युक्रेन संकट: एक समयका राष्ट्रपति भ्लादिमिर पुटिनका मनपर्ने फिल्म स्टार मध्येका एक रुसी अभिनेता आर्टुर स्मोल्यानिनोभ अब ‘विदेशी एजेन्ट’ मानिन्छन् र आपराधिक अनुसन्धानको सामना गरिरहेका छन्। Smolyaninov 2005 रूसी फीचर फिल्म ‘देवत्य रोटा’ (9th कम्पनी) को नायक थिए। उनले अफगानिस्तानमा युद्धको समयमा उभिएको अन्तिम सिपाहीको भूमिका खेले (जसलाई एक दशकसम्म सोभियत सेनाले कब्जा गरेको थियो)। उनलाई प्रायः ‘रुसको र्याम्बो’ भनिन्थ्यो। र्याम्बो हलिउड अभिनेता सिल्भेस्टर स्टेलोनको फिल्म सिरिजको नाम हो ।

यद्यपि अहिले धेरै परिवर्तन भइसकेको छ । स्मोल्यानिनोभ निर्वासनमा छन् र भर्खरैको एक अन्तर्वार्तामा उनले भने कि उनी युक्रेनको पक्षमा लड्न र रूसी सैनिकहरूलाई मार्न तयार छन्। उनले गत हप्ता नोभाया गजेटालाई भनेका थिए, ‘मलाई फ्रन्टलाइनको अर्को पक्ष (रूसी) प्रति घृणा बाहेक अरू केही महसुस छैन। र यदि म त्यहाँ जमिनमा भएको भए, त्यहाँ कुनै दया हुने थिएन।’

‘म युक्रेनको लागि मात्र लड्नेछु’
स्मोल्यानिनोभले भनेका थिए जब उनका एक पूर्व सहकर्मी रुसी पक्षमा लड्न गएका थिए। उसले भन्यो, ‘म उसलाई गोली हाऊँ ? अवश्य! के मैले युक्रेनको पक्षमा लड्नका लागि मेरा विकल्पहरू खुला राखेको छु? बिल्कुल! यो मेरो लागि एउटै बाटो हो। र यदि म यो युद्धमा जानु पर्छ भने, म युक्रेनको लागि मात्र लड्नेछु।

अन्तर्वार्ताको केही दिन पछि, रूसी न्याय मन्त्रालयले अभिनेतालाई विदेशी एजेन्टको रूपमा वर्गीकृत गर्यो। रुसको अनुसन्धान समितिका प्रमुख अलेक्ज्याण्डर बास्ट्रिकिनले पनि स्मोल्यानिनोभविरुद्ध फौजदारी मुद्दा खोल्न आदेश दिएका छन् ।

स्मोल्यानिनोभ युक्रेनमा रुसी अभियानको कडा आलोचक हुन्। उनले गत गर्मीमा पहिलो पटक युद्धको विरुद्धमा बोलेका थिए। त्यतिबेला रूसमा रहेका स्मोल्यानिनोभले एक अन्तर्वार्ताकारलाई भने कि यो ‘विपत्ति थियो, सबै ध्वस्त भयो: खरानी, ​​धुवाँ, दुर्गन्ध, आँसु।’

स्मोल्यानिनोभलाई जरिवाना
गत अक्टोबरमा, एक मस्को जिल्ला अदालतले रुसी सशस्त्र सेनालाई बदनाम गरेकोमा स्मोल्यानिनोभलाई ३०,००० रूबल (अमेरिकी डलर) जरिवाना गरेको थियो। सोही महिनामा उनले रुस छोडे र हाल लाटभियामा रहेको विश्वास गरिएको छ ।

स्मोलिनोभले कसरी रुसको सिमाना पार गरेर नर्वे प्रवेश गरेको बताए । उनले भने, ‘मैले पैदल सीमाना पार गरें… तपाईं ३० मिटर मात्र हिँड्नुहुन्छ, तपाईंको अगाडि बिल्कुल फरक मान्छेहरू छन्। तिनीहरू धेरै नरम छन्। हेर्दा पनि फरक छ ।

पुटिनको मनपर्ने चलचित्र
“देवत्य रोटा” यति लोकप्रिय भएको थियो कि पुटिनले नोभेम्बर २००५ मा मस्को बाहिर आफ्नो निवासमा स्मोल्यानिनोभ लगायत कलाकार र टोलीलाई स्वागत गरे, जहाँ उनले फिल्मको विशेष प्रदर्शन गरेका थिए।

क्रेमलिनले फिल्म हेरेपछि पुटिनले निर्देशक फ्योडोर बोन्डार्चुक र स्मोल्यानिनोभलगायत प्रमुख कलाकारहरूसँग कुरा गरेको बताएको छ। रुसको सरकारी समाचार एजेन्सी रिया नोवोस्तीले त्यसबेला पुटिनले फिल्म ‘आत्मालाई लिन्छ, तपाईं फिल्ममा डुब्नुहोस्’ घोषणा गरेको थियो।