विश्वको सबैभन्दा खराब काम गर्नेहरू: संसारमा जब धेरै दबाबमा काम गर्ने कुरा गरिन्छ, अमेरिका र बेलायतको नाम सबैभन्दा पहिले दिमागमा आउँछ। तर, कोरोनाको अवधिमा घरबाट काम गर्ने भएकाले अधिकांश देशमा काम गर्ने समय कम वा बढेको देखिएको छ । यो समयमा दिनभर मेल चेक गरिरहने, कामप्रति सचेत रहनु मानिसको बानी भइसकेको छ ।

यसको असर भारतमा पनि देखिएको छ । तर, यसका बाबजुद पनि अमेरिका, बेलायत र भारत वा चीन सबैभन्दा बढी काम गर्ने देशमा पर्दैनन्, बरु फ्रान्सको नाम शीर्षमा आउँछ । यद्यपि, अमेरिकी जनताले पक्कै पनि दबाबमा राम्रोसँग काम गर्ने संस्कृति विकास गरेका छन्, तर फ्रान्सका जनता सबैभन्दा धेरै काम गर्न अगाडि छन्।

फ्रान्समा 10 मध्ये चार व्यवसायीहरूले नियमित ब्रेक बिना लामो घण्टा काम गर्छन् र तिनीहरूको काम गर्ने घण्टा अमेरिका, चीन र बेलायत र विश्वव्यापी औसत भन्दा 25% लामो छ। स्वास्थ्य बीमा कम्पनी बुपा ग्लोबलको सर्वेक्षणमा यस्तो जानकारी दिइएको हो ।

हालै गरिएको यो सर्वेक्षणमा कुन देशका जनताले बढी काम गर्छन् भन्ने जान्न प्रयास गरिएको थियो । अन्य सबै देशको तुलनामा फ्रान्सका जनता आफ्नो कामप्रति बढी चिन्तित थिए। विश्वभरका देशहरूको तुलनामा फ्रान्सेली जनताको आर्थिक अस्थिरता र संगठनात्मक अवस्था सुधार गर्ने चाहनाले उनीहरूको काम गर्ने घण्टा बढेको छ।

बुपा ग्लोबलका प्रबन्ध निर्देशक एन्थोनी क्याब्रेलीले भने: ‘बाह्य आर्थिक दबाबको संयोजन र आफैंमा जिम्मेवारी लिने प्रवृत्तिले फ्रान्सेली अधिकारीहरूलाई सबैभन्दा बढी गर्न प्रेरित गरेको छ।’

फ्रान्सको कार्यस्थलमा लागू हुने नीति र त्यहाँको काम गर्ने जीवनशैलीले तपाईंलाई छक्क पर्न बाध्य तुल्याउन सक्छ। 2017 मा, फ्रान्सले विच्छेदको अधिकारमा कानून लागू गर्‍यो। यस्तो कानुन लागु गर्ने विश्वकै पहिलो युरोपेली देश बनेको छ । यस ऐनअनुसार कर्मचारीलाई कामको निश्चित समयपछि पत्राचार गर्न वा कल गर्न निषेध गरिएको थियो ।

फ्रान्सपछि अन्य धेरै देशले यो कानुन लागू गरेका छन् । फ्रान्सको श्रम कानून अनुसार, डेस्कमा खाजा खान निषेध गरिएको छ। तर, परिस्थिति परिवर्तन भएकाले यो कानून महामारीको समयमा निलम्बन गरिएको थियो।