फाइल फोटो: अनुसन्धान समितिका अध्यक्ष अलेक्ज्याण्डर बास्ट्रिकिन डिसेम्बर८,२०२२मा मस्को, रूसको क्रेमलिनमा हिरोज अफ द फादरल्याण्ड डेको पूर्वसन्ध्यामा रूसका नायकहरूलाई गोल्ड स्टार पदक प्रदान गर्ने समारोहमा उपस्थित। स्पुतनिक/मिखाइल मेटजेल/पूल REUTERS मार्फत

(रायटर) – रसियाको संघीय अपराध एजेन्सीका प्रमुखले शनिबार सुझाव दिए कि युक्रेनमा मस्कोको युद्धलाई समर्थन गर्न अर्थतन्त्रका प्रमुख क्षेत्रहरूलाई राज्यको स्वामित्वमा फिर्ता गरिनु पर्छ।

मस्कोले पहिले नै सम्पत्ति जफत गरिसकेको छ वा केही पश्चिमी फर्महरूबाट भारी छुटमा अधिग्रहण गरिसकेको छ जसले रूस छोडेका छन् वा आक्रमण पछि आफ्नो गतिविधिहरू मापन गरेका छन्।

“हामी अनिवार्य रूपमा युद्धमा आर्थिक सुरक्षाको बारेमा कुरा गरिरहेका छौं,” अनुसन्धान समितिका प्रमुख अलेक्ज्याण्डर बास्ट्रिकिनले अनलाइन स्ट्रिम गरिएको सम्मेलनलाई भने। “हाम्रो अर्थतन्त्रका मुख्य क्षेत्रहरूलाई राष्ट्रियकरण गर्ने बाटोमा जाऔं।”

राष्ट्रपति भ्लादिमिर पुटिनलाई सीधै रिपोर्ट गर्ने बास्ट्रिकिनका लागि आर्थिक नीतिमा यो असामान्य चाल थियो।

रुसले कम्युनिष्ट सोभियत संघको पतन पछि, १९९० को दशकमा व्यापक र प्रायः अराजक निजीकरणहरू सञ्चालन गर्यो।

राज्यको सबैभन्दा बहुमूल्य सम्पत्तिहरू तथाकथित कुलीन वर्गहरूको हातमा समाप्त भयो, जसमध्ये धेरैले पछि आफ्नो फर्महरू बेचेका थिए वा पुटिनको अधीनमा राज्यमा नियन्त्रण फिर्ता गर्न बाध्य भए।

रुसको अर्थतन्त्र र सरकारी कोष तेल, ग्याँस र धातुको उत्पादनमा धेरै निर्भर छ।

रूसको सबैभन्दा ठूलो प्राकृतिक ग्यास उत्पादक Gazprom, पहिले नै राज्य द्वारा नियन्त्रित छ। यसको सबैभन्दा ठूलो तेल कम्पनी, रोजनेफ्ट औपचारिक रूपमा सरकारी नियन्त्रणमा छैन तर पुटिनको लामो समयदेखि सहयोगी इगोर सेचिनको नेतृत्वमा छ।

मस्कोले युक्रेनमा आफ्नो हस्तक्षेपलाई आक्रमणको रूपमा बोलाउँदैन, र भन्छ कि यसले युक्रेनका रूसी-भाषीहरूको रक्षा गर्न र नाटोको खतराबाट बच्न कार्य गर्नुपर्‍यो – कीभ र पश्चिमले विजयको युद्धको लागि आधारहीन बहानाको रूपमा खारेज गरेको तर्क।

(रोयटर्स द्वारा रिपोर्टिंग; केभिन लिफे र मार्क पोटर द्वारा सम्पादन)