संसारको सबैभन्दा अग्लो सुनसान भवन: यो संसारको सबैभन्दा अग्लो होटल हो। यसमा १०५ विलासी कोठाहरू छन्। यसको निर्माणमा ५५ अर्ब रुपैयाँ खर्च भइसकेको छ तर निर्माण भएको ३६ वर्ष बितिसक्दा पनि आजसम्म कोही बसेका छैनन् । आखिर के हो त्यो होटेलको खास कि आज सम्म कोहि यात्रु बस्न आएका छैनन् । किन त्यो होटल सुनसान र प्रेतवाधित रह्यो। आज हामी यो अनौठो रहस्यबाट पर्दा हटाउन जाँदैछौं।

यो अनौठो होटल उत्तर कोरियामा छ

यो पिरामिड आकारको होटल उत्तर कोरियाको राजधानी प्योङयाङमा छ। बीबीसी रिपोर्टका अनुसार यस होटलको निर्माण सन् १९८७ मा सुरु भएको थियो । दुई वर्षमा निर्माण सम्पन्न हुने सरकारी अधिकारीहरूले आशा राखेका थिए तर त्यसो हुन सकेन । पश्चिमी देशको प्रतिबन्धका कारण देशको आर्थिक अवस्था कमजोर भएकाले कोष जुटाउन निकै कठिनाइ भएको थियो । जसका कारण समयमै होटल निर्माणका लागि सामग्री पाउन सकेको छैन ।

५५ अर्ब रुपैयाँ खर्च भएको छ

अन्ततः निराश भएर उत्तर कोरिया सरकारले सन् १९९२ मा यसको निर्माण रोकेको थियो । १६ वर्षपछि अर्थात सन् २००८ मा फेरि निर्माणको काम सुरु भयो । सन् २०१२ सम्ममा यो होटेल तयार गरिसक्ने निर्णय भएपनि त्यो समयसीमा फेरि अधुरो रह्यो । अहिले ३६ वर्ष बितिसक्दा पनि १०५ कोठा भएको यो होटल आधा अधुरो छ । जबकि यसको निर्माणमा ५५ अर्ब रुपैयाँ खर्च भइसकेको छ । यो उत्तर कोरियाको कुल जीडीपीको २ प्रतिशत हो।

मानिसहरू भन्छन् ‘शापित होटल’

यस होटलको आधिकारिक नाम Ryugyong हो। यद्यपि उत्तर कोरियामा यसलाई यु-क्युङ नामले बढी चिनिन्छ। ३३० मिटर उचाइ रहेको यस होटलमा १०५ कोठा बनाइएको छ । विगत ३६ वर्षदेखि निर्माण सुरु भए पनि काम सम्पन्न हुन नसकेपछि आजसम्म सुरु हुन सकेको छैन । जसका कारण अहिले मानिसहरुले यसलाई ‘हन्टेड होटल’ वा ‘कर्स्ड होटल’ भन्न थालेका छन् । धेरैले यसलाई ‘१०५ बिल्डिङ’ नामले पनि चिन्छन्। आजसम्म कुनै रहस्यमय घटना सार्वजनिक नभए पनि होटलको नतिजा हेर्दा आजसम्म त्यहाँ बस्ने हिम्मत कसैले जुटाउन सकेको छैन ।

अरु मान्यता पाए

उत्तर कोरियाली सरकारको मनसाय यस होटललाई विश्वको सबैभन्दा अग्लो होटलको रूपमा मान्यता दिने थियो, जसले आफ्नो देशलाई पर्यटकीय केन्द्र बनाउने थियो। तर, उनले यो होइन अर्कै पहिचान पाएकी छन् । यस होटलको नाम विश्वको सबैभन्दा अग्लो सुनसान भवनको रुपमा गिनिज बुक अफ वल्र्ड रेकर्डमा लेखिएको छ । जसमा धेरै पैसा खर्च भएको छ । यो होटेल समयमै निर्माण सम्पन्न भई सुरु भएको भए विश्वकै अग्लो भवनको रुपमा चिनिने थियो । तर, यो उपाधि उनको हातमा कहिल्यै आएन ।