जेरुसेलम (रायटर): एक इजरायली बसोबासकर्ताले कब्जा गरिएको वेस्ट बैंकमा शुक्रबार (मार्च १०) मा एक प्यालेस्टिनी व्यक्तिलाई गोली हानेर मारे जसलाई इजरायली सेनाले आक्रमण गर्ने योजना बनाएको थियो र सैनिकहरूले त्यहाँ झडपको क्रममा एक किशोरको हत्या गरे, प्यालेस्टिनी स्वास्थ्य अधिकारीहरूले भने।

इजरायली सेनाले भने कि सिपाहीहरूले एक संदिग्धलाई गोली हानेका थिए जसले कलकिलिया शहरको नजिकै नजिकैको दायरामा उनीहरूमाथि आगो बम फ्याँकेका थिए, इजरायली बसोबास गर्नेले नजिकै चक्कु र विस्फोटक उपकरणहरूसहित प्यालेस्टिनी व्यक्तिलाई गोली हानेको घण्टा पछि।

प्यालेस्टाइनको स्वास्थ्य मन्त्रालयले इजरायली सेनाले १६ वर्षीय युवकको हत्या गरेको पुष्टि गरेको छ र यसअघि २१ वर्षीय पुरुषलाई बसोबास गर्नेले मारेको थियो।

प्यालेस्टाइनीहरूको आक्रमणको बीचमा वेस्ट बैंकमा लगभग दैनिक सैन्य छापाहरू र बढ्दो बसोबास गर्ने हिंसाको साथ वेस्ट बैंक महिनौंदेखि तनावग्रस्त छ।

गत वर्षमा, इजरायली सेनाले वेस्ट बैंकमा हजारौंलाई गिरफ्तार गरेको छ र लडाकू र नागरिकहरू सहित 200 भन्दा बढी प्यालेस्टिनीहरूलाई मारेको छ। सोही अवधिमा प्यालेस्टिनीहरूले गरेको आक्रमणमा ४० भन्दा बढी इजरायलीको मृत्यु भइसकेको छ।

बसोबास गर्ने व्यक्तिले मारेको व्यक्तिका आफन्तहरूले रोयटर्सलाई भने कि उनी धार्मिक थिए तर प्यालेस्टिनी लडाकु समूहहरूमा कुनै सदस्यताको बारेमा थाहा थिएन। उनीहरूले भने कि सेनाले अझै पनि उनको शव रोकेको छ।

बिहीबार (मार्च 9), एक हमास बन्दुकधारीले तेल अवीभमा गोली चलाउँदा तीन जनालाई घाइते बनाए, जसमध्ये एक गम्भीर रूपमा, पुलिस र यात्रुहरूले मार्नु अघि। इस्लामवादी लडाकु समूहले यो आक्रमण इजरायलले वेस्ट बैंकमा तीन प्यालेस्टिनी बन्दुकधारीलाई मारेको प्रतिक्रियाको रूपमा भएको बताएको छ।

इजरायली सेनाले हमास बन्दुकधारीका दुई आफन्तलाई शुक्रबार पक्राउ गरेको र उनको घर भत्काउने प्रारम्भिक तयारी गरेको बताएको छ।

इजरायलले यस्तो ध्वंस सम्भावित प्यालेस्टिनी आक्रमणकारीहरूलाई रोक्नको लागि हो भन्यो। प्यालेस्टिनी र अधिकार समूहहरूले यो नीतिलाई सामूहिक सजायको रूपमा निन्दा गरेका छन्।

वेस्ट बैंक, पूर्वी जेरुसेलम र गाजामा स्वतन्त्र प्यालेस्टाइन राज्य स्थापना गर्ने उद्देश्यले अमेरिकाको मध्यस्थतामा भएको शान्ति वार्ता झन्डै एक दशकदेखि रोकिएको छ र पुनरुत्थानको सम्भावना कम छ।- रायटर