्रेनमा रुसको आक्रमणमा कुनै कूटनीतिक छाप छोड्न सकेनन्। इस्टरमा युद्धविरामको लागि उनको अपीलले कुनै प्रभाव पारेन। रुसी अर्थोडक्स चर्चका प्रमुखसँगको उनको निर्धारित भेटघाट रद्द भएको छ र उनी मस्को जान पनि सक्दैनन् ।

रुस-युक्रेन मित्रता प्रदर्शन गर्ने प्रयास असफल भयो

रुस-युक्रेन मित्रता प्रदर्शन गर्ने पोप फ्रान्सिसको प्रयास पनि असफल साबित भयो। पोपले आफ्नो नैतिक अख्तियार, ‘सफ्ट पावर’ वा मस्कोसँग सीधा वार्तालाप गर्ने सुविधा, युद्ध रोक्न वा कम्तिमा युद्धविराम गर्न प्रयोग गर्न सकेनन्।

पोप फ्रान्सिस एक अनौठो स्थितिमा छन्

पोप फ्रान्सिस अहिले एक अनौठो स्थितिमा छन्, रसिया वा राष्ट्रपति भ्लादिमिर पुटिनको नाम लिन अस्वीकार गरेको र रूसी अर्थोडक्स चर्चका प्रमुखसँग राम्रो सम्बन्धको रक्षा गर्दै। उनी भन्छन् पोपले त्यसो गर्दैनन्। रूसी अर्थोडक्स चर्चका प्रमुखले आध्यात्मिक कारणका लागि युद्धलाई जायज ठहराउनुभएको छ।

शान्तिको सन्देश दिँदै पोप

पोप फ्रान्सिसले युक्रेनका जनतालाई शान्तिको सन्देश पठाउँदै, मानवीय सहायताका साथ कार्डिनलहरू पठाउँदै र कथित रूपमा मारिउपोलबाट मानिसहरूलाई बाहिर निकाल्न भ्याटिकनमा जहाज पठाउने प्रस्ताव राखेका छन्। यससँगै उनले रुसको अर्थोडक्स चर्चसँग पनि सम्बन्ध सुधार्ने प्रयास गरिरहेका छन्, जुन एक हजार वर्षअघि टुटेको थियो ।