तालिबान एक अर्काको रगतको तिर्खाएको छ। एक बेलायती पत्रिकाले तालिबानका मुख्य नेता हिबतुल्लाह अखुन्दजादा सत्ताको संघर्षमा मारिएको दाबी गरेको छ भने नयाँ सरकारका उपप्रधानमन्त्री मुल्ला बरादरलाई बन्धक बनाएको छ। हक्कानी गुटले बरदरलाई हरेक हिसाबले पछाडि पारिरहेको छ।

  • उपप्रधानमन्त्री मुल्ला बरादार बन्धक बने
  • Hibatullah Akhundzada को मृत्यु को बारे मा अटकलें
  • तालिबानका दुई समूहबीच द्वन्द्व चलिरहेको 

काबुल: अफगानिस्तानको कब्जा पछि, तालिबान सत्ताको लागी आपसमा लडिरहेको छ ठूलो क्षति बेहोर्नु परेको छ। एक बेलायती पत्रिकाले दाबी गरेको छ कि यो रक्तरंजित द्वन्द्वमा तालिबानका सर्वोच्च नेता हैबतुल्लाह अखुन्दजादा मारिएका छन् र उपप्रधानमन्त्री मुल्ला बरादरलाई बन्धक बनाइएको छ। पत्रिकाका अनुसार बरदारले हक्कानी गुटसँग चलिरहेको झगडामा सबैभन्दा धेरै पीडा भोगेका छन्। तर, तालिबानले यसबारे कुनै प्रतिक्रिया दिएको छैन।

बरादारलाई मुक्का हानियो 

बेलायतको पत्रिका ‘द स्पेक्टेटर’ ले आफ्नो रिपोर्टमा यस महिना तालिबानका दुबै गुटहरुबीच शक्ति बाँडफाँडको बारेमा बैठक भएको बताएको छ। यसै क्रममा क्रोधित हक्कानी नेता खलील-उल-रहमान हक्कानीले बरादारलाई मुक्का हानेका थिए। वास्तवमा, बरादरले तालिबान सरकारलाई गैर तालिबान र अल्पसंख्यकहरुलाई क्याबिनेटमा समावेश गर्न लगातार दबाब दिइरहेका थिए, ताकि विश्वका अन्य देशहरुले तालिबान सरकारलाई मान्यता दिऊन्। यस बिषयमा दुई जना बिच झगडा भएको थियो। 

उपप्रधानमन्त्री केही दिनदेखि बेपत्ता थिए

यस झडप पछि, मुल्ला बरादर केहि दिन को लागी बेपत्ता भए र हालै कंधहार मा देखियो। यो रिपोर्टमा भनिएको छ कि बरादारले आदिवासी नेताहरुलाई भेटेका छन्, जसको समर्थन उनीहरुलाई पनि प्राप्त भएको छ। बर्दारको भिडियो सन्देश जुन देखिएको छ, त्यहाँ उनीहरुलाई बन्धक बनाइएको संकेत देखिएको छ। 

अहिले सम्म कुनै सन्देश आएको छैन 

उही समयमा, हैबतुल्लाह अखुन्दजादा को बारे मा रिपोर्ट मा, यो भनिएको छ कि यो अझै सम्म थाहा छैन कि उनी कहाँ छन्। उनी न त लामो समय को लागी देखा परेका छन् न त उनी बाट कुनै सन्देश जारी गरिएको छ। यस्तो स्थितिमा, यो अनुमान लगाइएको छ कि अखुण्डजादाको मृत्यु भएको छ। हामीलाई बताउन दिनुहोस् कि सत्ता को लागी यस्तो संघर्ष तालिबान मा पहिले देखिएको थिएन। तालिबान र हक्कानी नेटवर्क २०१ united मा एक भएका थिए। 

के यो पाकिस्तान को हात हैन? 

बरादारको प्रयास तालिबानको फरक छवि प्रस्तुत गर्ने थियो, ताकि संसारले यसलाई मान्यता दियो। अर्कोतर्फ, हक्कानी नेटवर्क आत्मघाती हमला को एक अधिवक्ता बनी रहेको छ। अफगानिस्तानका शरणार्थी मन्त्री खलील हक्कानीलाई संयुक्त राष्ट्रसंघले आतंकवादीहरुको सूचीमा समावेश गरेको छ। त्यहाँ एक पक्ष यो पनि छ कि हक्कानी पाकिस्तान संग सीधा सम्बन्ध छ। पाकिस्तान यो पनि चाहन्छ कि तालिबान सरकार मा हक्कानी को प्रभुत्व उसको लागी उसको उद्देश्य पूरा गर्न सजिलो होस्। यो सम्भव छ कि यो सबै पाकिस्तान को इशारा मा गरीरहेको छ। उल्लेखनीय रूपमा, ‘दर्शक’ एक साप्ताहिक ब्रिटिश पत्रिका राजनीति, संस्कृति र समसामयिक मामिलामा सम्बन्धित छ। यो जुलाई 1828 मा शुरू भएको थियो। यस अर्थमा, यो संसारमा सबैभन्दा पुरानो साप्ताहिक पत्रिका मानिन्छ।