रुस-युक्रेन द्वन्द्व: रुसले शनिबार युक्रेनले पूर्वी लुहान्स्कको एउटा अस्पतालमा आक्रमण गरेको आरोप लगाएको छ, जसमा १४ जनाको मृत्यु भएको छ र २४ जना घाइते भएका छन्। रसियाको रक्षा मन्त्रालयले युक्रेनी सेनाले शनिबार बिहान नोभेदार सहरको जिल्ला अस्पतालको भवनमा अमेरिकी निर्मित HIMARS मल्टिपल प्रक्षेपण रकेट प्रणालीबाट आक्रमण गरेको आरोप लगाएको छ। उक्त आक्रमणमा अस्पतालका बिरामी र स्वास्थ्यकर्मीसहित १४ जनाको मृत्यु भएको र २४ जना घाइते भएको मन्त्रालयले जनाएको छ । यस अस्पतालले केही महिनादेखि स्थानीय जनता र सुरक्षाकर्मीको उपचार गर्दै आएको समेत बताइएको छ । मन्त्रालयले अस्पतालमा जानाजानी मिसाइल आक्रमण निस्सन्देह कीभको तर्फबाट गम्भीर युद्ध अपराध भएको बताएको छ।

युक्रेनले रुसलाई आरोप लगाएको छ

यसअघि, रुसी विदेशी खुफिया सेवाका निर्देशक सर्गेई नारिस्किनले सोमबार युक्रेनका सेनाले आणविक उर्जा केन्द्रहरूमा पश्चिमी-सप्लाई गरिएको क्षेप्यास्त्र र तोपका गोलाहरू भण्डारण गरिरहेको बताएका थिए। उनले दावी गरे कि कीभले प्लान्टहरू गोलाबारुद भण्डारको लागि आवरणको रूपमा प्रयोग गरिरहेको थियो, आरटी रिपोर्ट गर्दछ। खुफिया सेवाको वेबसाइटमा पोष्ट गरिएको एक विज्ञप्ति अनुसार, नारीस्किनले युक्रेनी सेनाले आणविक उर्जा संयन्त्रको क्षेत्रमा पश्चिमी हतियार र गोलाबारुद भण्डारण गरिरहेको बताए।

उनले भने कि हतियारहरूमा अमेरिकी निर्मित HIMARS लन्चरहरू र विदेशी वायु रक्षा प्रणालीहरूले प्रयोग गर्ने मिसाइलहरू, साथै ठूलो क्यालिबर आर्टिलरी गोलाहरू समावेश छन्। नारिस्किनका अनुसार, घातक कार्गोले भरिएका धेरै कारहरू डिसेम्बरको अन्तिम हप्तामा पश्चिमी युक्रेनको रोभनो आणविक उर्जा केन्द्रमा रेलद्वारा पुर्‍याइएको थियो। उसलाई विश्वास छ कि रूसी सशस्त्र सेनाले आणविक उर्जा प्लान्टहरूमा आक्रमण गर्दैन किनभने तिनीहरू आणविक प्रकोपको खतरा बारे सचेत छन्।

अमेरिकाले यस्तो घोषणा गरेको हो

उही समयमा, अमेरिका र जर्मनीले युक्रेनमा उन्नत युद्ध ट्याङ्कहरू पठाउने घोषणा गरेपछि, ह्वाइट हाउसले भर्खरै भन्यो कि अमेरिकी राष्ट्रपति जो बाइडेनको प्रशासनको लक्ष्य युक्रेनलाई रुसी सेनाको बिरूद्ध प्रयोग गर्न सक्ने आवश्यक क्षमताहरू उपलब्ध गराउनु हो। युद्धमा सफल हुन आवश्यक छ। अमेरिकाले युक्रेनमा ३१ एम-१ ‘अब्राम्स’ ट्याङ्क पठाउने घोषणा गरेको छ। जर्मनीले १४ वटा ‘लेपर्ड २ ए६’ ट्याङ्क पठाउन सहमति गरेपछि अमेरिकाले यस्तो निर्णय गरेको हो ।