चिनियाँ विदेश मन्त्री किन गाङ (बायाँ) आफ्ना भारतीय समकक्षी सुब्रह्मण्यम जयशंकरसँग भारतमा भेटघाटको क्रममा। तस्बिरः एएफपी

बेइजिङ, मे ५(रायटर): चिनियाँ विदेशमन्त्री छिन ग्याङले आफ्ना रुसी र भारतीय समकक्षहरूलाई द्विपक्षीय सम्बन्धलाई अझ गहिरो बनाउने आश्वासन दिनुभएको छ र चीनका दुई ठूला छिमेकीहरूसँग ऐक्यबद्धता देखाउँदै “समन्वय र सहयोग” मात्र बलियो हुने वाचा गर्नुभएको छ।

किनले बिहीबार भारतमा सांघाई सहयोग संगठनका अन्य विदेश मन्त्रीहरूसँग भेटे, यूरेशियाको अधिकांश भागमा फैलिएको राष्ट्रहरूको समूह, बेइजिङले पश्चिम, विशेष गरी वाशिंगटनसँगको सम्बन्ध तनावपूर्ण रहेकोले यस क्षेत्रका देशहरूसँग स्थिर सम्बन्ध जोगाउन खोजेको छ।

बेइजिङले रुसको सैन्य कदमलाई आक्रमणको रूपमा निन्दा गर्न अस्वीकार गरे पनि संयुक्त राज्य अमेरिकाले युक्रेनमा युद्ध समाधान गर्न मद्दत गर्न चीनलाई लामो समयदेखि आग्रह गर्दै आएको छ। गत हप्ता एक ऐतिहासिक कदममा, चिनियाँ राष्ट्रपति सी जिनपिङले युक्रेनका भोलोडिमिर जेलेन्स्कीसँग मस्कोले युक्रेनमा आफ्नो सेना पठाएपछि पहिलो पटक सीधा कुरा गरे।

एससीओ बैठकको छेउमा रुसी विदेशमन्त्री सर्गेई लाभरोभसँगको भेटमा छिनले युक्रेनको राजनीतिक समाधानका लागि रुससँग सञ्चार र समन्वय कायम गर्न चीन इच्छुक रहेको बताउनुभयो।

दुवै पक्षले अन्य एससीओ सदस्य राष्ट्रहरूसँग सञ्चार र समन्वयलाई सुदृढ गर्न र ब्लकको “एकता” कायम राख्न पनि सहमति जनाएका छन्, चिनियाँ विदेश मन्त्रालयले शुक्रबार जारी गरेको विज्ञप्तिमा भनिएको छ।

उनीहरू एसिया-प्रशान्त क्षेत्रमा समन्वय सुदृढ गर्न पनि सहमत भए, मन्त्रालयले विवरण नदिई भन्यो।

हाल यस ब्लकमा रुस, भारत, चीन, पाकिस्तान र चार मध्य एसियाली देशहरू – काजाकिस्तान, किर्गिस्तान, ताजिकिस्तान र उज्वेकिस्तान छन्। इरान र बेलारुसलाई जुलाईमा नयाँ दिल्लीमा हुने शिखर सम्मेलनमा एससीओमा समावेश गर्ने अपेक्षा गरिएको छ, भारतीय विदेश मन्त्रालयका एक अधिकारीले भने।

भारतीय विदेशमन्त्री सुब्रह्मण्यम जयशंकरसँगको छुट्टाछुट्टै भेटमा छिनले चीन भारतसँग अन्तर्राष्ट्रिय र क्षेत्रीय मुद्दाहरूमा “समन्वय र सहयोग” गहिरो बनाउन र सम्बन्धलाई “स्वस्थ” विकासको बाटोमा फर्काउन इच्छुक रहेको बताए।

चीनको भारतसँगको सम्बन्ध सन् २०२० देखि बिग्रिएको छ, जब विवादित हिमाली सीमामा उनीहरूको सेनाबीच झडप भयो र २४ जनाको मृत्यु भयो। गत महिना बेइजिङले अरुणाचल प्रदेशलाई भारतले तिब्बतको हिस्सा भएको दाबी गर्दै नयाँ दिल्लीलाई आक्रोशित बनाएको नक्सा प्रकाशित गरेको थियो।

किनले जयशंकरलाई भने कि सीमामा स्थिति “सामान्यतया स्थिर” छ।

“हामीले इतिहासबाट अनुभव र पाठ सिक्नुपर्छ, रणनीतिक उचाइ र दीर्घकालीन परिप्रेक्ष्यबाट द्विपक्षीय सम्बन्धलाई बुझ्नुपर्छ, एकअर्कालाई सम्मान गर्नुपर्छ, एकअर्काबाट सिक्नुपर्छ र आपसी सफलता हासिल गर्नुपर्छ,” किनले जयशंकरलाई भने। – रोयटर्स