(रायटर) – १९९० को बाल्कन द्वन्द्वमा उनको भूमिकाको लागि युद्ध अपराधको लागि दोषी ठहरिएका पूर्व बोस्नियाली सर्ब राजनीतिक नेता राडोभान कराडजिकका परिवारका सदस्यहरूले अमेरिकी प्रतिबन्धहरूको सूचीमा उनीहरूको निरन्तर समावेशको लागि मंगलबार अमेरिकी ट्रेजरी विभागमा मुद्दा दायर गरे।

कराड्जिककी पत्नी लिजिलजाना, छोरा अलेक्जान्डर र छोरी सोन्जाले वाशिंगटन, डीसी, संघीय अदालतमा उजुरीमा भने कि अमेरिकी प्रतिबन्धहरू प्रशासित गर्ने ट्रेजरी डिपार्टमेन्ट अफ फॉरेन एसेट्स कन्ट्रोलले उनीहरूमाथि लगाइएको प्रतिबन्ध हटाउने वा नहटाउने निर्णयमा अनुचित ढिलाइ गरेको छ।

ट्रेजरी विभागका प्रवक्ताले तुरून्त टिप्पणीको लागि अनुरोधलाई प्रतिक्रिया दिएनन्।

बोस्नियामा मुस्लिमहरूको नरसंहारसँग जोडिएको आरोपमा संयुक्त राष्ट्रसंघको न्यायाधिकरणले अभियोगको सामना गर्नुपर्दा कराड्जिकलाई अधिकारीहरूबाट बच्न मद्दत गरेको आशंकामा उनीहरूलाई २००३ मा अमेरिकी सरकारले अनुमोदन गरेको थियो।

परिवारले मुकदमामा दावी गरे कि उनीहरूले काराड्जिकलाई गिरफ्तारीबाट बच्न मद्दत गरेनन्।

कराडजिकलाई सन् २००८ मा गिरफ्तार गरिएको थियो र पछि बोस्नियाली सर्ब सेनाले ८,००० भन्दा बढी मुस्लिम पुरुष र केटाकेटीहरूको जुलाई १९९५ स्रेब्रेनिका नरसंहारमा उनको भूमिकाको लागि आजीवन कारावासको सजाय सुनाइएको थियो।

उनको परिवारले भने कि उनीहरूले २०२० मा ट्रेजरी विभागमा “विशेष रूपमा नियुक्त नागरिकहरू” को रूपमा चिनिने स्वीकृत व्यक्तिहरूको सूचीबाट हटाउनको लागि निवेदन गर्न थाले। सूचीमा समावेश गर्दा उनीहरूलाई रोजगारीका अवसरहरू गुमाए, उनीहरूलाई बैंक खाता खोल्नबाट रोकियो र अनुचित रूपमा कलंक जोडियो, मुद्दा अनुसार।

ओएफएसी र परिवारका वकिलबीच तीन वर्षसम्म वार्तालाप हुँदा पनि विभागले तीनवटा अनुरोधमा कुनै पनि निर्णय गर्न सकेको छैन, उजुरीका अनुसार।

परिवारका वकिल पिटर रोबिन्सनले भने, “कसैले निर्णय लिनु अघि यति लामो समय कुर्नु पर्ने कुरा अनुचित हो।”

मुद्दाले अदालतलाई OFAC लाई ३० दिन भित्र उनीहरूको अनुरोधमा निर्णय गर्न र वकिलको शुल्क लिन आदेश दिन आग्रह गर्यो।

(वाशिंगटनमा एन्ड्र्यू गौड्सवर्ड द्वारा रिपोर्टिंग; डेभिड बारियो र म्याथ्यू लुइस द्वारा सम्पादन)