वरिष्ठ पशु चिकित्सक, अस्ट्रिच नेपाल प्राइभेट लिमिटेड, रुपन्देही।
नेपाल विभिन्न प्रकारका पशुधन आनुवंशिक स्रोतहरूले धनी छ। वास्तवमा संसारको यो क्षेत्र पशुपालनको केन्द्र मानिन्छ। नेपालमा स्थानीय वातावरणीय परिस्थितिमा राम्रोसँग अनुकूल पशुधनको ठूलो जनसंख्या छ।नेपालमा भैंसी र गाईवस्तुलाई नियमित रूपमा असर गर्ने भाइरल एजेन्टहरूबाट हुने रोगहरू खुट्टा र मुखको रोग, घातक सबलेथल ज्वरो, संक्रामक बोवाइन राइनोट्राकाइटिस/संक्रामक पस्टुलर कोल्पागिनाइटिस, निलो जिब्रो र बोवाइन भाइरल डायरिया हुन्। ब्याक्टेरियाहरू बोवाइन ब्रुसेलोसिस, क्षयरोग, प्याराट्यूबरकुलोसिस, हेमोरेजिक सेप्टिसिमिया र एन्थ्रेक्स हुन्। यस्तै परजीवी रोगहरू ट्रिपानोसोमियासिस, एस्केरिडियोसिस, फासियोलोसिस, बेबेसियोसिस, थेलेरियोसिस, स्ट्रंगाइलोसिस, कोक्सीडियोसिस, इचिनोकोकोसिस/हाइडाटिडोसिस, मंगे हुन्। माइकोटोक्सिकोसिस, रिंगवर्म र डगानेला केही फङ्गल रोगहरू हुन्। यस क्षेत्रमा विभेदक निदानका लागि अझै धेरै ध्यान दिनु पर्ने रोगहरू डेग-नाला (स्थानीय नाम) वा माइकोटोक्सिकोसिस हुन्।
माइकोटोक्सिन एक विषाक्त पदार्थ हो जुन फंगसले ओस्याइलो नमी र तापमानको विशेष परिस्थितिमा उत्पादन गर्दछ जसले अन्य जीवहरूमा विषाक्त परिणामहरू उत्पादन गर्दछ। र परिणामस्वरूप अवस्थालाई माइकोटोक्सिकोसिस भनिन्छ।
डेग-नाल्ला रोग र दाँत माइकोटक्सिनको कारणले गर्दा नेपाल मा दुग्ध गाईहरूमा देखिने सबैभन्दा सामान्य जटिलताहरू हुन्। विभिन्न मोल्डहरूले विभिन्न प्रकारका माइकोटोक्सिनहरू उत्पादन गर्छन् जसलाई माध्यमिक मेटाबोलाइट भनिन्छ। FAO ले प्रत्येक वर्ष लगभग 25% बाली माइकोटक्सिनबाट प्रभावित हुने र यसलाई सुरक्षित खानाको रूपमा प्रयोग गर्न हानिकारक हुने बताएको छ। फङ्गाहरू सम्पूर्ण ग्रह पृथ्वीमा पाइन्छ, त्यसैले तिनीहरू खेतमा हुँदा वा फसल काट्ने चरणमा, बाली भण्डारण वा प्रशोधन भइरहेको बेलामा जुनसुकै चरणमा बालीहरूलाई असर गरेर माइकोटोक्सिन उत्पादन गर्न सक्छन्। दुग्ध गाईवस्तुले संक्रमित दाना खाँदा संक्रमण हुन्छ।
मोल्डहरूले जनावरहरूमा तीव्र विषाक्तता उत्पन्न गर्न विषाक्त पदार्थहरू उत्पादन गर्ने हुनाले तिनीहरूमा दीर्घकालीन अवस्थाहरू साथै माध्यमिक संक्रामक अवस्थाहरू र दूध उत्पादन घटाउन सक्छ। माइकोटोक्सिकोसिसका लागि सामान्यतया जिम्मेवार फंगल एजेन्टहरू एस्परगिलस नाइजर, अल्टरनेरिया अल्टरनाटा, फ्युसरियम एभेनेसियम, म्युकोर हेमालिस, फ्युसरियम ओक्सीस्पोरम, फ्युसारियम फ्युसारियोइड्स, क्लाडोस्पोरियम क्लाडोस्पोराइड्स, एस्परगिलस फ्लाभस र पेनिसिलियम नोटाटम हुन्।
सामान्यतया, सबैभन्दा ठूलो चिन्ताको मोल्डहरू र माइकोटोक्सिनहरू एस्परगिलसबाट आउँछन् जसले प्रायः अफलाटोक्सिन, उत्पादन गर्दछ। फ्युसरियम जसले टी-2 टॉक्सिन्स, ज़ीरालेनोन, फ्यूमोसिननि र डीऑक्सीनिवेलेनॉल जस्ता धेरै मात्रामा माइकोटोक्सिन उत्पादन गर्दछ, जबकि पेनिसिलियम मोल्ड जसले ऑक्रैटॉक्सिन विषाक्तउत्पादन गर्दछ। एर्गोट अन्य माइकोटोक्सिनहरूको उदाहरण पनि हो जुन गाईवस्तु र भैंसीका लागि हानिकारक मानिन्छ किनभने धेरै खानाहरूमा तिनीहरूको प्रचलन छ।
इतिहास:
1930 को दशकको पहिलो युगमा वर्तमान पाकिस्तानको पञ्जाब प्रान्तको डेग नदी नजिकको क्षेत्र र क्षेत्रबाट धानको पराल खुवाइने दुधालु भैंसीहरूमा उल्लेखनीय रूपमा फरक स्वास्थ्य विशेषताहरू देखायो। त्यसबेला त्यहाँ सेवा गर्ने बेलायती पशु स्वास्थ्य प्राविधिक शिर्लावले ती लक्षणहरूको बारेमा अनुसन्धान गरे र ती सबै लक्षणहरू सहित कारण पत्ता लगाउने प्रयास गरे र यसलाई डेग -नाला (DEG-NALA) नाम दिए। तर त्यो रोगको सही कारण पत्ता लगाउन उनले कुनै सफलता पाउन सकेनन् ।
मूल कारण र महामारी विज्ञान:
होकोनोहरा आदिले गाई र भैंसीमा डेगनाला रोग लाग्ने सम्भावना फरक–फरक रहेको जानकारी दिएका छन् । भैंसीमा रोग लाग्ने दर बढी हुन्छ । डागानेला रोगबाट संक्रमित भैंसीलाई अन्य सूक्ष्मजीवहरू जस्तै ब्याक्टेरियाले आक्रमण गर्दा संक्रमण अझ गम्भीर हुन्छ, त्यसैले दोस्रो ब्याक्टेरिया संक्रमण पनि जनावरमा रोगको डिग्रीको लागि आंशिक रूपमा जिम्मेवार हुन्छ। मकबुललगायतका अनुसार धानको परालमा कालो कालो दाग हुनु त्यसमा फङ्गसको वृद्धि भएको संकेत मानिन्छ । आर्थिक रूपमा महत्त्वपूर्ण यो रोग प्रायः भारत, नेपाल र पाकिस्तानको दक्षिण एसियाली क्षेत्रबाट रिपोर्ट गरिएको छ। यी देशहरूमा यो रोग प्रायः धान उत्पादन गर्ने क्षेत्रहरूमा व्याप्त छ।
यो रोग किन यति चर्चा मा छ?
यसको महत्वको आधारभूत कारण अन्य रोगहरु भन्दा यसको फरक निदान हो।
1. स्थानीय किसानहरू अझै पनि आफ्नो भैंसीको मुख र खुट्टामा घाउका कारण खुट्टा र मुख रोग खोरत बाट पीडित भएको ठान्छन्। त्यसैले विशेष उपचारमा ढिलाइ हुन्छ।
2. थुन फाँचो मा भएको घाउले मास्टाइटिस निम्त्याउँछ र स्थानीय किसानहरूले बजारमा उपलब्ध एन्टिबायोटिक र औषधिहरूबाट यसको उपचार गर्न थाल्छन्।
3. जनावरहरूमा पाइने एलोपेसियालाई डे ग-नालाको लक्षण होइन, तर दाद जस्ता अन्य अवस्थाहरूको लक्षण मानिन्छ।
4. माटो, साइलो, मेसिनरी र स्टोरहरूमा लामो समयसम्म स्पोर र माइकोटोक्सिनको उपलब्धता, जसले गर्दा बाली र जनावरहरूमा पनि माइकोटोक्सिकोसिसको प्रकोप प्रत्येक वर्ष रिपोर्ट गरिएको छ तर अधिकारीहरूले कुनै उपयुक्त प्रतिक्रिया देखाऊदैनन्।
5. ग्रामीण क्षेत्र वा रोगको सम्भावना नजिकका क्षेत्रमा प्रयोगशालाहरूको उपलब्धताको अभाव। अधिकांश गाईवस्तु विशेषगरी दुग्ध गाईवस्तु ग्रामीण क्षेत्रमा पाइने र बाली ग्रामीण क्षेत्रमा पाइने भएकाले इतिहास, लक्षण र लक्षणका आधारमा रोगको निदान गर्न सकिन्छ ।तर पुष्टि निदान जनावरको हेमाटोलोजिकल परीक्षण र नमूनामा माइकोटोक्सिन पत्ता लगाउन दानाको नमूना पछि हुनेछ।
रोगजनक कारकहरू:————
यस रोगका लक्षणहरूको कारणहरू यस स्तम्भकारले पशु चिकित्सामा स्नातकोत्तरको क्रममा व्यापक रूपमा अध्ययन गरेका छन्। फ्युसेरियम फङ्गसको मेटाबोलिज्मद्वारा उत्पादित माइकोटोक्सिनले कोलाजेन र इलास्टिन केराटिनलाई क्रमशः कोलाजेनेज र इलास्टिनेज केराटिनेज इन्जाइमहरूमा भंग गर्छ। फलस्वरूप कान, पुच्छर, खुट्टाका आश्रित भागहरूमा रगत आपूर्ति अवरुद्ध हुन्छ र अन्ततः सूक्ष्म पोषक तत्वको अभावमा एनोक्सियाका कारण तन्तुहरू मर्छन्। यस बाहेक यो विषले कलेजो, फोक्सो, मुटु र मृगौलालाई पनि गम्भीर असर गर्छ ।
लक्षण र लक्षण —–
भैंसीमा देखिने लक्षणहरू लङ्गडा हुनु, सुन्निने, हातखुट्टा, खुर, कान वा पुच्छरमा ग्याङ्ग्रेनस अल्सर हुनु जसलाई छुँदा चिसो हुने भएकाले यसलाई ग्याङ्ग्रेनस सिन्ड्रोम पनि भनिन्छ। कहिलेकाहीँ जिब्रोको टुप्पो र टुप्पो ग्याङ्ग्रेनस हुन्छ; त्यहाँ अशक्तता, अवहेलना र अन्ततः मृत्यु छ। कहिलेकाहीँ शरीरको गैंग्रेनस भागहरू झर्छन्; खुरको अवस्थामा, हड्डीहरू उजागर हुन सक्छ।
• यो रोग घाँस (जस्तै बदामको केक, मकै आदि) र ओसिलो भण्डारण गरिएको घाँसमा उम्रने ढुशी (फङ्गाई) बाट उत्पादन हुने विषाक्त पदार्थको कारणले हुन्छ। गाई–भैंसीमा लाग्ने रोगलाई ‘डेग्नाला’ पनि भनिन्छ ।
• विषाक्त पदार्थहरू सांद्रतामा यति धेरै हुन सक्छन् कि तिनीहरूले जनावरको स्वास्थ्य र कार्यसम्पादनमा महत्त्वपूर्ण क्षति पुर्‍याउन सक्छन्।
• कम उत्पादकताको आर्थिक प्रभाव मृत्युदरको प्रभाव भन्दा धेरै गुणा बढी हुन्छ। दूध उत्पादन १५ प्रतिशतभन्दा बढीले घट्न सक्छ ।
सामान्य लक्षण —————
• भोक र शरीरको अवस्था बिस्तारै घट्दै, बीच-बीचमा पखाला देखा पर्न सक्छ।
• टाउको, पुच्छर र कान जस्ता शरीरका अंगहरू रौं पातलो हुनु।
• खुट्टामा गैन्ग्रेनस घाउ।
• उच्च उत्पादकहरूले पहिले लक्षणहरू देखाउन सक्छन्।
• फिडको खपतमा कमी, प्रजनन क्षमतामा कमी, गर्भपात, तौल घट्ने, केटोसिसको बढ्दो घटनाहरू,रिटेण्ड प्लेसेन्टा (आरओपी), मेट्रिटिस, मास्टाइटिस र अन्य रोगहरू कम प्रतिरक्षाका कारण बढी देखिन्छन ।
उपचार र नियन्त्रण ———
यदि सम्भव भएमा सुख्खा पराल खुवाउन बाट जोगिनुहोस्।
पराललाई राम्ररी सुकाएर आधा मात्रामा खुवाउनुहोस्। हरियो चारा र सुख्खा चारा पर्याप्त मात्रामा उपलब्ध गराउनुहोस्।
20 किलो परालको लागि 1% १०० एम. ल को दरमा सोडियम हाइड्रोक्साइडले संक्रमित परालको उपचार गर्नुहोस्।
यदि उपलब्ध छ भने, पेन्टासल्फेट पहिलो दिन 60 ग्रामको दरमा र त्यसपछि अर्को 15 दिनको लागि 30 ग्रामको दरमा प्रयोग गर्नुहोस्।
एन्टिडिग्नाला तरल @ 10 एमएल मौखिक रूपमा 10 दिनको लागि।
परालको साथमा खनिज मिश्रण र ल्याक्टोलिन पनि दिनुपर्छ।
रोकथाम ——
• भिजेको वा ढुशी भएको सुक्खा चारा खुवाउन नदिनुहोस् र मोल्ड भएको चारा खुवाउन पनि नदिनुहोस्।
• पर्याप्त खनिज पूरक र हरियो चारा उपलब्ध गराउनुहोस्।
• यदि माथिका कुनै पनि लक्षण देखा परेमा तुरुन्तै पशुचिकित्सकसँग परामर्श लिनुहोस्। माइकोटोक्सिकोसिसबाट बच्न ढुशी परेको घाँस र चारा नखुवाउन होस्।
निष्कर्ष:
यो प्रायः हेरिएको छ कि एक्युट केसहरूमा विशिष्ट र लक्षणात्मक उपचारको कारण घाउ केही हप्तामा निको हुन्छ, तर पुरानो र पुरानो अवस्थामा उपचार 1 देखि 32 महिना सम्म रहन्छ। सही फंगल प्रजातिहरू निर्धारण गर्न, फीड नमूनाहरू परीक्षण गरी आगर वा तरल मिडियामा विभाजन गर्नुपर्छ र शरीरको तापक्रम, पल्स रेट, श्वासप्रश्वासको दर, एपिड्यूरल हाइपरथर्मिया र हाइपर र्याल लार को वृद्धिको लागि अवलोकन गर्नुपर्छ, विशेष गरी एर्गोटको लागिविषाक्तता निदान गर्नुपर्छ। घाउ लाई नाइट्रोग्लिसरीन २ प्रतिशत मलमले पखालेर पट्टी लगाउनुपर्छ । छिट्टै निको हुनको लागि, एक चिकित्सीय पद्धतिले 20 mg/kg bw मा इन्ट्रामस्कुलर इन्जेक्सनमा oxytetracycline समावेश गर्न सक्छ वा, अझ राम्रो, ६ 0 ग्राम पेन्टा-सल्फेटको दैनिक दस दिनसम्म मौखिक प्रशासन वा एन्टिडिग्नालाको प्रयोग गर्न सकिन्छ। , यस रोगलाई नियन्त्रण गर्ने उत्तम उपाय भनेको खानाको गुणस्तर सुधार्नु र ग्यास्ट्रोइंटेस्टाइनल ट्र्याक्टमा अफलाटोक्सिनलाई बाँध्न हाइड्रेटेड सोडियम क्याल्सियम एल्युमोसिलिकेट (HSCAS) वा अन्य सर्बेन्टहरू प्रयोग गर्नु हो।