मानिस कति लामो बाँच्न सक्छ: ११८ वर्षको उमेरमा संसारलाई अलविदा गर्ने एक वृद्ध व्यक्तिको मृत्युले एक पटक फेरि बहसलाई पुनर्जीवित गरेको छ कि स्वस्थ व्यक्ति कति लामो बाँच्न सक्छ? लामो समयदेखि विश्वका वैज्ञानिकहरूलाई दुई समूहमा बाँडिएको प्रश्न यही हो । गत हप्ता फ्रान्सेली नन लुसिल रान्डनको मृत्यु पछि, ११५ वर्षीया स्पेनी हजुरआमा मारिया ब्रान्यास मोइरा गिनिज वर्ल्ड रेकर्ड्सका अनुसार सबैभन्दा वृद्ध व्यक्तिको नाममा परेका छन्।

१८ औं शताब्दीमा, फ्रान्सेली प्रकृतिवादी जर्ज-लुइस लेक्लेर्क, कोम्टे डे बुफोन भनेर चिनिन्छ। दुर्घटना वा रोग नपाएको व्यक्ति सैद्धान्तिक रूपमा बढीमा १०० वर्षसम्म बाँच्न सक्छ भनी उहाँले सिद्धान्त गर्नुभयो।

यद्यपि, पछिल्ला केही दशकहरूमा चिकित्सा क्षेत्रमा भएको प्रगति र जीवनयापनमा भएको सुधारका कारण बाँच्ने उमेर बढेको छ। यस एपिसोडमा १९९५मा नयाँ कोसेढुङ्गा थपिएको थियो जब फ्रान्सेली महिला Jeanne Calment ले आफ्नो १२० औं जन्मदिन मनाइन्।

संसारमा १०० भन्दा बढी मानिस कति छन्?

क्यालमेन्टको दुई वर्षपछि १२२ वर्षको उमेरमा निधन भयो। उनी सबैभन्दा पुरानो जीवित व्यक्ति हुन्, जसको बारेमा आधिकारिक जानकारी छ। संयुक्त राष्ट्रसंघका अनुसार सन् २०२१ मा १०० वर्ष वा सोभन्दा बढी उमेरका ५९३,००० मानिस हुनेछन्, जुन एक दशकअघि ३५३,००० भन्दा बढी थियो। तथ्याङ्क तथ्याङ्क एजेन्सीका अनुसार आगामी दशकमा १०० वर्षभन्दा बढी बाँच्ने मानिसको सङ्ख्या हालको तुलनामा दोब्बर हुने अनुमान गरिएको छ ।

जीवनको प्राकृतिक सीमा के हो?

त्यसोभए हामी कहिलेसम्म बाँच्न सक्छौं? वैज्ञानिकहरू भन्छन् कि हाम्रो प्रजातिको आयु कडा जैविक अवरोधहरूले सीमित छ। २०१६ मा, नेचर जर्नलमा लेख्ने आनुवंशिकविद्हरूले भने कि १९९० यता मानिसको आयुमा कुनै सुधार भएको छैन।

विश्वव्यापी जनसांख्यिकीय तथ्याङ्कको विश्लेषण गर्दा, उनीहरूले पत्ता लगाए कि क्याल्मेन्टको मृत्युपछि सबैभन्दा बढी मानव आयु घटेको छ, यद्यपि विश्वको वृद्ध जनसंख्या उच्च रहेको छ। फ्रान्सेली जनसांख्यिकी जीन-मारी रोबिनले एएफपीलाई भने, “मानिसको आयुको प्राकृतिक सीमा छ र उनीहरूले अधिकतम ११५ वर्ष बाँच्न सक्ने उनीहरूले निष्कर्ष निकाले।”

यद्यपि, INSERM मेडिकल रिसर्च इन्स्टिच्युटका विज्ञ रोबिनले भने कि यो परिकल्पना धेरै अध्ययनहरूले आंशिक रूपमा विवादित भएको छ। २०१८ मा अनुसन्धानले पत्ता लगायो कि मृत्यु दर उमेर संग बढ्दै जाँदा, यो ८५ पछि सुस्त हुन्छ।

मानिस यसरी डेढ सय वर्षसम्म बाँच्न सक्छ

अनुसन्धानका अनुसार १०७ वर्षको उमेरमा हरेक वर्ष मृत्युदर ५०-६० प्रतिशत पुग्छ। अर्थात्, यदि ११० वर्ष उमेरका १२ जना छन् भने, तीमध्ये ६ जना १११, तीनबाट ११२ वर्षसम्म बाँच्नेछन्। यद्यपि, अधिकतम उमेरमा कुनै सीमा छैन। जेनेटिक मेनिपुलेसनको सहायताले केही मानिस १४० वा १५० वर्षसम्म बाँच्न सक्ने वृद्धवृद्धाहरूको विशेषज्ञ फ्रान्सेली डाक्टर एरिक बोउलेन्जरले बताए।